۴ گوشه از گنجینه های با ارزش حیات وحش در آفریقا

africa-best-game-reserves-tsavo

سفر به بهترین شکارگاه های آفریقا

جایی که مشاهده چرخه زندگی حیات وحش در این سینمای طبیعی، سخت گیرترین مسافر ها را هم راضی می کند. می توانید گله های پرتعداد حیوانات را در زمان «مهاجرت بزرگ»، در دشت های ماسایی مارا و چریدن فیل ها در سایه کوه کلیمانجارو را ببینید و روبرو شدن با گوریل پشت نقره ای را در پارک ملی آتشفشان (Volcanoes National Park) تجربه کنید. در بسیاری از شکارگاه های آفریقا پنج حیوان بزرگ (Big Five) یعنی: شیر، پلنگ، فیل، بوفالو و کرگدن همراه با بسیاری از گونه های دیگر وجود دارد. با امکانات مختلفی که وجود دارد، از جمله بالون، گشت با ماشین های روباز و گشت پیاده، می توانید از مشاهده حیات وحش خاص این منطقه لذت ببرید. گشت در شکارگاههای برتر آفریقا، از کنیا و تانزانیا تا نامیبیا ، آفریقای جنوبی و بوتساوانا، قطعاً تجربه ای فراموش نشدنی ای برای شما بوجود خواهد آورد. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

مطالب مرتبط:
۴ مورد از بهترین شکارگاه ها در آفریقا
اکنون زمان سفر به آفریقاست

پارک ملی لوآنگوای جنوبی ، زیمبابوه

پارک ملی لوآنگوای جنوبی در زیمبابوه شرقی، یکی از پرتراکم ترین زیستگاه های حیات وحش در آفریقا به حساب می آید. رودخانه لوآنگوا یکی از بکرترین رودخانه های آفریقا است که، این پارک ملی زیبای ۹۰۵۹ کیلومتری را تغذیه می کند و محبوب ترین پارک در میان سه پارک موجود در دره وسیع رودخانه لوآنگوا است. شهرت این پارک بدلیل جمعیت زیاد پلنگ، شیر، زرافه، بوفالو، فیل و در کنار آن کروکودیل ها و کرگدن هایی است که در تالاب های آن غلت می زنند.

لوآنگوا تنها پارک دنیاست که شیرهای آن اسب های آبی را شکار می کنند و بیش از ۴۰۰ گونه پرنده نیز در اینجا زندگی می کنند. در فصل های مختلف چشم انداز این منطقه به رنگ های مختلفی در می آید.  درفصل های بارانی (نوامبر تا مارچ) که به «فصل زمرد» شهرت دارند طیفی سبز رنگ و در زمستان رنگ های طلایی و قهوه ای بر این مناظر اضافه می شود. در طول فصول خشک تر (آوریل تا اکتبر) حیوانات در اطراف منابع آبی دائمی تجمع می کنند و مشاهده آنها راحت تر است. گشت های پیاده این پارک نیز بسیار محبوب و مشهور است.

پارک فرامرزی کالاهاری، آفریقای جنوبی

پارک کالاهاری با وسعت ۳.۶ میلیون هکتار، بزرگ ترین منطقه بیابانی دنیا است. این پارک حاصل ادغام پارک ملی جمسبوک بوتساوانا (Gemsbok National Park) و پارک ملی جمسبوک کالاهاری آفریقای جنوبی (Kalahari Gemsbok National Park) است و اولین پارک ملی فرامرزی در آفریقاست. مناظر زیبا و رنگی این پارک بسیر چشم نوازند. دم عصایی ها (میرکت) در شن های سرخ بالا و پایین می پرند و شیرها در علفزار های طلایی در زیر آسمان آبی بدون ابر می گردند. یکی از حیوانات شاخص این پارک شیر یال سیاه کالاهاری است و در کنار آن می توانید حیوانات دیگر از جمله دم عصایی، چیتا، پلنگ و کفتار و انواع پرنده های مختلف را مشاهده کنید. بدلیل پوشش گیاهی کم این منطقه مشاهده حیوانات به نسبت جنگل های انبوه راحت تر است.

