«گورستان خیابان پارک جنوبی» در کلکته، سرزمین ارواح فراموش شده!

گورستان خیابان پارک جنوبی | South Park Street Cemetery

شهر کلکته یکی از مهم ترین شهرهای هندوستان است و تا سال ۱۹۱۱ پایتخت این کشور محسوب می شد. هند سرزمین شگفتی هاست و شهر کلکته نیز یکی از جذاب ترین شهرهای این کشور است. کلکته جاذبه های گردشگری فراوانی دارد که میلیون ها گردشگر را از سرتاسر دنیا به خود جذب  می کند. اگر به بازدید از بناهای قدیمی و البته کمی ترسناک علاقه مندید در شهر کلکته می توانید یکی از ناب ترین تجربیات را داشته باشید. الی گشت در این مطلب شما را به بازدید از یکی از جاذبه های کلکته، یعنی گورستان خیابان پارک جنوبی دعوت می کند که مربوط به بیش از ۲۵۰ سال پیش است. در ادامه با الی گشت همراه باشید تا با هم سری به این گورستان بزنیم.

گورستان قدیمی کلکته
مطالب مرتبط:
کلکته، هندی ترین شهر هندوستان
معروف ترین شهرهای هند کدام هستند!

گورستان خیابان پارک جنوبی بزرگ ترین گورستان مسیحی خارج از کلیسا در جهان و احتمالا بزرگ ترین گورستان مسیحی در خارج از اروپا و آمریکا به شمار می رود. این گورستان در سال ۱۷۶۷ میلادی افتتاح شده و تا سال ۱۸۳۰ مورد استفاده قرار می گرفت. حتما نام کمپانی هند شرقی ( The British East India Company) را شنیده اید. این شرکت بریتانیایی برای کسب منافع و امتیازهای تجاری در هندوستان تاسیس شد و به مرور امتیاز انحصاری کلیه تجارت ها و داد و ستدها در هند شرقی را به خود اختصاص داد. گورستان خیابان پارک جنوبی در واقع برای بازرگانان و کارکنان این شرکت ساخته شد تا درگذشتگان مسیحی در گورستانی مخصوص دفن شوند. هندوستان در آن سال ها مملو از انواع و اقسام بیماری های کشنده بود. آب و هوای گرمسیری این منطقه افراد انگلیسی حاضر در منطقه را دچار بیماری های مختلف می کرد و به همین دلیل نیاز به یک گورستان ویژه احساس می شد.

قبرهای گورستان کلکته
آرامگاه قدیمی در کلکته

گورستان خیابان پارک جنوبی دیگر فعال نیست و پذیرای مردگان نیست، اما زنده های بسیاری را از سرتاسر دنیا به خود جذب می کند! در حال حاضر این گورستان به یک اثر تاریخی تبدیل شده و تحت حفاظت دولت قرار دارد. گورستان خیابان پارک جنوبی در مساحتی بیش از ۳ هکتار واقع شده و دورتا دورش را دیوارهای آجری بلند پوشانده است. وقتی در این فرودگاه قدم می زنید با انواع قبر، آرامگاه های بزرگ، مقبره و … مواجه می شوید. چیزی قریب به ۱۹۰۰ قبر در این گورستان وجود دارد که ترکیبی از معماری و طراحی گوتیک اروپایی تا معماری باستانی هندی است و محیطی شگفت انگیز و جالب را ایجاد کرده است.

درب ورودی گورستان خیابان پارک جنوبی

سرزمین ارواح فراموش شده!

