بلیط هواپیما

زشت ترین گیاه دنیا چه شکلی است؟!

گیاه ویلوچیا میرابیلیس

در دنیا گونه های گیاهی زیادی وجود دارد که بعضی از آن ها عجیب و غیر عادی اند! یکی از عجیب ترین گونه های گیاهی دنیا گیاهی به اسم ویلوچیا میرابیلیس (Welwitschia Mirabilis) است، گیاهی که به خاطر ظاهر عجیبش به زشت ترین گیاه دنیا معروف است اما گردشگران زیادی از گوشه و کنار دنیا برای دیدن این گیاه به زیستگاه طبیعی آن یعنی نامیبیا سفر می کنند. می خواهیم درباره ی زشت ترین گیاه دنیا حرف بزنیم، در ادامه الی گشت را همراهی کنید.

زشت ترین گیاه دنیا
مطالب مرتبط:
ورود به این پارک در نامیبیا ممنوع است!
نامیبیا، سرزمینی با حیات وحش بینظیر

در بیابان های نامیبیا گیاهی عجیب به چشم می خورد که در هیچ جای دیگری از دنیا شانس تماشای آن را ندارید: ویلوچیا میرابیلیس، گیاهی تنها که همچون توده ای در هم رفته و پیچیده به نظر می آید. در واقع این گیاه عمری بین ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ سال دارد و به عقیده بسیاری از گیاه شناسان متعلق به دوره ژوراسیک است.

مقاومت این گیاه در حدی است که می تواند به راحتی در شرایط وخیم آب و هوایی مقاومت کند و خود را به موقعیت های بد وفق دهد. این گیاه فقط یک گونه دارد و گونه های دیگرش از بین رفته اند. این گونه که توانسته جان سالم بدر ببرد ویلوچیا میرابیلیس است، گیاهی که بسیار شبیه ۸ پا است. این گیاه آنقدر جذابیت های ظاهری دارد که خیلی ها تنها برای دیدن آن کوله بار سفر می بندند و راهی نامیبیا می شوند. زمان کشف این گیاه به سال ۱۸۵۹ برمی گردد در آن زمان شخصی به اسم فردریک ولویچ که یک محقق استرالیایی بود این گیاه را کشف کرد و نام آن هم از اسم همین محقق گرفته شده است.

گیاهان زشت دنیا

در جایی که برگ های این گیاه گسترده شده آب باران نمی تواند به داخل خاک راه پیدا کند برای همین در هنگام بارندگی رودی جریان پیدا می کند. در هنگام روز دمای هوا به خاطر تابش آفتاب افزایش زیادی پیدا می کند و معمولا بارندگی خیلی کم اتفاق می افتد به طوری که شاید در برخی از نقاط سالیان سال طول بکشد تا قطره ای باران ببارد. در یک چنین شرایط آب و هوایی فقط گیاهانی می توانند زنده بمانند که خود را با این شرایط بد وفق دهند.

نمی توان گیاه ویلوچیا میرابیلیس را مقاوم در برابر خشکی دانست پس شاید بپرسید چطور این گیاه می تواند در یک چنین شرایطی رشد کند و زنده بماند آن هم برای مدت بیش از ۱۰۰۰ سال! در واقع آنچه که باعث زنده ماندن این گیاه می شود تجهیزاتی است که آن را به آب می رساند! چگونه؟ برگ های گیاه می توانند رطوبت مه را جذب و از آن استفاده کنند. مه؟ شاید بپرسید مگر در این بیابان مه وجود دارد؟ بله در طول شب برخورد هوای سرد شمال و هوای گرم صحرای نامیب باعث ایجاد مه می شود. اینجاست که برگ های گیاه دست به کار می شوند؛ روزنه های هوایی برگ ها باز، رطوبت جذب و همین که مه تمام شد روزنه ها بسته می شود. ادامه ی حیات این گیاه وابستگی زیادی به مه دارد برای همین فاصله اش تا ساحل کمتر از ۱۰۰ کیلومتر است. نکته ی جالب درباره این گیاه آن است که فقط در جاهایی هست که منابع زیر زمینی در جریان اند، اینجاست که گیاه به کمک ریشه های بلند خود آب را از سفره های زیر زمینی می گیرد و با آن به حیات خود ادامه می دهد.

ویلوچیا میرابیلیس

تا به حال گونه های زیادی از این گیاه وجود داشته که زندگی آن ها در زمین به میلیون ها سال قبل برمی گردد اما با گذر زمان خیلی از این گونه ها برای همیشه از بین رفتند به جز ویلوچیا میرابیلیس! حتی ضخامت زیاد برگ های این گیاه هم حکمتی است برای زنده ماندش! برگ های ۱٫۴ سانتی متری این گیاه خاکی که در زیر گیاه هست را خنک و مرطوب می کند. همین مورد یکی از فاکتورهایی است که باعث می شود این گیاه در این شرایط سخت کویری زنده بماند. رشد این گیاه آهسته است و گاهی ارتفاع آن به ۱٫۵ متر می رسد هر چند که معمولا طول آن ها کمتر از یک متر است.

گیاهی زشت

این گیاه فقط دو برگ دارد که به طور متوسط در هر سال ۸ تا ۱۵ سانتی متر رشد می کنند. معمولا اندازه نمونه های مختلف این گیاه یکسان است اما یکی بزرگ ترین نمونه های دیده شده در طبیعت ۱٫۵ متر ارتفاع دارد و تا حدود ۴ متر در زمین گسترده شده است. دو برگ این گیاه همیشه در حال رشدند و طوری فرو رفته اند که ظاهرشان عجیب شده است. اگر با نمونه ای جوان از این گیاه روبرو شوید شکل آن کاملا متفاوت است دو برگ مجزا کاملا مشخص اند و چندان هم رشد نکرده اند چون رشد گیاه به آهستگی انجام می گیرد.

تا به حال خطر چندانی این گیاه را تهدید نکرده هر چند که به تازگی یک نوع عفونت قارچی شناسایی شده که ممکن است تاثیری روی تولید مثل آن بر جای بگذارد. این گیاه در مناطق محافظت شده و در پارک های ملی نامیبیا و انگولا دیده می شود. با رونق گردشگری در سالیان اخیر این گیاه جاذبه ای گردشگری شده است. این گیاه فواید زیادی برای طبیعت دارد و حیواناتی مثل آهوی آفریقایی، کرگدن سیاه و گورخر از آن تغذیه می کنند و در سال هایی که خشکسالی اتفاق می افتد وجود آن برای زنده ماندن جانوران ضروری و مهم است از طرفی، برگ های گسترده ی این گیاه برای خزندگانی مثل مارها و مارمولک ها سایبان و مامنی امن برای فرار از گرمای طاقت فرسا به وجود می آورد.

دریاچه نایواشا، جایی برای تماشای حیات وحش کنیا
دریاچه نایواشا، جایی برای تماشای حیات وحش کنیا
در این ویدیو به قلب آفریقا سفر خواهیم کرد
در این ویدیو به قلب آفریقا سفر خواهیم کرد
باورش سخت است اما کوتوله ها حاکم این شهر بودند! + تصویر
باورش سخت است اما کوتوله ها حاکم این شهر بودند! + تصویر
زیباترین پارک های ملی تانزانیا
زیباترین پارک های ملی تانزانیا