آشنایی با کلیسای جامع کپنهاگ

کلیسای جامع کپنهاگ

آثار تاریخی بسیاری در شهر کپنهاگ دانمارک وجود دارند که اکثرا در مرکز بافت تاریخی آن واقع شده اند. کلیسای جامع کپنهاگ یا همان “کلیسای بانوی ما” یکی از این بناهاست که امروز قصد داریم آن را به طور کامل معرفی کنیم. چمدان خود را ببندید و در این سفر جذاب به پایتخت رنگ و وارنگ دانمارک الی گشت را همراهی کنید تا با هم به دیدن زیبایی های این کلیسای قدیمی برویم.

کلیسای جامع کپنهاگ

معرفی

مطالب مرتبط:
گشت و گذار در کاخ روزنبرگ کپنهاگ
آشنایی با برج مدور کپنهاگ
چطور از فرودگاه کپنهاگ به مرکز شهر برویم؟

کلیسای جامع کپنهاگ در شکل امروزی اش، یک ساختمان ساده و سبک نئوکلاسیک است که توسط معمار بزرگ آن زمان سی اف هانسن (C. F. Hansen) طراحی شده است. دستور ساخت این کلیسا را پادشاه فردریک ششم (King Fredrik VI) در سال ۱۸۱۷ صادر کرد و تبرک و وقف با تشریفات آن در سالروز ولادت حضرت مسیح در سال ۱۸۲۹ انجام شد. با وجود اینکه این کلیسا در بین سال های ۱۸۱۷ تا ۱۸۲۹ ساخته شده، اما سال ها قبل از این تاریخ، کلیسایی توسط بنیان گذار شهر کپنهاگ اسقف آبسالون در این مکان ساخته شده بود. در حال حاضر اثری از کلیسای قدیمی تری باقی نمانده است.

کلیسای بانوی ما

کلیسای جامع کپنهاگ رویدادهای مهمی را در طول تاریخ دانمارک به خود دیده است. اینجا جاییست که پادشاه والدمار آترداگ مراسم ازدواج دختر ۹ ساله اش مارگارت اول  را در سال ۱۳۶۳ در آن برگزار کرد. همچنین مراسم خاکسپاری سورن کیرکگاد فیلسوف بزرگ دانمارکی در سال ۱۸۵۵ و مراسم ازدواج پرنس فردریک و ماری دونالدسون استرالیایی در سال ۲۰۰۴ در این کلیسا صورت گرفته اند. این کلیسا را با نام های کلیسای بانوی ما و کلیسای ملی کپنهاگ هم می شناسند. ساختمان اصلی دانشگاه کپنهاگ هم در مجاورت این کلیسا واقع شده است.

طول این ساختمان ۸۳ متر و عرض آن ۳۳ متر است. همچنین سقف این بنا حدود ۲۵ متر از کف فاصله دارد. این کلیسا حدود ۱۵۰۰ نفر ظرفیت دارد. ۴ زنگوله بزرگ و کوچک قدیمی در برج این بنا نگه داری می شوند. کوچکترین زنگوله، قدیمی ترین زنگوله نیز هست و قدمت آن به سال ۱۴۹۰ میلادی باز می گردد. در آن دوران، یک مدرسه را نیز در مجاورت کلیسای جامع کپنهاگ ساختند که بعد ها به یک مرکز یادگیری بزرگ تبدیل شد. هنگامی که دانشگاه کپنهاگ در سال ۱۴۷۹ تاسیس شد، رئیس کلیسا، ریاست این دانشگاه را هم بر عهده گرفت. حتی برخی اتاق های کلیسا به عنوان محلی برای برگزاری برخی کلاس های دانشگاه تخصیص داده شدند.

کلیسای جامع شهر کپنهاگ

مجسمه های توروالدسن

اولین چیزی که توجه همه گردشگران را در این کلیسا به خود جلب می کند، مجسمه های زیبای حضرت عیسی مسیح (ع) و ۱۲ حواریون او هستند. در بالای محراب کلیسای جامع کپنهاگ حضرت عیسی دستان خود را به حالت خوش آمد گویی باز کرده است و ۱۲ پیرو او در دو طرف سالن این صحنه را تماشا می کنند. طبق برخی از افسانه ها، توروالدسن از اینکه باید این مجسمه ها را بر روی دیوارهای جانبی کلیسا می ساخت، ناراحت بود، به همین خاطر آن ها جوری ساخت که بتوانند از دیوارها فاصله بگیرند.