وقتی لابلای قبرهای این گورستان قدم می زنید انگار که به گذشته سفر کرده اید. برخی گورها متعلق به شخصیت های مشهور نظامی و سیاسی دوران های مختلف است. از جمله بارزترین این گورها، قبر سر جویلیام جونز، بنیانگذار انجمن آسیایی است که با یادبود هرمی و برج مانندش، بلندترین سازه این گورستان محسوب می شود. سر ویلیام جونز اولین بار در سال ۱۷۸۳ به عنوان قاضی به هند آمد، اما مدتی بعد متوجه شد که اشتیاقش را باید در زمینه دیگری جستجو کند. پس از چند ماه از حضورش در هند، انجمن آسیایی را تاسیس کرد که هنوز هم دفتر مرکزی اش در خیابان پارک وجود دارد. سر ویلیام جونز استعداد و علاقه شدیدی به زبانشناسی و زبان های مختلف داشت و در مدت اقامتش در هند، زبان سانسکریت و سایر زبان های شرقی را نیز تا حد زیادی فرا گرفت. او دست نوشته های مهم و مشهوری را از زبان سانسکریت به انگلیسی ترجمه کرده است و معتقد بود که برای توسعه و رشد حقیقی ذهن، باید دانش تمدن های دیگر را فرا گرفت. روی قبرها نام افراد و نوشته های جالبی به چشم می خورد. بسیاری از افرادی که در این گورستان دفن شده اند در سنین نوجوانی بوده اند و در طول سفر دریایی طولانی آن زمان از انگلیس به هند دچار بیماری شده اند. بسیاری از قبرها نیز نام و نشانی ندارند و تنها عبارت «مادری فداکار»، «پدری زحمتکش» و … نوشته شده است.

بازدید از گورستان تاریخی و ترسناک کلکته
گورستان در دل جنگل کلکته

همان طور که از نام این گورستان مشخص است در پارک جنوبی کلکته قرار گرفته است و فضای سرسبزی اطراف قبرها قرار دارد. هرچند این گورستان تحت حفاظت قرار دارد و مدام بازسازی و مرمت می شود اما طبیعت قدرتی بیشتر دارد و به مرور این گورستان را در کام خود فرو می برد. جنگل های سر به فلک کشیده گرمسیری این گورستان را احاطه کرده اند و علفزارها و گیاهان خودرو دور و بر قبرها را فرا می گیرند. کف زمین پوشیده از خزه و علف شده و لابلای این علفزار هر ازگاهی قبری یا آرامگاهی خودنمایی می کند. ترکیب طبیعت و گورستان تصویری جالب باری بازدیدکنندگان ایجاد می کند و فضایی عجیب و سحرانگیز به وجود آورد.

  • آدرس: Park Street, Opp Assembly Of God Church, Kolkata, West Bengal 700017, India
  • ساعات بازدید: ۱۰ صبح تا ۵ بعدازظهر

جاذبه های گردشگری کلکته

شهر کلکته، پایتخت ایالت بنگال غربی است و مرکز تجاری، فرهنگی و آموزش هند شرقی محسوب می شود. کلکته را پایتخت فرهنگی هندوستان نیز می نامند و بناهای تاریخی و جاذبه های گردشگری فراوانی در این شهر به چشم می خورد. همان طور که گفتیم گورستان خیابان پارک جنوبی یکی از جذاب ترین دیدنی های این شهر و است و گردشگرانی که به کلکته سفر می کنند حتما سری به این گورستان تاریخی نیز می زنند. از دیگر جاذبه های کلکته می توان به غارهای آجانتا اشاره کرد که دیوارنگاره ها و مجسمه های مختلفی در آن ها وجود دارد.

بازدید از جاذبه های گردشگری کلکته

وقتی انگلیسی ها به هند آمدند کلکته را به عنوان پایتخت استعماری خود انتخاب کردند. به همین دلیل، برخی از جاذبه های دیدنی کلکته مربوط به آن دوران و متاثر از فرهنگ اروپایی است. یکی از این دیدنی ها، کاخ ویکتوریا است که در واقع، بنای یادبود برای ملکه ویکتوریا محسوب می شود. سر ویلیام امرسون این کاخ باشکوه را با الهام از سبک معماری هندی و عناصر گورکانی ساخت و اطراف آن را با باغ های بسیار زیبا مزین کرد. در این کاخ موزه ای وجود دارد که آثار و یادگارهایی از دوران طولانی سلطنت ملکه ویکتوریا بر هندوستان را در معرض نمایش عموم قرار می دهد. مرداب های کرالا، شهر واراناسی، موزه هند و جنگل Sundarbans از جمله دیدنی های کلکته و ایالت بنگال هستند.

منبع: atlasobscura.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code