بلیط هواپیما

۱۰ کشور کوچک جهان

کوچک ترین کشورهای جهان

با الی گشت همراه باشید تا نگاهی کنیم به فهرست ده کشور کوچک جهان از لحاظ مساحت؛ برخی از دنج ‌ترین کشورها، جزایر و جاهای روی زمین که با اینکه بسیار کوچک هستند نام «کشور» را یدک می کشند.

مطالب مرتبط:
محبوب ترین پارک های موضوعی جهان 
۳ مورد از برترین رستوران های جهان 
کشورهای کوچک دنیا

۷٫ سن‌کیتس و نویس (Saint Kitts and Nevis)

۲۶۱ کیلومتر مربع، هفتمین کشور کوچک جهان

این دو جزیره که در دریای کارائیب واقع هستند و به مادر مستعمرات هند غربی معروف شده اند، اولین جزایری بودند که به استعمار اروپایی ‌ها درآمدند. اقتصاد این کشور به صنعت جهانگردی، کشاورزی و صنایع کوچک تولیدی متکی است. همچنین با توجه به تنوع جانوران دریایی و زندگی زیر آب، این جزایر یکی از مکان ‌های جالب برای غواصی و لذت بردن از دنیای زیر آب به ‌شمار می ‌روند. این کشور قرن‌ هاست صادرکننده عمده قند در جهان است و مزارع آن اکنون دارای عمارت‌ های زیبایی هستند که به هتل و اقامتگاه تبدیل شده ‌اند.

سن‌کیتس و نویس

۶٫ لیختنشتاین

۱۶۰ کیلومتر مربع، ششمین کشور کوچک جهان

این کشور آلمانی ‌زبان، تنها کشور جهان است که کاملاً در کوه ‌های آلپ واقع شده است. لیختنشتاین میان دو کشور سوییس و اتریش قرار دارد و از لحاظ درآمد سرانه، در شمار یکی از ثروتمند ترین کشورهای جهان و با یکی از پایین ‌ترین نرخ ‌های بیکاری است (۱.۵ درصد). با توجه به اینکه لیختنشتاین فرودگاه ندارد، وارد شدن به این کشور کمی دشوار است. به این دلیل، بازدیدکنندگان باید ابتدا به فرودگاه زوریخ در سوییس بروند و از آنجا به این کشور که هنوز به صورت نظام سلطنتی اداره می ‌شود، برسند.

لیختنشتاین

۵٫ سان مارینو

۶۱ کیلومتر مربع، پنجمین کشور کوچک جهان

سان مارینو که کاملاً توسط کشور ایتالیا احاطه شده، به آرام‌ ترین جمهوری سان مارینو (Most Serene Republic of San Marino) نیز معروف است. این کشور که ادعا می ‌شود قدیمی‌ ترین کشور مستقل جهان است یکی از ثروتمند ترین کشورها از لحاظ درآمد سرانه است. سان مارینو به ‌عنوان سومین کشور کوچک در اروپا، تنها ۳۰ هزار نفر جمعیت دارد و به داشتن کمترین نرخ بیکاری در جهان به خود می ‌بالد.

سان مارینو

۴٫ تووالو (Tuvalu)

۲۶ کیلومتر مربع، چهارمین کشور کوچک جهان

تووالو که پیش ‌تر به جزایر الیس (Ellice) معروف بود، در اقیانوس آرام و شمال قاره استرالیا واقع شده است. کشور تووالو نزدیک به ۱۰ هزار سکنه، ۸ کیلومتر جاده و تنها یک بیمارستان دارد که در جزیره اصلی واقع است. تووالو زمانی جزء خطه بریتانیا محسوب می ‌شد اما در سال ۱۹۷۸ مستقل گردید. با توجه به این که رفتن به این کشور دشوار است، صنعت جهانگردی در آن خیلی مطرح نیست. در سال ۲۰۱۰، کمتر از ۲ هزار بازدیدکننده به تووالو سفر کردند که ۶۵ درصد از آنها برای مقاصد تجاری مسافرت کرده بودند.

تووالو

۳٫ نائورو (Nauru)

۲۱ کیلومتر مربع، سومین کشور کوچک جهان

کشور نائورو در شرق قاره استرالیا قرار دارد و کوچکترین کشور جزیره ‌ای در جهان است. نائورو پیش ‌تر به‌ عنوان جزیره دلپذیر (Pleasant Island) معروف بود. این کشور در دهه ۸۰ میلادی به خاطر معادن فسفاتش معروف بود؛ اما اکنون جزیره‌ ای آرام است که جهانگردان، توجه چندانی به آن ندارند. منابع فسفات این کشور نیز اکنون تهی هستند و در نتیجه نرخ بیکاری در آن ۹۰ درصد است. ده درصد باقیمانده نیز کارکنان دولتی هستند. همچنین گفته می ‌شود نائورو چاق ‌ترین جمعیت جهان را در خود جای داده است؛ چرا که ۹۷ درصد از مردان و ۹۳ درصد از زنان این کشور از چاقی یا اضافه ‌وزن رنج می‌برند. به همین خاطر، نائورو مرکز دیابت نوع ۲ در جهان محسوب می ‌شود و ۴۰ درصد از جمعیت آن از این بیماری رنج می ‌برند.

نائورو

۲٫ موناکو

۲ کیلومتر مربع، دومین کشور کوچک جهان

موناکو که در French Riviera واقع شده، مرکز تجمع بیشترین تعداد میلیونرها و میلیاردرهای جهان است. این کشور بسیاری از افراد ثروتمند و معروف جهان را به خود جذب نموده است. موناکو از سه طرف، هم‌ مرز با فرانسه است و از یک طرف نیز به دریای مدیترانه ختم می ‌شود. ساکنان موناکو عمدتاً فرانسوی‌ زبان هستند. این کشور جمعیتی بالغ بر ۳۶ هزار نفر دارد و متراکم ‌ترین کشور جهان محسوب می ‌شود. معروف‌ ترین رویداد سالیانه در آن، مسابقات فرمول ۱ است که مسیرهای آن از خیابان ‌های موناکو عبور می‌ کنند.

موناکو

۱٫ واتیکان

۰.۴۴ کیلومتر مربع، کوچک ترین کشور جهان

کوچک ترین کشور جهان، واتیکان است که به «سریر مقدس» نیز معروف است. این کشور در شهر رم، پایتخت ایتالیا واقع است و مرکز کلیسای کاتولیک جهان است. واتیکان مرکز بزرگ ترین کلیسای جهان، یعنی کلیسای سن‌پیترو است و برخی از آثار هنری رنسانس همچون مجسمه The Pieta و خلقت آدم نیز در آن قرار دارند. درآمد این کشور از مشارکت ‌های داوطلبانه یک میلیارد عضو کلیسای کاتولیک رومی در سرتاسر جهان تأمین می‌شود. باقیمانده اقتصاد واتیکان نیز از فروش تمبرهای پستی، یادگاری ‌های جهانگردی و ورودیه ‌های موزه‌ ها تأمین می ‌شود.

واتیکان
جال محل جییور، قصری شناور در دریاچه
جال محل جییور، قصری شناور در دریاچه
پدیده ای شگفت، درخت اکالیپتوس رنگین کمانی! + تصویر
پدیده ای شگفت، درخت اکالیپتوس رنگین کمانی! + تصویر
پرسه زنی در محوطه های باستانی آتن
پرسه زنی در محوطه های باستانی آتن
معرفی معروفترین خیابان ها برای خرید در استانبول
معرفی معروفترین خیابان ها برای خرید در استانبول