بلیط هواپیما

تنها کوهی در جهان که هیچکس نتوانسته به آن صعود کند!

کوه صعود نشده گانگکهار پونزوم | Gangkhar Puensum

بدون شک، یکی از محبوبترین ورزش های جهان کوهنوردی است که افراد زیادی دوست دارند که در مکان های مختلف آن را تجربه کنند. کوهنوردان به قدری مصمم و با اراده هستند که به بلندترین کوه های جهان از جمله اورست صعود کرده اند و توانایی های خود را به اثبات رسانده اند. اما با این وجود در دنیا هنوز هم کوه صعود نشده وجود دارد و یکی از شناخته شده ترین آن ها که می توان گفت رویای هر کوهنوردی است، کوه گانگکهار پونزوم در کشور بوتان است. با الی گشت باشید تا با هم در مورد این کوه صعود نشده اطلاعات بیشتری را کسب کنیم.

کوه صعود نشده گانگکهار پونزوم

کوه گانگکهار پونزوم

مطالب مرتبط:
حقایق جالبی که بوتان را به شادترین کشور دنیا تبدیل کرده است
۱۰ کوه معروف اروپا برای آن هایی که عاشق کوهنوردی اند!

این کوه بلندترین قله در کشور بوتان است که ارتفاعی حدوا ۷ هزار و ۵۷۰ متر دارد و اگر بخواهیم ارتفاع آن را از نظر دیگر کوه های جهان مقایسه کنیم، می شود گفت که این کوه در بوتان، چهلمین قله بلند جهان است. مناظر زیبایی در اطرف کوه قابل مشاهده است و هرکسی را درگیر خود کرده و کوهنوردان را قلقلک می دهد که آن را صعود کنند. اما چیزی که اینجا شگفت انگیز و سورپرایز کننده می باشد، این موضوع است که گانگکهار پونزوم یک کوه صعود نشده است. این قضیه تعجب همه را برمی انگیزد، مخصوصا وقتی می دانیم که بسیاری از کوه های هیمالیا که بلندترین کوه های جهان را دارد، چندین دهه پیش صعود شده اند.

گانگکهار پونزوم

موقعیت کوه

این کوه در مرز بین بوتان و تبت است و با اینکه بیشتر به کشور بوتان نسبت داده می شود، ما هنوز هم بر سر موقعیت اصلی آن، اختلاف نظر وجود دارد. نقشه های چینی این قله را طوری نشان می دهند که بخش هایی از آن در تبت قرار دارند؛ این در حالی است که دیگر منابع موجود نقشه برداری، گانگکهار پونزوم را تماما در کشور بوتان نشان می دهد. وقتی که این کوه برای اولین با در سال ۱۹۲۲، به داخل نقشه علامت گذاری شد، نقشه ها به طرز زیاد و شگفت انگیزی نادرست و بی دقت بودند.

به زمان حال که نزدیک تر می شویم، این کوه در قسمت های مختلفی در نقشه های گوناگون علامت گذاری شده و هر کدام یک مختصات و البته یک ارتفاع را نشان می دهد. اما در حقیقت، یکی از اولین تیم هایی که تصمیم به صعود گرفت، به طور کلی نتوانست این کوه را پیدا کنید و همین موضوع بسیار عجیب بود.

کوه گانگکهار پونزوم

کوهنوردی در بوتان

شاید برایتان جالب باشد که بدانید تا قبل از سال ۱۹۸۳ کوهنوردی در بوتان غیر قانونی بود؛ زیرا آن ها اعتقاد داشتند که ارتفاعات و قله ها، مسکن ارواح است. زمانی که بالاخره بوتان اجازه کوهنوردی در کشور را صادر کردند، اردوها و تیم های متنوعی شروع به فعالیت در این کشور کردند. بین سال ها ۱۹۸۵ و ۱۹۸۶، برای صعود به کوه گانگکهار پونزوم چهار تلاش ایجاد شد و با اینکه همه آن ها کوهنوردانی حرفه ای بودند، موفق نشدند که این کوه صعود نشده را فتح کنند.

