کلیسای سنت ماری ویرجین اولین ساختمان دانشگاه آکسفورد

کلیسای سنت ماری ویرجین در آکسفورد  | University Church of St Mary the Virgin   

شهر آکسفورد یکی از شهرهای دانشجویی کشور انگلستان است و در جنوب شرقی این کشور واقع شده است. این شهر به دلیل دانشگاه های معروفی که در آن وجود دارد شهری بسیار نام آشنا است و گردشگرانی که به انگلیس می روند حداقل یک الی دو روز را هم در این شهر و بازدید از جاذبه های دیدنی آن نیز می روند. جالب است بدانید که این شهر از لحاظ آثار فرهنگی و تاریخی در سطح بالایی قرار دارد و یکی از عالی ترین دانشگاه های جهان در شهر آکسفورد قرار دارد. جاذبه ای که در این مطلب می خواهیم درباره آن خدمتتان شرح دهیم کلیسای سنت مری در آکسفورد، اولین ساختمان دانشگاه معروف این شهر بوده و بیشتر به خاطر معماری منحصر به فرد و تماشای منظره ‌ی اطراف از بالای برج آن معروف شده است. در ادامه همراه ما در سفر به شهر آکسفورد انگلیس همراه باشید تا بیشتر درباره کلیسای سنت ماری ویرجین در آکسفورد خدمتتان شرح دهیم.

کلیسای سنت ماری در آکسفورد
مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به آکسفورد
کتابخانه بادلین، قدیمی ترین کتابخانه شهر آکسفورد
خیابان های معروف لندن، تلفیقی از سنت و مدرنتینه

همانطور که در بالا گفتیم، کلیسای سنت ماری اولین ساختمان دانشگاه معروف آکسفورد بوده که به دلیل معماری منحصر به فرد و خاصی که دارد جذابیت ویژه ای پیدا کرده و این روزها به عنوان یک جاذبه ی دیدنی و گردشگری مشهور است. معماری ایوان منحصر به فرد این کلیسای را فردی به نام نیکلاس استون بر عهده داشت و به سبک باروک نیز ساخته شده بود. اما به طور کلی، ساختمان آن را بعدها به سبک گوتیک انگلیسی بازسازی کردند. همچنین این کلیسا، بیشتر با منار مخروطی شکلش شناخته می‌شود که به عقیده‌ ی بسیاری از تاریخدان‌ ها، یکی از زیباترین برج ‌های کلیسا در انگلیس به شمار می‎ رود. بازدیدکنندگان می‌ توانند با پرداخت ورودی، از این برج دیدن کنند و از بالای آن، به چشم‌انداز زیبای اطراف ساختمان Radcliffe Camera  و All Souls College آکسفورد و دسترسی خواهید داشت.

کلیسای سنت ماری آکسفورد

مختصری از تاریخ کلیسای سنت ماری  در آکسفورد

تاریخ کلیسای سنت ماری به قرن ۱۱ میلادی بر می گردد و به عنوان اولین ساختمان دانشگاه آکسفورد در روزهای اولیه ی تاسیس آن نیز ساخته شد. از سال ۱۲۵۲ میلادی اعضای اصلی دانشگاه آکسفورد جلسات خود را در این مکان برگزار می کردند و بعد از مدتی مقر اصلی این دانشگاه در این کلیسا قرار داده شد و تمامی سخنرانی ها و مراسم های فارغ التحصیلی در این کلیسا انجام می شد. در سال ۱۳۲۰، یک ساختمان دو طبقه را به بخش شمالی محراب کلیسا اضافه کردند که طبقه‌ ی بالای آن به اولین کتابخانه ‌ی دانشگاه آکسفورد تبدیل شد.

