بلیط هواپیما

با بهترین کوه های دنیا برای کوهنوردی از نظر نشنال جئوگرافیک آشنا شوید! + تصویر

کوه های مناسب کوهنوردی در دنیا

حتما تا به حال بر فرض محال برای ۱ بار هم که شده، اسم نشنال جئوگرافیک به گوشتان خورده است. این رسانه ی معروف و بسیار بسیار معتبر در زمینه ی طبیعت و جغرافیا و حیوانات در سراسر جهان، از ابتدا تا به کنون یکی از بخش های خود را به معرفی و بررسی بهترین ها از نظر مکان های دیدنی، جاذبه های طبیعی، تفریحی و مناسب برای تمامی اقشار و علی الخصوص و کوهنوردان را در دوره های زمانی مشخصی معرفی می نماید. از این رو این رسانه در تازه ترین لیست کوه های مناسب کوهنوردی در دنیا ۱۰ مقصد مناسب کوهنوردی را با عکس هایی بی نظیر منتشر کرده و آن ها را در حال حاضر از بهترین های جهان برای کوهنوردی انتخاب کرده است. از نگاه کارشناسانه، وقتی به لیست این کوه های مناسب کوهنوردی در دنیا نگاه که می کنیم، می توانیم ترکیبی از دخالت و حضور عوامل مختلفی همچون؛ هیجان، ورزش، بوم شناسی و آشنایی با مردمان آن منطقه و حتی ریسک کردن را ببینیم. در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا کوه های مناسب کوهنوردی در دنیا را به شما معرفی نماییم.

کوه های ماترهورن در سوئیس

کوه های ماترهورن در سوئیس | Matterhorn In swiss

مطالب مرتبط:
اعلام برندگان مسابقه عکاسی نشنال جئوگرافیک ۲۰۱۸
۹ عکس مورد علاقه نشنال جئوگرافیک که حیرت آورند
این تصاویر برنده جایزه بزرگ نشنال جئوگرافیک شدند

ماترهورن یکی از کوه های بسیار معروف در کوهستان آلپ است که در کشور بسیار زیبای سوئیس قرار گرفته است. از طرفی این کوه در زمره ی شناخته شده ترین قله ها در سطح قاره ی اروپا نیز شناخته می شود.

از جمله ی مشخصات ظاهری این کوه این است که این کوه به شکل یک هرم سنگی و بزرگ است و اکثر کوهنوردان حرفه ای، شکل آن را که همچون نوک یک پیکان است، همچون یک نشانه برای این کوه می دانند.

بسیاری از ورزشکاران در سراسر جهان صعود به ماترهورن را به عنوان یک هدف ثابت برای صعود در برنامه ی حرفه ایشان می گنجانند زیرا معتقدند که؛ کوهنوردی مخصوصا در این کوه می تواند یکی از اهداف مهم ورزشی آن ها مخصوصا برای اروپاییان و در بعدی کوچک تر برای سوئیسی ها باشد.

کوه دماوند در ایران

کوه دماوند در ایران | Mount Damavand in Iran

دیگر به عنوان یک ایرانی کوه دماوند را به خوبی باید بشناسیم و به آن افتخار نماییم. کوه دماوند که در لیست نشنال جئوگرافیک به عنوان یکی از کوه های مناسب کوهنوردی در دنیا انتخاب شده است، در بخش مرکزی رشته‌ کوه های البرز و در جنوب دریای خزر و در بخش لاریجان شهرستان آمل قرار گرفته است.

کوه دماوند هم ‌اکنون نیز از نظر تقسیمات فعلی استانی ایران در استان مازندران قرار گرفته است و از شهرهای تهران، ورامین، قم و کرانه‌ های دریای خزر قابل ‌دیدن است به شرطی که آسمان صاف و آفتابی باشد. کوه دماوند در سال ۱۳۸۱ به تصویب شورای عالی محیط ‌زیست به عنوان اولین اثر طبیعی ایران در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد و در شمار مناطق ۴ گانه ی ارزشمند از نظر حفاظت محیط ‌زیست ایران قرار گرفت.