کلیسای سلطنتی

این کلیسا برای سالیان دراز به عنوان یک کلیسای مربوط به خانواده سلطنتی شناخته می شد و این خانواده بیشتر مراسم هایشان از جمله تاج گذاری و ازدواج را در آن برگزار می کردند. اولین مراسم سلطنتی که در این کلیسا برگزار شد، همان مراسم ازدواج دختر ۹ ساله شاه والدمار بود که پیشتر گفتیم.

مجسمه حضرت عیسی

نبرد کپنهاگ

در سال ۱۸۰۷ میلادی، در طی بمباران ارتش بریتانیا که توسط جیمز گابریل و ژنرال کادکارت رهبری شد، یک موشک آتش زا به کلیسای جامع کپنهاگ برخورد کرد. این موشک، منجر به سوختن بخش های وسیعی از این کلیسای تاریخی شد. کشیش های این کلیسا برای سالیان دراز تلاش کردند تا کلیسای جامع کپنهاگ به عنوان پایگاه اصلی کاتولیک ها حفظ شود. در نتیجه، مردم خشمگینی در یکی از روزهای سال ۱۵۳۰ به درون این کلیسا ریختند و آسیب زیادی به برخی از اموال آن از جمله صندلی ها وارد کردند. این موارد، تنها گوشه ای از حوادثی است که در تاریخ پر فراز و نشیب کلیسای جامع کپنهاگ اتفاق افتاده است. این کلیسا بارها تخریب و از نو بازسازی شده است.

کلیسای جامع و بزرگ کپنهاگ

ویژگی های دیگر کلیسای جامع کپنهاگ

بازسازی گسترده ای که در سال های ۱۹۷۷ تا ۱۹۷۹ توسط پروفسور ویهلم وهلرت انجام شد، قسمت های بسیاری از کلیسا را حذف کرد. در سال ۱۹۹۵ یک سالن بزرگ به کلیسا اضافه شد که در آن سرود های مذهبی می خوانند. در حیاط و راهروهای این کلیسا مجسمه برنزی با ارزش به شکل بالا تنه یک انسان و همچنین نقاشی ها و پورتره هایی از کشیشان و مدیران این مجموعه در معرض نمایش به عموم قرار دارند. این مجسمه ها و نقاشی ها، یک حالت موزه مانند به کلیسا داده اند.

داخل کلیسا

اطلاعات بازدید

کلیسای جامع کپنهاگ به طور معمول برای گشت و گذار باز است، اما ممکن است در برخی ایام همچون مواقع غسل تعمید، مراسم های عروسی و همچنین خاکسپاری ها بسته باشد. در حین این انجام این مراسم ها، بازدید از عموم میسر نیست.

آدرس: دانمارک، ۱۱۶۵ کپنهاگ C، نورگاد ۸، کلیسای بانوی ما

در نقشه زیر، می توانید موقعیت قرار گیری کلیسای بانوی ما یا همان کلیسای جامع کپنهاگ را در شهر کپنهاگ مشاهده کنید.

در طول یک هفته، افراد زیادی به این کلیسا رفت و آمد می کنند. این افراد با نیات متفاوتی به کلیسای جامع کپنهاگ پای می گذارند. بسیاری در تعطیلات آخر هفته، برای شرکت در برخی مراسم های مذهبی به این کلیسا می روند، بسیاری نیز به منظور شرکت در مراسم عروسی یا ختم بستگانشان وارد کلیسا می شوند. تعداد بسیاری از بازدیدکنندگان هم گردشگران داخلی و خارجی هستند که از کپنهاگ دیدن می کنند. شما هم اگر مسیرتان سمت کپنهاگ افتاد، به دیدار این کلیسای تاریخی بروید.

منبع: domkirken.dk

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code