اما در نهایت تصمیم دولت بوتان برای اینکه به کوهنوردان اجازه دهد که کوه های کشور را صعود کنند، مجددا عوض شد و دوباره این ورزش در کشور البته در کوه های بالاتر از ۶ هزار متر، ممنوع گشت. همه این ممنوعیت هم به این دلیل بود که بوتان نمی خواست که اعتقادات و باورهای خود را کنار بگذارد. جالب است بدانید که از سال ۲۰۰۴، کوهنوردی به طور کلی در بوتان ممنوع شد، چه در کوه های بالاتر و چه پایین تر از ۶ هزار متر.

کوه گانگکهار پونزوم بوتان

تلاش تیم ژاپنی

کمی برگردیم به عقب تر؛ در سال ۱۹۹۸ یک تیم کاشف ژاپنی از سازمان کوهنوردی چین مجوز این را گرفت که بتواند کوه گانگکهار پونزوم را از قسمت شمالی آن یعنی از سمت تبت صعود کند. اما مناقشه طولانی مدتی که بر سر مرز بوتان و تبت جریان داشت، در نهایت باعث شد که مجوز کوهنوردی به این کوه صعود نشده لغو شود. به جای آن، تیم صعود تصمیم گرفت که به یک کوه صعود نشده دیگری که حدودا ۷۵۳۵ بود بروند. این کوه به نام گانگکهار پونزوم شمالی یا Liankang Kangri نامیده می شد.

تیم ژاپنی سپس اینطور پیشنهاد کردند که اگر قله اصلی اجازه صعود داشت، حتما کوهنوردان حرفه ای می توانستند که آن را فتح کنند. با اینکه اختلاف نظر زیاد است اما بر اساس گزارش این تیم، قسمت بیشتر کوه گانگکهار پونزوم در تبت و نه در بوتان قرار دارد و مرز تبت و بوتان درست از وسط قله می گذرد. کشور بوتان هنوز خودش هم تا به امروز به این کوه صعود نکرده و به نظر می رسد که کشور هیچ علاقه ای هم ندارد که این کوه را به زودی فتح کند و با تمام محدودیت و ممنوعیت ها، به نظر می رسد که این کوه تا سالیان سال صعود نشده باقی بماند. به هر حال رمز و راز این کوه باعث شده که از نظر برخی از انسان های محلی، جایگاه ارواح گذشتانی باشد که اصلا دلشان نمی خواهد کسی به حیطه زندگی آن ها وارد شود. جالب است بدانید که بوتان یکی از شادترین مردم در سراسر جهان را دارد که آن هم به دلایل گوناگونی است که می توانید در لینک زیر مطالعه کنید:

(حقایق جالبی که بوتان را به شادترین کشور دنیا تبدیل کرده است)

مردم بوتان

کشور بوتان اصلا یک کشور عادی که تا به حال دیده اید نیست. این کشور را می توان آخرین پادشاهی هیمالیای باقیمانده در زمین دانست که در سراسر آن، رمز و رازهای فراوانی وجود دارد. مردم این کشور پر از باورها و اعتقادات جالب هستند که همین هم این کشور را به یکی از بکرترین مقاصد جهان تبدیل کرده است. بوتانی ها نه تنها معتقند که هر کوه صعود نشده ای داستان خاص خودش را دارد، بلکه به این هم اعتقاد دارند که کل طبیعت، چیزی است که باید به آن احترام گذاشت. آن ها خود را جزوی از طبیعت می دانند و هرگز دوست ندارند که به هیچ نحوی باعث آزار عضوی از طبیعت شوند. پس اگر تصمیم به سفر به این کشور گرفتید، مطمئن باشید که با چیزی روبرو خواهید شد که برای همیشه به روح شما آرامش می بخشد.

منبع: amusingplanet.com

لحظاتی با فرهنگ و هنر جمهوری آذربایجان
لحظاتی با فرهنگ و هنر جمهوری آذربایجان
سفرهای خانوادگی در آسیا
سفرهای خانوادگی در آسیا
معرفی ۴ مورد از میراث های جهانی یونسکو در آسیا
معرفی ۴ مورد از میراث های جهانی یونسکو در آسیا
سفری کم هزینه به جنوب شرق آسیا
سفری کم هزینه به جنوب شرق آسیا