کوه کیتلالتپلت و ایزتاکیوهالت در مکزیک

کوه کیتلالتپلت و ایزتاکیوهالت در مکزیک | kitlalteplet and istaciohalt mountain in mexico

این کوه ها با این نام بلند و سختشان همانطور که متوجه شده اید در مرکزی ترین منطقه ی مکزیک قرار گرفته اند و با دارا بودن ۵۶۱۴ و ۵۲۳۳ متر ارتفاع هم به عنوان مرتفع ترین کوه های قاره ی آمریکای شمالی و هم به عنوان کوه های مناسب کوهنوردی در دنیا از نظر نشنال جئوگرافیک قرار گرفته اند.

این کوه ها در فاصله ی ۱۲۸۷ کیلومتری در مرز جنوب مرز کشور آمریکا قرار دارند. شاید برایتان جالب باشد تا بدانید که کوهنوردان مکزیکی، صعود به قله ی این کوه ها را یکی از مهم ترین افتخارات ورزشی خود می دانند.

کوه دنالی در آلاسکا

کوه دنالی در آلاسکا | Mount Denali in Alaska

این کوه در آلاسکا و در رشته کوه های راکی که در آمریکای شمالی است، قرار گرفته. این کوه با ارتفاع ۶۱۹۳ متر، مرتفع‌ ترین قله ی قاره ی آمریکای شمالی است. این کوه در پارک و منطقه ی حفاظت شده ی ملی دنالی قرار دارد.

البته این کوه که به عنوان کوه های مناسب کوهنوردی در دنیا از نظر نشنال جئوگرافیک نیز انتخاب شده است، تا کنون در تمامی نقشه‌ های جغرافیایی با نام مک‌ کینلی خوانده می ‌شده است اما سرانجام نام بومی خود که همان دنالی است را توانست با دستور باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا پس بگیرد.

کوه کیوتن در مغولستان

کوه کیوتن در مغولستان | Quieten Mount in Mongolia

طبیعت کشور مغولستان به صورتی است که بیشتر با استپ های سبز و پهناور پوشیده است. قسمت ‌های شمالی و غربی این کشور را کوه ‌های مرتفع پوشانیده ‌اند و همچنین کوه ‌های آلتای در غرب کشور تا سیبری ادامه می ‌یابند.

کسانی که می خواهند برای صعود از این کوه به آن بروند می توانند در راه بیش از نیمی از زیبایی های طبیعی مغولستان را به چشم ببینند و از نزدیک نیز لمس کنند. با این که کوه در مسیری دورافتاده قرار گرفته است اما این منطقه پر از مغولی های بومی بسیار مهربان و مهمان نواز است.

قله ی اورست در نپال

قله ی اورست در نپال | Mount Everest in Nepal

اورست بلندترین کوه جهان است که در رشته ‌کوه‌ های هیمالیا در مرز ساگارماتای نپال و تبت واقع در چین قرار دارد. ارتفاع قله ‌ی اورست از سطح دریا ۸۸۴۸ متر است و هر کوهنوردی آرزو دارد روزی بتواند به قله‌ ی این کوه صعود کند و از همین رو این کوه در لیست کوه های مناسب کوهنوردی در دنیا از نظر نشنال جئوگرافیک قرار گرفته است. جالب است بدانید که بیش از ۵ هزار کوهنورد تا به الان با موفقیت به قله‌ ی اورست صعود کرده ‌اند.

در میان این افراد یک نوجوان ۱۳ ساله، یک فرد نابینا و زنی ۷۳ ساله نیز به چشم می ‌خورد. نقطه ‌ی جوش آب در قله ‌ی کوه اورست ۷۱ درجه‌ ی سانتی ‌گراد است و هر سال هم ۴ میلی ‌متر نسبت به سال قبل بزرگ‌ تر می ‌شود. البته نباید از نقش اینترنت پر سرعتی که در راه قله برای کوهنوردان وجود دارد در این که این کوه در بین کوه های محبوب در جهان قرار گرفته است، نادیده گرفت.

