alexaa

گرجستانی ها چه می خورند؟

غذاها و میان وعده ‌های محبوب گرجستانی

این متن تنها یک‌ گوشه از فرهنگ غذایی گرجستان را نشان می‌ دهد که برای ایجاد تجربه‌ ای از غذاهای این کشور به شما ارائه می شوند. اگر به گرجستان می ‌روید، می ‌توانید از مردم محلی بپرسید که کجا می‌ توانید یک غذای خاص را بیابید و مردم از این‌که به شما برای یافتن غذاهای محلی لذیذشان کمک کنند، بسیار خوشحال خواهند شد. با الی گشت همراه باشید:

مطالب مرتبط:
سفر به گرجستان، معجون فرهنگ و تاریخ و طبیعت
خوراکی هایی از گرجستان
churchkhela

چورچخلا (Churchkhela)

نوارهای باتوم مانند قهوه ‌ای ‌رنگی که از رشته‌ های گردو که در ماده ‌ای به نام تاتارا (tatara) خوابانده شده بوده و خشک شده بودند. این غذا در برخی از موارد به نام اسنیکر (یک مدل شکلات بسیار مشهور) گرجستانی نامیده می‌شود. دقت داشته باشید که در هنگام مصرف چورچخلا به ‌اشتباه نخ داخل آن را نخورید.

دلمه (Dolmas)

سبزیجات بخارپز، سرخ ‌شده و یا آب پز شده و یا برگ ‌هایی که با گوشت چرخ ‌کرده و سبزیجات و برنج پرشده ‌اند، این غذا را تشکیل می‌ دهند. با وجود این‌که نمی‌ توان دلمه را یک غذای کاملا گرجستانی به‌ حساب آورد بازهم دلمه برگ مویی که میزبان ما به نام روسیکو با برگ ‌های تاک حیاط خود درست کرده بود، یک مورد استثنایی به‌ حساب می ‌آمد.

کبابی

گوشت چرخ‌ کرده کباب شده که با سماق و حلقه‌ های پیاز در یک ‌لایه نازک از نان لواش پیچیده می ‌شود. در برخی از شهرهای کوچک، این غذا تنها غذای موجود برای خریدن است. البته باید گفت که این غذا به ‌طور غافلگیرکننده‌ای هیچ‌گاه ما ناامیدتان نمی‌ کند.

matsoni

متسونی (Matsoni)

یک نوع ماست ترش که معمولا در ظرف‌ هایی بدون در بر روی میزهای خاصی ‌نگهداری می ‌شوند. برای این ‌که بتوانید بفهمید که این ماست با کدام غذا به ذائقه شما سازگار است باید به آزمون ‌وخطا دست بزنید. می ‌توانید متسونی را با خاچاپوری، گوشت گرم، سبزیجات یا مخلوطی از میوه تازه و عسل امتحان کنید. پس از این‌که متسونی به‌ صورت مستقیم از مزرعه به خانه ‌ها آورده می ‌شود، دیگر مزه آن مشابه قبل نخواهد بود. این خوردنی از شیر تازه و جوشیده شده گاو و مقداری باکتری به ‌عنوان مخمر تشکیل شده است و بدون شک کیفیت دارویی ویژه ‌ای نیز دارد.

پوری (تونیس پوری)

پوری، نوعی از نان گرجستانی است که در تنورهایی دایره ‌ای شکل و سرامیکی پخته می‌ شوند که خمیر به دیواره ‌های آن‌ ها چسبانده می ‌شود (درست مانند نا ن‌های هندی یا تنورهای سنتی نان لواش) پوری معمولا بسیار خوب و نرم از کار درمی آید و مزه خمیرترش آن به‌ خوبی با کمک تکه ‌هایی از نان‌ که با حرارت تنور سیاه شده ‌اند، ترکیب می ‌شود. کناره‌ های این نان به رنگ قهوه ‌ای در می‌آیند و مزه آن ‌ها اندکی شبیه به فطیر می ‌شود.

mtsvadi

متسوادی (Mtsvadi یا شیشلیک)

تکه‌ های کباب شده گوشت بر روی آتش و چند تکه پیاز تازه و نمک که در یک ظرف فلزی بر روی آتش قرار داده شده ‌اند. این غذا یکی از بهترین غذاهای کبابی‌ بود که به عمرمان خورده بودیم. در هنگام خوردن این غذا دقت داشته باشید که بخش ‌های خاصی از گوشت در آن ویژه به ‌حساب می ‌آیند و به علت کم بودن آن‌ها باید بین کل حاضران در میز به ‌صورت عادلانه تقسیم شوند.

نمک اسوانتی (Svaneti salt)

یک مکمل عالی برای سبزیجات، پنیر یا سالاد. این نمک از ادویه ‌ها و سبزیجات مختلف تهیه شده است و با بو کردن آن احساس می ‌کنید که چند گام به سمت ایران و هندوستان نزدیک ‌تر شده ‌اید.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد