بلیط هواپیما

۴ روز در آمستردام

سفرنامه چهار روزه آمستردام

خواندن و شنیدن سفرنامه های آدم های مختلف می تواند اطلاعات شما را از مقصد مورد نظرتان بیشتر کند و در نهایت لذت بیشتری از سفر را نصیبتان کند، یکی از سفرنامه ها برای فردی است که چهار روز را در شهر زیبای آمستردام گذرانده است، با الی گشت همراه باشید تا ببینیم او در این چهار روز چگونه از سفرش لذت برده است و چه کارهایی کرده است.

مطالب مرتبط:
آنچه درباره آمستردام و جاذبه هایش باید بدانید
جاذبه های خیره کننده آمستردام
خانه های زیبای آمستردام

آمستردام یکی از شهرهای محبوب من در جهان است. من عاشق ساختمان های آجری، افق بی کران، تاریخ پربار و نگرش آرام و سهل گیرانه ساکنان آن هستم. طی سالها، آن قدر از آمستردام دیدن کرده‌ام که برایم قابل شمارش نیست و ساعات بی شماری را به قدم زدن در شهر، دوستی با افراد بومی و کاوش زیر پوست شهر گذرانده‌ام.
آمستردام چیزهای زیادی برای مشغول شدن دارد. من، حتی بعد از آن همه بازدید، هنوز هم می‌توانم فعالیتهای تازه ای برای انجام و چیزهای تازه ای برای دیدن پیدا کنم. این شهر استحقاق بیش از چند روز توقف را دارد که مسافران به آن اختصاص می‌دهند. اما اگر فقط همین چند روز را در اختیار دارید و می خواهید بیشترین استفاده را ببرید، این برنامه سفری است که من برای مسافرانی تجویز می‌کنم که به دنبال یافتن دید کلی خوبی از آن هستند و می خواهند دریافتی از آنچه آمستردام را این قدر خاص می‌کند داشته باشند:

روز اول

تور پیاده روی رایگان

یک روش خیلی خوب برای تطبیق دادن خود با شهر تور پیاده روی است. به این ترتیب، تاریخ یاد می‌گیرید، موقعیت های اصلی را می‌یابید و همه آن کانال های پیچ در پیچ را کشف می کنید. تورهای پیاده روی رایگان اولین فعالیت فوق العاده در هر شهری هستند. من تور پیاده روی رایگان New Europe را توصیه می‌کنم. این تور مسافت زیادی را در برمی‌گیرد و یک دید کلی از شهر و جاهای دیدنی آن به شما می دهد. برای این تور در میدان اصلی گرد هم می آیند و مدت دو – سه ساعت طول می کشد. (در هر حال ، حتما انعام راهنمایتان را بدهید!)

پیاده روی در آمستردام

تور کانال

آمستردام شهری است که با آب پیوند خورده است. این شهر حول کانال هایش و با رام کردن رودخانه آمستل (Amstel) رشد کرد. کانال های آمستردام به طرزی باورنکردنی زیبا هستند و هیچ چیز مثل تماشای شهر از درون یک قایق نیست. تورهای قایق های بزرگ را که دور و اطراف شهر می بینید رها کنید – آنها خیلی گران هستند. همیشه امکان این را دارید که یک تور قایق خصوصی با قیمت حدود ۲۰ یورو برای یک ساعت کرایه کنید (به دنبال راهنماها اطراف ناحیه Red light بگردید.) علاوه بر این، می توانید قایق کوچک رو باز Canal Hopper را سوار شوید. این همان شرکتی است که من وقتی تورهای گروهی به این شهر میبرم از قایق های آن استفاده می کنمریال قایق ها کوچک و  تورها صمیمی تر هستند، و راننده شما را یک گشت اختصاصی خوب هم خواهد داد. این گشت ها حدود یک ساعت به طول می‌انجامد.

شهر آمستردام

موزه ون گوگ

این موزه احتمالا یکی از مشهورترین جاذبه های توریستی در شهر است، اما نگذارید جمعیت شما را بترساند. موزه، شامل بسیاری از بهترین آثار هنری ون گوگ در کنار زندگینامه خیلی خوبی از او است و با ترتیب زمانی، با شروع از اولین آثار هنری او چیده شده است. با وجود این که موزه بزرگی نیست ، من می‌توانم ساعت ها وقتم را به تماشای نقاشی ها بگذرانم چون ون گوگ یکی از نقاشان محبوب من است. این موزه نقاشی هایی از نقاشان مشهور دیگر آن دوره را هم در برمی‌گیرد، مانند مونه، و ماتیس. سعی کنید دیروقت نزدیک غروب وقتی جمعیت رو به کاهش است به آنجا بروید.