منطقه حفاظت شده تساوو، کنیا

این پارک که بزرگ ترین پارک کنیا است، متشکل از تساوو غربی، شرقی و پارک ملی تپه های چایولو بوده و بیشترین جمعیت فیل ها را دارد. تساوی غربی محبوبترین بخش این پارک است که صومعه کرگدن انگولیا (Ngulia Rhino Sanctuary ) و چشمه های امزیما(Mzima Springs) که محل زندگی کروکودیل ها و کرگدن هاست در آن واقع شده است. در چایمو کراتر Chaimu Crater میتوانید پرنده های شکاری را ببینید.  تراکم زیاد شاخ و برگ درختان در بخش های شمالی، دیدن حیوانات را کمی سخت تر می کند، اما مناظر سرسبز پشت زمینه زیبایی برای عکس ها ایجاد می کند. سنگ نوردی هم از تفریحات پرطرفدار این منطقه است.

تساوی شرقی که بین نایروبی و مومباسا قرار گرفته است از بخش های مجاور غربی خشک تر است. گله های بزرگ فیل ها در خاک سرخ این منطقه می غلتند و دشت های زیبا با درختان بائوبا و حاشیه رودخانه گالانا با نخل هایش بر زیبایی ها منطقه افزوده است. بخش های جذاب دیگر شامل طولانی ترین جریان گدازه دنیا، دشت یاتا، آبشارها و حیات وحش متنوع از جمله کرگدن، فیل، کودو و شیر است. پارک ملی تپه های چایولو نیز دارای تپه های سرسبز و غارها و کوه ها و دهانه های آتشفشانی است. این منطقه یکی از بهترین نواحی برای مشاهده پرندگان و کوه کلیمانجارو است.

پارک ملی کوه های آتشفشانی، روآندا

خیره شدن به صورت یک گوریل تجربه ای است که هرگز از یاد کسی نخواهد رفت و پارک ملی کوه های آتشفشانی یکی از معدود مکان های دنیاست که شما می توانید این موجودات باشکوه را ببینید. در سال ۱۹۶۷ دیان فوسی، جانورشناس آمریکایی مرکز تحقیقات کاراوکه را در این محل تاسیس کرد و کمپین حمایت از گوریل ها را راه انداخت. علاوه بر گوریل انواع گونه های دیگر از جمله کفتار،بوفالو، میمون طلایی، فیل، بز، غزال پیشانی سیاه و بیش از ۱۷۰ گونه پرنده در اینجا زندگی می کنند. مسافران زیادی هم برای بالارفتن از کاریزیمبی(Karisimbi) و کوه بیسوک (Bisoke) به این منطقه سفر می کنند. با دوساعت رانندگی از کیگالی پایتخت روآندا، به این پارک می رسید.

منبع: planetware.com

مطالب مرتبط

همه چیز درباره ی خرید از بازارهای چابهار

یک برنامه سفر عالی ۵ روزه به چابهار

کدام اتاق هتل بام سبز رامسر برای اقامت مناسب تر است؟!

۵ نظرات

پناه 1395-09-28 - 3:23 ب.ظ
یه روزی می رم آفریقا بالاخره
محمد کرمی 1395-09-28 - 3:26 ب.ظ
یکم از وضعیت امنیت توی آفریقا بگید لطفا
تیم خبری الی گشت 1395-10-04 - 12:43 ب.ظ
سلام دوست عزیر پیشنهاد می کنیم این پست را مطالعه کنید: https://www.eligasht.com/Blog/?p=15627 با تشکر
فاطمه صبور 1395-09-28 - 3:26 ب.ظ
این درسته که آفریقا ببر نداره؟!
تیم خبری الی گشت 1395-10-04 - 12:49 ب.ظ
سلام بله در آفریقا ببر وجود نداره. ممنون که همراه ما هستید.
افزودن نظر