کلیسای سنت ماری

یک رویداد مهم که در این کلیسا رخ داد برگزار مراسم محاکمه ی ۳ تن از کشیش های پروتستانی بود که به جرم خروج از دین به دستور «ملکه ماری» در سال ۱۵۵۵ میلادی در این کلیسا محاکمه شدند. یکی از این کشیش ها به نام Cranmer از کار خود توبه کرد اما متاسفانه ملکه نبخشید ولی به وی اجازه دادند تا برای آخرین خطابه ی خود را در کلیسای سنت ماری بخواند. او طی این سخنرانی، توبه ‌اش را پس گرفت و عهد بست تا دستی که آن توبه را امضا کرده، ابتدا بر روی آتش بگیرد تا اول بسوزد. جایی که او خطابه‌ ی خود را خواند را با نام Cranmer’s Pillar می‌شناسند و بخشی از آن هنوز هم در این کلیسا قرار دارد. در نهایت حکم زنده ‌سوزی این افراد صادر شد و امروزه می‌ توانید از بنای یادبود شهدای آکسفورد در انتهای بخش جنوبی خیابان «سنت جایلز» دیدن کنید که آن را ۳۰۰ سال بعد از این اتفاق ساختند.

کلیسای سنت ماری آکسفورد در انگلیس

این کلیسا در شهر آکسفورد تا قرن ۱۷ میلادی هم محلی برای عبادت و هم مکانی برای برگزاری مراسم قارغ التحصیلی دانشجویان به شمار می رود. اما بعد از مدتی اسقف بزرگ شهر به نام (Canterbury) دستور داد تا ساختمانی جداگانه برای عبادت مردم ساخته شود تا محل عبادت از دیگر مراسم ها جدا باشد. متاسفانه این پروژه بعد از اینکه وی مرد به دلیل آغاز جنگ های داخلی انگلستان نیز به تعویق افتاد. اما بعد از دوران بازگردانی پادشاهی انگلیس، دوباره به دستور (John Fell) به جریان انداخته شد. او فردی به نام (Christopher Wren) را مسئول ساخت این بنای مستقل کرد که امروزه آن را با نام (Sheldonian Theatre) می‌شناسند و بعد از آن، کلیسای سنت ماری به مکانی مخصوص عبادت تبدیل شد.

نمایی از داخل کلیسای سنت ماری

معماری کلیسای سنت ماری ویرجین در آکسفورد

قدیمی ترین بنای کلیسای سنت ماری ویرجین در آکسفورد برج آن است که تاریخ ساخت آن به سال ۱۲۷۰ میلادی بر می گردد و متاسفانه اطلاعاتی از معماری آن در دست نیست. ساختمان اصلی این بنا در اواخر قرن ۱۵ و اوایل قرن ۱۶ به سبک گوتیک انگلیسی نیز مورد بازسازی قرار گرفت و همچنین در سال ۱۳۲۰ تمامی مجسمه ها و ناودان ها به نمای اصلی این ساختمان اضافه گردید. امروزه فقط نسخه‌ی اصلی یکی از ۱۲ مجسمه‌ ی کلیسای سنت ماری ویرجین در آکسفورد در این مکان باقی مانده است و بقیه‌ی آن ‌ها کار (George Frampton) هستند که در سال ۱۸۹۴ در این کلیسا قرار گرفتند. از نسخه‌ های اصلی مجسمه‌های دیگر در خانقاه (New College) نگهداری می‌شود. طراحی ایوان جنوبی کلیسای سنت ماری را نیکلاس استون در سال ۱۶۳۷ میلادی برعهده داشته که شباهت بسیاری به سبک باروک رومی دارد. این طرح، ستون‌ هایی مارپیچ را در برمی‌گیرد و سنتوری یا همان آذین بالای درب این کلیسا، بر روی این ستون‌ها قرار گرفته و مجسمه‌ی مریم مقدس در فرورفتگی دیوار واقع شده است.

برج کلیسای سنت ماری

این بنا در طول تاریخی زیادی که از آن گذشته است بارها مورد بازسازی و ترمیم قرار گرفته و وسایل آن تغییر کرده است. اما همچنان پنجره های رنگارنگ سمت شرقی آن را مشاهده می کنید که از قرن ۱۵ میلادی به جا مانده است. به منظور بازدید از این کلیسا از ۹ صبح تا ۵ الی ۶ بعد از ظهر وقت دارید، توجه داشته باشید در بعضی مناسبت‌های خاص تعطیل می‌باشد. بنابراین یادتان باشد قبل از مراجعه، حتماً از ساعت کاری دقیق و باز بودن آن اطمینان پیدا کنید تا هنگام برگزاری مراسم به آنجا نروید.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد