کوچه های پنهانی که جاذبه گردشگری شده اند!

کوچه های پنهان شهر لیون

شهر لیون در فرانسه که زمانی محل رفت و آمد بازرگان های ابریشم بود یک سری کوچه های مخفی و پنهان دارد که الان به جاذبه ی گردشگری این شهر تبدیل شدند. اینکه چرا این کوچه به وجود آمدند و چه رازهایی در دل آن ها نهفته است را در ادامه ی این پست می فهمید، پس الی گشت را همراهی کنید.

نقشه لیون
مطالب مرتبط:
قلعه های اسرار آمیز فرانسه
جاده ای در فرانسه که روزی ۲ بار ناپدید می شود+ تصویر

تصویر ماهواره ای بالا از محله ی قدیمی لیون در کنار رودخانه سون گرفته شده، همانطور که می بینید دو تا خیابان در موازات رودخانه هست که در قرن ۱۵ محل گذر بازرگان های ابریشم بود. این دو خیابان ارتباط چندانی با سایر خیابان ها ندارند و حدود ۲۰۰ متر با آن ها در فاصله اند و این، رفت و آمد را برای بازرگان ها مشکل می کرد. البته شاید بگویید ۲۰۰ متر که چیزی نیست! ولی این را در نظر بگیرید که بازارگان ها بارهای سنگینی داشتند که حتی یک قدم هم برایشان مهم بود!  برای همین آن ها به فکر راه چاره افتادند و از خانه ها، یک سری کوچه های مخفی ای را درست کردند تا از آن مسیرها خیلی راحت به بازار برسند.

کوچه های لیون

با اینکه این کوچه ها به تجار ابریشم نسبت داده می شود اما ریشه ی آن ها را باید در قرن ۴ جست و جو کرد. بعد از سقوط امپراتوری روم آبراه هایی که آب را به شهر لیون می بردند کم کم در حال از بین رفتن بودند به خاطر همین ساکنان شهر لیون به سمت کناره های رودخانه سون آمدند تا به منبع آب نزدیک باشند. اولین کوچه های مخفی در همین زمان ایجاد شدند چون مردم از این مسیرها می توانستند زودتر خودشان را از خانه به رودخانه برسانند. بعدها وقتی شهر لیون به مرکز مهم تجارت ابریشم تبدیل شد این کوچه های مخفی راهی آسان برای بازرگان های ابریشم بود تا به راحتی جنس های خودشان را از رودخانه رد کنند و به مرکز شهر و بازار برسانند. این کوچه های مخفی سرپوشیده برای آن ها یک فایده ی دیگر هم داشت و آن این که اجناس گران قیمت آن ها را از باران در امان نگه می داشت و حتی در هوای بد هم به آن ها اجازه ی رفت و آمد می داد.

در میان کوچه های لیون

لیون بیش از ۵۰۰ تا از این کوچه های مخفی دارد که بیشتر در منطقه ی قدیمی و منطقه ای هستند که بازرگانان ابریشم در آنجا بودند. بیشتر این کوچه های مخفی در خانه های شخصی اند و به همین دلیل به عموم مردم نزدیکنند با این حال، بعضی از آن ها بسته و به انباری تبدیل شده اند. چندین سال پیش مسئولان شهربه سراغ ساکنانی رفتند که این کوچه های مخفی از حیاط آن ها می گذشت و به آن ها پیشنهاد دادند این کوچه ها را برایشان مرمت و تعمیر کنند و در عوض صاحبان کوچه ها اجازه بدهند تا از صبح تا شب این کوچه ها برای دیدن عموم باز باشد اما متاسفانه در برخی از موارد این قراردادها به سراجام نرسید! و امروز گردشگران فقط می توانند از حدود ۴۰ تا از این کوچه های مخفی دیدن کنند.

کوچه های عجیب لیون

الان یک کوچه ی مخفی در محله  Croix-Rousse لیون هست که از همه معروف تره! این کوچه یادآور شورش های قرن ۱۹ تجار ابریشم است، در آن زمان حدود ۱۰۰ تاجر در این کوچه جمع شدند و به سمت مرکز شهر راهپیمایی کردند. البته این را هم بگوییم که از این کوچه ها در جنگ جهانی دوم برای جنگیدن با نیروهای اشغالگر آلمانی هم استفاده می شد.

منبع: amusingplanet.com

گشتی جالب در کلیسای سنت جان کوش آداسی
گشتی جالب در کلیسای سنت جان کوش آداسی
به این ۶ دلیل از مسقط دیدن می کنید!
به این ۶ دلیل از مسقط دیدن می کنید!
گردشی در اطراف شهر آمستردام
گردشی در اطراف شهر آمستردام
راز شکل گیری خلیج های کارولینا| معمایی که حل نمی شود!
راز شکل گیری خلیج های کارولینا| معمایی که حل نمی شود!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code