موزه های آمستردام

موزه امپراتوری (Rijksmuseum)

موزه امپراتوری درست نزدیک موزه ون گوگ قرار دارد و پس از سال ها نوسازی، حالا به زیبایی بازسازی شده است. این موزه هم مجموعه گرانبهایی از رابرانت (Rembrandt) را در بردارد و شما می توانید نقاشی معروف “The night Watch” را ببینید. علاوه بر رامبرانت ، مجموعه باورنکردنی و معرکه ای از نقاشان هلندی کلاسیک دیگر، مانند فرانس هالز (Frans Hals) و یوهانس ورمیر (Johannes Vermeer) هم در اینجا قرار دارد. بیش از یک میلیون اثر هنری، صنایع دستی و اشیای تاریخی در این مجموعه نگه داری می‌شود و نزدیک به ۸۰۰۰ شیء در موزه به نمایش در آمده است پس حتما چند ساعتی را برای آن در نظر بگیرید.

شهر آمستردام

روز دوم

خانه آنه فرانک (Anne Frank House)

با تمام صداقت، من این مکان را دوست ندارم. از نظر من یاس آور بود. شما اول آرام آرام به سمت این خانه قدم می‌زنید ، چون جمعیت راه را بسته است. نمی توانید هیچ چیزی را عمقی نگاه کنید چون از پشت جمعیت بی انتهایی شما را هل می دهند. دیوانه کننده است! اما اگر برایتان مهم نیست که در صف منتظر بمانید و در مورد آنه کنجکاو هستید، شاید برای شما ارزش بازدید داشته باشد. می توانید بلیط ها را از دو ماه پیش از بازدید به صورت اینترنتی رزرو کنید، به این ترتیب از صف ایستادن راحت می‌شوید. اگر این کار را نمی‌کنید، صبح خیلی زود به آنجا بروید تا از آن صف طولانی، که در طول روز بیشتر هم می‌شود، اجتناب کنید.

جاذبه های آمستردام

محله جردان (Jordaan)

این محله به شدت مسکونی ( یک منطقه قدیمی مربوط به طبقه کارگر که امروزی شده است) احتمالا فراموش شده ترین بخش آمستردام است. هرچند درست نزدیک مرکز شهر قرار دارد، هیچ توریستی وارد این هزارتوی رستوران ها، کافه ها و مغازه ها نمی شود. اینجا آرام است و جای خیلی خوبی برای قدم زدن فارغ از جمعیت گردشگران است که درست چند خانه آن طرفتر خیابان های اصلی را اشغال کرده اند. وقتی در این محله هستید، حتما در Moeders (غذای سنتی هلندی) و در Winkel 43 (پای سیب) بخورید.

سفرنامه آمستردام

موزه لاله (Tulip)

در اتاقی داخل یک مغازه لاله فروشی، این موزه زیرزمینی کوچک به طرزی شگفت انگیز به روایت تاریخ لاله ها در هلند و تب و تاب اغواکننده لاله می‌پردازد. اینجا یکی از بهترین جاذبه های آمستردام است که در مسیر فرعی قرار دارد. هیچ وقت آنجا شلوغ نیست و فقط ۵ یورو (برای دانش آموزان ۳ یورو) هزینه دارد.

زیبایی های آمستردام

موزه تاریخ آمستردام

این موزه تاریخ بسیار غنی آمستردام را به نمایش می‌گذارد. بزرگ است و به ۳ – ۴ ساعت زمان احتیاج دارید تا واقعا وارد جزئیات آن شوید. تعداد زیادی عتیقه جات، نقشه، نقاشی و نمایش های سمعی بصری در سرتاسر این موزه قرار دارد. از نظر من فیلم گرافیکی کامپیوتری که در ورودی به نمایش در می‌آید و نمایشگر نحوه رشد و ساخت شهر در طول زمان است ، از همه جالب تر است. هر چه در تعریف این موزه بگویم کافی نیست. این موزه یکی از بهترین موزه های تاریخی است که تا به حال دیده‌ام.

ساختمان های آمستردام

روز سوم

به یک تور دوچرخه سواری بروید

در آمستردام دوچرخه فراوان می بینید. این شهر عاشق دوچرخه هاست، و احتمالا تعداد دوچرخه ها بیشتر از آدم هاست. در واقع، احتیاط برای ماشین ها را فراموش کنید– اینجا دوچرخه ها ممکن است شما را زیر بگیرند. تماشای آمستردام و اطراف آن از روی یک دوچرخه چیزی است که حتما شما را به انجام آن ترغیب می کنم. تورهای دوچرخه سواری مایک (Mike’s Bike Tours) بهترین کمپانی برای این کار است، می توانید از تور آن استفاده کنید یا برای خودتان دوچرخه کرایه کنید.

دوچرخه

فوم (FOAM)

این موزه عکاسی تصاویر خارق العاده ای را در خود جای می دهد و با وجود این که در قسمت اصلی شهر قرار دارد جمعیت کمی را به خود می بیند. برای طرافداران عکاسی دیدن آن از واجبات است. نمایشگاه ها مدام در حال تغییر هستند، بنابراین شما هیچ وقت نمی دانید که قرار است شاهد چه چیزهایی باشید! اینجا باغ زیبایی هم دارد. موزه کوچکی است و بازدید از آن وقت زیادی نمی گیرد.

موزه

موزه تاریخ یهودیت

موزه تاریخی یهودیت، که اغلب به نفع خانه آنه فرانک نادیده گرفته می شود، تاریخ جایگاه برجسته و تاثیرگذار یهودیان در آمستردام را روایت می‌کند. بخش نمایش جنگ جهانی دوم در برجسته سازی حس رضایت از خود، مقاومت و احساس گناه هلندی ها حول موضوع هولوکاست به خوبی عمل می‌کند.

دیدنی های آمستردام

اوستر پارک (Oosterpark)

همه برای استراحت، دوچرخه سواری ، یا انرژی گرفتن به واندل پارک (Vondelpark) می روند، اما در قسمت شرقی مرکز اصلی شهر پارک زیبایی قرار دارد که خلوتتر است و فضای سبزی دارد که دقیقا به درد استراحت می‌خورد. پیاده ۳۰ دقیقه با مرکز شهر فاصله دارد، اما این پیاده‌ روی شما را به میان محله های مسکونی شهر می برد که غالبا دیده نمی شوند و بیرون از نقشه گردشگری قرار دارند. من از آمدن به اینجا لذت می‌برم زیرا بسیار ساکت تر و آرام تر از واندل پارک است. اگر تجربه پارکی آرامی می‌خواهید، همین است.

طبیعت آمستردام

روز چهارم

موزه آمستلکرینگ (Amstelkring)

این موزه در واقع یکی از جالب ترین کلیساهای شهر است. کلیسای مخفی کاتالوک، پنهان در یک خانه کانالی، خانه های مخصوصی که با نمایی رو به کانال ساخته شده اند. این کلیسا در واقع هیچ وقت مخفی نبود اما برای صاحبان قدرت خارج از دید و دور از ذهن بود. سالن پذیرایی اینجا بسیار زیبا است و اثاثیه آن را به یکی از بهترین اتاق های قرن ۱۷ امی باقی مانده تبدیل کرده است.

در آمستردام چه ببینیم؟

خانه موزه رامبرانت (The Rembrandt House Museum)

رامبرانت طی سال های ۱۶۳۹ و ۱۶۵۸ در این خانه زندگی و کار کرد. نمایش روزانه به بازدیدکنندگان امروزی نشان می دهد که او چگونه کار می‌کرد. همچنین می‌‌توانید در خانه گشتی بزنید و بازآفرینی آن را ببینید که چطور در زمان رامبرانت تزیین شده بود. من زیاد تحت تاثیر آن قرار نگرفتم، ولی علاقه مندان به رامبرانت نباید از آن چشم پوشی کنند.

جاذبه های زیبای آمستردام

موزه ون لون (Van Loon)

موزه ون لون یک خانه کانالی با سایزی دوبرابر است (ساخت سال ۱۶۷۲) که روی کانال Keizersgracht در آمستردام ساخته شده است. این خانه متعلق به خانواده تاجر ثروتمندی به نام ون لون (Van Loon) بود که مجموعه هنری زیبایی را جمع آوری کرد. در حال حاضر این خانه با مبلمان قدیمی، آثار هنری و پرتره های خانوادگی به موزه تبدیل شده است. باغ زیبایی هم دارد. واقعا اینجا جایی است که نباید دیدنش را از دست بدهید.

ساختمان

واندل پارک (Vondelpark)

بزرگترین و مشهورترین پارک آمستردام مکانی برای قدم زدن، دوچرخه سواری، تماشای مردم، یا استراحت است. مخصوصا بعد از بازدید از یک کافی شاپ محلی. این پارک یک زمین بازی دارد، همین طور مکان هایی برای ورزش، و بی شمار مکان برای پریدن و لگد پرانی.

طبیعت زیبای آمستردام

جاهای دیگری که ارزش دیدن دارند

در ادامه چند تا از فعالیت های محبوب دیگر خودم را معرفی کردم تا اگر زمان بیشتری دارید یا گزینه های بالا را دوست ندارید انجام دهید!

بازار دست فروشان واترلوپلین (Waterlooplein) این بازار روباز مانند یک دست دو فروشی خیلی بزرگ است – هر چیزی و هر کسی را می شود اینجا پیدا کرد. مردم لباس ها، کلاه ها، عتیقه جات و ابزارآلات دست دوم خود و خیلی چیزهای دیگر را می فروشند. شما می توانید چیزهای نو و کار نکرده هم پیدا کنید. اگر چیزی لازم دارید، احتمالا اینجا پیدا خواهید کرد. روزهای دوشنبه تا شنبه باز است.

سفر یک روزه به هارلم (Haarlem) فقط یک قطار سریع السیر (یا دوچرخه سواری) از آمستردام لازم است. هارلم شهر هلندی آرامی است که کلیسای مرکزی زیبایی دارد، همین طور بازار روباز و همه زیبایی های آمستردام تاریخی با جمعیتی کمتر.

از نورد (Noord) بازدید کنید مرکز شهر را رها کنید ، بر روی دریاچه سوار قایق شوید و بالا و پایین منطقه نورد آمستردام را ببینید. در سال های اخیر، خیلی از مردم به اینجا نقل مکان کرده اند (اینجا ارزان است) ، مغازه ها و رستوران های خوبی باز شده است، و بسیاری از زمین های صنعتی قدیمی برای کاربری عمومی بازسازی شده است. به زودی به منطقه شیک و امروزی بدل خواهد شد ! حتما از EYE ، موسسه فیلم آمستردام ، بازدید کنید.

کتاب خانه آمستردام کتابخانه شهر ساختمان مدرنی است که در سال ۲۰۰۷ ساخته شد. ساختمان بزرگی رو به دریاچه IJ است و در طبقه فوقانی کافی شاپ فوق العاده ای با مناظری چشمگیر از شهر دارد. یکی از بهترین جاها برای استراحت در شهر است. ساکت و آرامش بخش است و هیچ چیزی مثل مطالعه یک کتاب خوب با منظره عالی نیست!

موزه اشتدلیک (Stedelijk) آمستردام – هنر مدرن دوست دارید؟ خب، من دوست ندارم اما اگر شما دوست دارید، اینجا جایی است که می توانید ببینید!

فودهالن (Foodhallen) در آمستردام غربی قرار دارد، از اسم اش معلوم است کجاست – سالن غذا! این بازار مواد غذایی سرپوشیده فروشندگان متعددی دارد که غذاهای خوشمزه متنوع سرو می کنند. مثل واگن های مواد غذایی است. غذاهای محبوب Viet View، Le Big Fish و Friska هستند.

موزه خانه قایقی این موزه نشان می دهد زندگی در یک خانه قایقی چگونه است!

این فهرست فقط اولویت های کارهایی را که می توان در آمستردام انجام داد، معرفی می کند. کلی فعالیتهای دیگر هست که می توانید آنها را در برنامه خود بگنجانید، مثل بازارها، مغازه ها و موزه های بیشتر. چهار روز برای دیدن هر شهری ناکافی است، اما برای طبیعت منسجم شهر آمستردام فرصت کافی بازدید از جذابیت های اصلی را خواهید داشت.

منبع: www.nomadicmatt.com

معرفی هتل امگا آمستردام | ۳ ستاره
معرفی هتل امگا آمستردام | ۳ ستاره
معماری زیبای شهری در آمستردام هلند + ویدیو
معماری زیبای شهری در آمستردام هلند + ویدیو
معرفی هتل ۳ ستاره دلتا در آمستردام
معرفی هتل ۳ ستاره دلتا در آمستردام
گشتی در ۱۳ جاذبه دیدنی در آمستردام هلند
گشتی در ۱۳ جاذبه دیدنی در آمستردام هلند