کوه های کلیمانجارو در تانزانیا

کوه های کلیمانجارو در تانزانیا | Kilimanjaro Mountains in Tanzania

کوه های کلیمانجارو را به عنوان بام آفریقا و بلندترین قله ی آفریقا نیز می شناسند و از این رو در لیست کوه های مناسب کوهنوردی در دنیا نشنال جئوگرافیک قرار گرفته است که قطعا یکی از بهترین ماجراجویی ها در قاره ی آفریقا می تواند باشد.

این کوه در شمال شرقی تانزانیا قرار گرفته است و در عین حال از کشور کنیا هم قابل دیدن است سالیانه ۷۵ هزار نفر به این کوه می روند. ارتفاع کوه کلیمانجارو ۵۸۹۵ متر است و در واقع بلندترین کوه آزاد جهان است.

زمان صعود به قله ی کلیمانجارو کاملا بستگی به مسیری دارد که برای صعودتان انتخاب کرده اید و تا به حال سریع ترین زمان صعود به این کوه، ۴ شب بوده است. برای بیشتر مردم بین ۶ تا ۸ شب صعود به این کوه زمان می برد.

کوه آلبراس در روسیه

کوه آلبراس در روسیه | Mount Elbrus in Russia

کوه آلبراس در رشته‌ کوه های قفقاز و در جنوب کشور روسیه قرار گرفته است. کوه آلبراس به‌عنوان یکی از ۷ ‌کوهی که بلندترین قله‌ ها را در هر یک از قاره‌ های جهان دارد شناخته می شود و از این رو در لیست ۱۰ گانه ی کوه های مناسب کوهنوردی در دنیا قرار گرفته است.

صعود به ارتفاع این کوه برای هم طیف گروه کوه‌ نوردان باتجربه و هم تازه ‌کار جذابیت‌ های به‌ خصوص خود را دارد. در حالی ‌که این کوه در واقع از فوران آتش ‌فشانی شکل‌ گرفته است با این حال در حال حاضر به ‌عنوان یک کوه خفته در سراسر جهان شناخته می شود زیرا در کمال تعجب، هیچ فورانی از این کوه در طول این سال‌ های آخر ثبت و ضبط نشده است.

ارتفاع این کوه را در حدود ۳۸۰۰ متر اندازه‌ گیری کرده ‌اند. برخی از مردم معتقدند که بلندترین نقطه در اروپا، کوه آلبراس در روسیه است. این کوه هر ساله میزبان گردشگران بسیار زیادی است که برای انجام فعالیت و ورزش هایی همچون اسکی و اسنوبرد به آن سفر می کنند.

کوه های آند در پرو

کوه های آند در پرو | Andes Mountain in Peru

و اما می رسیم به آخرین کوه که در لیست کوه های مناسب کوهنوردی در دنیا قرار گرفته است، کوه های آند در پرو. رشته ‌کوه آند که به آن؛ آندس، آنتی و یا آنتیس می گویند، طولانی ‌ترین رشته‌ کوه در سراسر جهان است. آند به شکل زنجیره‌ ای در راستای آمریکای لاتین قرار گرفته ‌است.

پهنای آن در برخی از مناطق به ۵۰۰ کیلومتر نیز می ‌رسد. میانگین ارتفاع این رشته ‌کوه در حدود ۴ هزار متر است.

آند از دو رشته ی اصلی به نام‌ های کوردیلرای غربی و کوردیلرای شرقی تشکیل شده است. در میان این دو رشته، زمین‌ های نسبتاً کم ‌ارتفاعی قرار گرفته ‌اند که رشته ‌کوه ‌های کوچکی از آن می‌ گذرد. مهم ‌ترین این رشته‌ کوه ‌های فرعی، کوردیلرا دلا کوستا در کشور شیلی است. رشته‌ کوه آند با در ازای ۷ هزار کیلومتر، طولانی ‌ترین رشته‌ کوه دنیا نیز می باشد.

منبع: nationalgeographic.com

راهنمای انتخاب لباس برای کوله گردی
راهنمای انتخاب لباس برای کوله گردی
کجا خرس قطبی ببینیم؟
کجا خرس قطبی ببینیم؟
از این آبشارهای تایلند دیدن کنید
از این آبشارهای تایلند دیدن کنید
بهترین مسیرهای پیاده روی در دنیا
بهترین مسیرهای پیاده روی در دنیا