۶ جاذبه گردشگری برتر در بخارا

هنگام سفر به بخارا، حتماً‌ از این جاذبه ها دیدن کنید

بخارا، پنجمین شهر بزرگ ازبکستان است. برای بازدید از جاذبه های اصلی بخارا حداقل ۲ روز زمان نیاز خواهید داشت. بخارا شهری مقدس در دنیای اسلام است. مساجد و مقبره های زیادی در این شهر قرار دارند که جدیدترین آنها مربوط به قرن ۱۹ است.

نماد بخارا مناره های ۴۵ متری کالیان است که در دوره آل افراسیاب در قرن ۱۲م ساخته شد. در آن زمان این مناره، بلدترین مناره در آسیای میانی بود. این بنا در واقع یه فانوس بود که مسیر بخارا را به کاروان های تجاری و مسافران مذهبی بخارا نشان می داد. در بخارا باید از برج ارگ هم بازدید کنید که برای قرن ها محل اقامت فرمانروایان محلی بود.

مرکز تاریخی بخارا به صورت کلی شامل ۱۴۰ بنای قدیمی و باستانی می شود که قرن هاست ظاهر خود را حفظ کرده اند.

جاذبه های بخارا

 مناره کالیان

مطالب مرتبط:
چرا سمرقند را جواهر فرهنگ شرق میدانند؟
راهنمای سفر به ازبکستان

مناره کالیان با ۴۶٫۵ متر ارتفاع، یکی از بلندترین ساختمان های بخارا است. این مناره در بخش شرقی بخارا قرار گرفته است و تاریخ ساخت آن به قرن ۱۱م باز میگردد. کارکرد اصلی این بنا نشان داده راه به زائران مسلمان بود. ولی بعد ها مناره کالیان تبدیل به یک برج دیدبانی شد و از طریق آن مراقب حمله و نزدیک شدن دشمنان بودند.

جاذبه های بخارا

مدرسه چهار منار

بناهای جالب و چشمگیر چهارمنار به عنوان بخشی از مجموعه ی Labi-Hauz در بخش شمال شرقی بخارا قرار گرفته اند. این بنا در قرن هفدهم ساخته شد و اکنون صفحاتی از کتاب تاریخ این کشور را در خود گنجانده است.

ورودی اصلی این مدرسه و تمامی ساختمان ها همانطور که بوده‌اند باقی نماندند و در طی تاریخ دچار تغییراتی شددند. اما بر اساس توصیف هایی که درباره‌ی این بناها موجود است، این مجموعه را با حیاطی بسیار با شکوه و با باغ هایی زیبا توصیف می کرده اند.

جاذبه های بخارا

مقبره سامانی ها

این بنای مقبره در قرن نهم و به دستور اسماعیل سامانی ساخته شد. اسماعیل سامانی موسس اولین ایالت مرکزی در آسیا میانی است. مقبره ی سامانی ها اولین ساختمان در آسیای میانی است که از آجر ساخته شد. مقبره ی سامانی ها نه تنها یک ساختمان، بلکه نوعی دکور هم بود. این مقبره یکی از جاذبه های اصلی ازبکستان است.

جاذبه های بخارا

حوض لیابی

مجموعه ی حوض لیابی در واقع متشکل از سه ساختمان است. در شمال مدرسه‌ی Kukeldash، در غرب khanaka و در شرق آن مدرسه دیوان بیگی قرار گرفته است. معنای تحت الفظی آن «در حوضچه»‌ است. این مجموعه هنوز هم در کنار آب حوض مستعطیل شکل  قرار دارد. مدرسه ی Kukeldash هم به عنوان بزرگترین مدرسه در کل بخارا شناخته می شود.

جاذبه های بخارا

مدرسه عبدالعزیز خان

مدرسه عبدالعزیز در سال ۱۶۵۲ ساخته شد و معماری ای بی نظیر در بخارا است که بهترین تزئینات هنری را در روی خود می‌بیند. بنای مدرسه عبدالعزیز در معماری آسیای میانه برجسته است. بر خلاف سایر مدرسه های موجود در بخارا که خیلی ساده بودند،‌مدرسه عبدالعزیز دکور و تزئینات بسیار شیک رنگارنگی دارد و حتی تصاویری از اژدها های چینی روی آن نقش بسته است.

جاذبه های بخارا

Bolo-Hauz – حکاکی های چشمگیر معماری ملی

در سمت غرب ارگ بخارا، میدانی است که مرکز تجمع عمومی در قرون وسطی بوده است. در اطراف این میدان در زمان های گذشته کاروانسراهای شلوغ و خانه های بازرگانان ثروتمند قرار داشتند. در این ناحیه شما می توانید Bolo-Hauz را مشاهده کنید؛ بناایی که در ابتدا علاوه بر یک مجسد،  یک مدرسه هم در خود داشت. این مدرسه به تربیت پزشکان آینده می پرداخت.این بنا در سال ۱۷۲ به دستور همسر فرمانروای وقت بخارا، و در یادبود مادرش ساخته شد.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد