کوهی که سردترین آب و هوای جهان را دارد!

کوهی با سردترین آب و هوا

تا به حال کنجکاو شده اید که بدانید کدام کوه سردترین آب و هوای دنیا را دارد؟ شاید فکر کنید جواب این سوال قله هایی با ارتفاع بیش از ۸ هزار متر است اما این طور نیست درسته که بلندترین قله ی دنیا یعنی اورست آب و هوای سردی دارد اما سردترین کوه دنیا بسیار کوتاه تر از این حرف هاست و ارتفاع آن حتی به ۲ هزار متر هم نمی رسد. این کوه که در ایالت نیوهمپشایر قرار دارد، بلندترین قله در شمال شرقی آمریکا و معروف ترین کوه شرق رودخانه ی می سی سی پی است. قبل از اینکه مهاجران اروپایی به این منطقه بروند بومی ها به این کوه خانه ی روح بزرگ می گفتند اما امروز خیلی ها این کوه را دارای سرترین آب و هوای دنیا می دانند. در ادامه الی گشت را همراهی کنید تا با کوه واشنگتن بیشتر آشنا شوید.

سردترین کوه دنیا
مطالب مرتبط:
فقط یک قدم بردارید تا به قله ی این کوه عجیب برسید!
کوه کلیمانجارو در کدام کشور قرار دارد؟

با اینکه کوه واشنگتن (Mount Washington) در منطقه ای با آب و هوای معتدل قرار دارد اما شرایطش دقیقا مثل آب و هوای قطبی است. سرمای وحشتناک، بارش برف همیشگی، مه غلیظ، یخبندان سنگین و بادهای شدید تنها گوشه ای از ویژگی های آب و هوایی این کوهستان هستند. با اینکه این کوه چندان هم بلند نیست و فقط حدود ۱۹۰۰ متر ارتفاع دارد اما چنان آب و هوای سردی دارد که با قله ی کوه اورست و یا قطب جنوب قابل مقایسه است.

برف و یخبندان در سردترین کوه دنیا

در بالای این کوه یک ایستگاه آب و هوایی قرار دارد که با زنجیر به زمین بسته شده است فکر می کنید چرا؟ برای اینکه بادهای شدیدی که در کوه جریان دارد آن را با خود نبرند! کمترین دمایی که تا به حال در قله ی این کوه به ثبت رسیده منفی ۴۶ درجه سانتی گراد است سرمای طاقت فرسایی است این طور نیست؟ برای اینکه به سردی این دما پی ببرد باید بدانید که در دنیا فقط آب و هوای قطب جنوب از این دما پایین تر است. شدیدترین بادی که در این کوه ثبت شده ۳۷۲ کیلومتر در ساعت قدرت داشته، بادی که تا مدت ها این منطقه را رکورد دار شدیدترین باد دنیا کرده بود. هنوز هم این منطقه  شدیدترین گردباد را دارد طوری که وجود این گردبادها به همراه سردی هوا باعث شده که سردی این ناحیه بسیار بیش از آن چیزی که دماسنج ها نشان می دهد باشد.

ایستکاه آب و هوایی

روی قله ی این کوه به طور متوسط ۱۱۰ روز در سال بادهایی می وزد که قدرتی به اندازه ی گردباد دارند. در ۱۶ ژانویه ی ۲۰۰۴ دمای این کوه منفی ۴۲ درجه سانتی گراد بوده و با توجه به اینکه بادهایی با سرعت ۱۴۰٫۸ کیلومتر در ساعت در آن می وزیده سرمای هوا حتی به منفی ۷۴٫۷۷ درجه سانتی گراد هم رسیده بود. آب و هوای سرد و خشن این کوه به خاطر موقعیت جغرافی اش است چون این قله در مسیر طوفان های بسیاری قرار دارد به خصوص آن طوفان هایی که از اقیانوس اطلس به سمت جنوب، ناحیه ی خلیجی و شمال غربی اقیانوس آرام در جریان اند. وجود رشته کوهی دیگر به همراه جهت گیری شمالی به جنوبی آن باعث شده که این کوه جلوی بادهای غربی را بگیرد و مانعی برای وزش آن بادهای سنگین شود. شاید بپرسید چه چیزی باعث وزش این بادهای شدید در این کوه می شود؟ در واقع، در طول ماه های سرد زمستان، تفاوت دمای نسبی بین شمال شرقی و اقیانوس اطلس باعث می شود که فشار خط ساحلی پایین بیاید و این اتفاق نتیجه ای به جز وزش تندبادهای شدید ندارد!

کوه سرد

این کوه نزدیک به ۶۲ سال رکوردار شدیدترین وزش باد را داشت؛ ماجرای وزش این باد شدید به ۱۲ آوریل سال ۱۹۳۴ برمی گردد در آن سال محققان در رصدخانه ی کوه واشنگتن بادی با سرعت ۳۷۲ کیلومتر در ساعت را به ثبت رساندند، رکوردی که برای بیش از ۶۰ سال در هیچ جای دنیا دیده نشد تا اینکه بالاخره در سال ۱۹۹۶ این رکورد جابجا شد در این سال و در جریان طوفان اولیویا در استرالیا، ایستگاه آب و هوایی جزیره بارو رکورد جدید ۴۰۷ کیلومتر در ساعت را ثبت کرد. اولین رصدخانه ی این کوه در سال ۱۹۳۲ بر روی قله ساخته شد و بیشتر قسمت های ساختمانش با زنجیر به زمین بسته مشد تا باد آن ها را نبرد.

کوه واشنگتن

در این کوه به غیر از بادهای شدید، برف های سنگینی هم می بارد به طوری که تقریبا در همه ی ماه های سال بارش برف وجود دارد و ارتفاع برف به طور متوسط به ۷٫۱۱ متر می رسد. در فوریه ی ۱۹۶۹، در این کوه فقط در طول ۲۴ ساعت ۱٫۲۵ متر برف بارید. این شرایط بد آب و هوایی باعث شد که چارلز بروک، کسی که ایستگاه آب و هوایی را در بالای این کوه بنا کرد لقب کوهی با سخت ترین شرایط آب و هوایی را به آن بدهد.

مسیر ریلی

اما جالبه که این کوه با این آب و هوای سردی که دارد اما به همراه ایستگاه آب و هوایی اش از جاذبه های گردشگری است. مسیر مخصوصی به سمت قله ی این کوه وجود دارد که گردشگران ماجراجو را به این کوه می رساند و کوهنوردان زیادی به آن صعود می کنند. وزش بادهای سنگین هم باعث شده که اینجا محل مناسبی برای ماجراجویی هایی مثل گلیدر فلایینگ باشد. کسانی که نمی توانند کوهنوردی کنند اما دوست دارند قله ی این کوه را ببینند می توانند از قطار برای رسیدن به قله استفاده کنند.

منبع: amusingplanet.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code