۱۳ تیر، روز ملی دماوند

دماوند، نماد پایداری و استواری

برای ایرانیان دماوند نه فقط یک کوه و بلندترین قله که شکوه و عظمت است. این کوه در اساطیر ایران جایگاه خاصی دارد و مظهر و نماد پایداری و استواری ست. دماوند چنان اهمیتی دارد که ۱۳ تیر روز ملی دماوند شده و مردم با مراسم خاص در شهر دماوند این روز را جشن می گیرند. به همین مناسبت می خواهیم از این کوه حرف بزنیم، در ادامه الی گشت را همراهی کنید.

کوه دماوند

درباره کوه دماوند

مطالب مرتبط:
پارک ملی لار، سرزمین هزار چشمه
۶ گزینه برای سفری یک روزه اطراف تهران

دماوند کوهی در شمال ایران است و یکی از دلایل اهمیتش ارتفاع ۵۶۱۰ متریش است که آن را تبدیل به  بلندترین کوه ایران و خاورمیانه و بلندترین کوه آتشفشانی آسیا کرده است. این کوه در جنوب دریای خزر در ۶۹ کیلومتری شمال شرقی تهران و ۲۶ کیلومتری شمال غربی شهر دماوند قرار دارد. دماوند آتش فشان مطبق و نیمه فعال است که چندین چشمه گوگردی و چشمه های آب گرم، نیمه فعال بودن این آتشفشان را برایمان ثابت می کنند. این کوه حدود ۳۸۵۰۰ سال قبل تشکیل شده و بیشترین فعالیت های آتش فشانی اش مربوط به ۱۰۰ هزار سال قبل بود که باعث شکل گیریش شد.

قله دماوند

دهانه آتش فشان این کوه حدود ۴۰۰ متر قطر دارد و روی آن را دریاچه یخ زده ای پوشانده است. در قله این کوه در پهلوهای شمالی و جنوبی نشانه هایی از دهانه های قدیمی و کاسه های آتشفشانی هم دیده می شود و قطر کاسه شمالی آن ۹ کیلومتر است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید در ارتفاعات دماوند در فصل تابستان دمای هوا یک تا ۲ درجه زیر صفر و در زمستان ۶۰ درجه زیر صفر است.

صعود به قله

در داستان های اساطیری ایران کوه دماوند جایگاه خاصی دارد، بیشتر ما داستان فریدون که ضحاک را در یکی از غارهای این کوه به بند کشید شنیده ایم. بعضی از کسانی که در نزدیکی این کوه زندگی می کنند اعتقاد دارند که ضحاک هنوز هم در این کوه زندانی است و صداهایی که از کوه به گوش می رسد صدای ناله های اوست!

در هوای صاف، این قله زیبا را می توانید از شهرهای تهران، قم و ورامین ببینید، اگر زیبایی و بلندی کوه شما را به فکر صعود به آن انداخته است باید سفری به شهر دماوند داشته  باشید. برای فتح این قله ۴ مسیر مختلف در نظر گرفته شده و با اینکه بیشتر مسیرها جان پناه دارند اما بهتر است که با گروهی که با مسیرها آشنا هستند کوهنوردی کنید. معمولا کوهنوردان برای صعود، از جبهه جنوبی که ابتدای مسیرش جنوب شرقی کوه است استفاده می کنند.  دشت شقایق های این کوه که در فصل بهار در فاصله ۲۰۰۰ تا ۳۵۰۰ متری دامنه کوه همچون فرشی زیبا منظره ای جذاب به کوه می دهد از دیدنی های پرطرفدار دماوند است. دماوند در تیرماه سال ۱۳۸۷ در لیست آثار ملی ایران قرار گرفت و از آن زمان به بعد ۱۳ تیر روز ملی دماوند شد.

شقایق های دماوند
کلیسای زور زور در ماکو، بنایی که شهرت ملی و جهانی دارد
کلیسای زور زور در ماکو، بنایی که شهرت ملی و جهانی دارد
در رامسر به کجا برویم؟
در رامسر به کجا برویم؟
کرمان، شهری تاریخی و اسرار آمیز + ویدئو
کرمان، شهری تاریخی و اسرار آمیز + ویدئو
دریاچه نمک خور، آینه ای از آسمان در دل کویر اصفهان
دریاچه نمک خور، آینه ای از آسمان در دل کویر اصفهان

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code