بلیط هواپیما

۵ نمونه شگفت انگیز از بناهای تاریخی

گذری فراموش نشدنی از شهرها و بناهای تاریخی

هیچ جاذبه ای به اندازه بناهای تاریخی اسرار آمیز نیست. پس باید این مناطق در الویت لیست خود قرار دهید. شما با سفر به این ۵ بنای تاریخی شگفت زده می شوید. پس در ادامه همراه الی گشت باشید.

جاذبه های تاریخی

تیواناکو، بولیوویا

مطالب مرتبط:
شهرهای قدیمی و تاریخی اروپا
۶ واقعیت تاریخی جالب از قرون وسطی

پایتخت ماقبل تاریخی مردم تیواناکو، شهری از تیواناکو است که در کنار دریاچه تیتیکاکا در بولیوویا قرار دارد. اینجا در اصل روستایی کوچک بود که مابین سالهای ۴۰۰ و ۹۰۰ بعد از میلاد تبدیل به شهر شد و موطن تعدادی از بناهای سنگی بزرگ در آمریکای جنوبی شد. در سال ۱۰۰۰ بعد از میلاد این شهر را به دلیل سیل ها ترک کردند Inca در نهایت تمدن تیواناکو را در دست گرفت، این شهر را افسانه ها و اسطوره های بسیاری در برگرفته و اعتقاد بر این بوده که مبدا وجود بشر نیز از آنجا گرفته شده است.

تیواناکو ، بولیوویا

Hagar Qim ، مالتا

این شهر در مالتا قرار دارد و بر باور فرهنگ نامشخصی مابین سالهای ۳۲۰۰  و ۲۵۰۰ قبل از میلاد آن را ساخته است. می گویند این فرهنگ در نتیجه قحطی یا بلایای طبیعی بوجود آمده است و فقط چندین جزئیات مشخص از خود برجا گذاشته است.

گفته می شود که این شهر یکی از نمونه های اولیه باورهای مذهبی را دارد ، بنایی که در Hagar Qim قرار دارد شامل تعدادی مجسمه مربوط به خدایانی است که معروف به ونوس می باشد، بعضی از آنها در موزه ملی باستان شناسی در والتا گرداوری شده اند.

Hagar Qimصدها سال زودتر از Stonehenge ساخته شده است.

Hagar Qim ، مالتا

دور شاروکین، عراق

به صورت ” دژ سارگون ” ترجمه شده است. دور شاروکین در زمان آشورین مابین ۷۱۷ و ۷۰۷ قبل از میلاد  ساخته شده است و در شمالی ترین بخش عراق قرار دارد. گاو نر اشوری که یک اثر سنگی می باشد جذابترین دست ساخت بشر است که از خرابه ها بدست آمده است و وزنی برابر با ۴۰ تن دارد. این مجسمه یکی از بزرگترین نمونه ها تا به حال است.

دور شاروکین ، عراق

کویریجوا ، گواتمالا

از تاریخ ۲۰۰۰ قبل از میلاد ، دولمن منگا یک زمین دفن بزرگ است که به عنوان یک مقبره مشهور است و در جنوب اسپانیا  قرار دارد. تعدادی اتاق بوسیله سنگهای بزرگ و سنگینی که کنار هم قرار داده شده اند ساخته شده است.دیوارها ، کف (که از چهار تکه مجزا ساخته شده اند) و ستون ها از همان سنگهای مشابه ساخته شده اند. چنانکه از نامش برمی آید و در افسانه ها آمده است ، یک جذامی به نام منگا بعد از مرگ شوهرش داخل آن  ساختمان سنگی پناه گرفت. باستان شناسان معتقفدند این ساختما سنگی یکپارچه بزرگترین بنای در اروپا است و چندصد اسکلت داخل آن وجود دارد که احتمالا متعلق به گروههای فرهنگی می باشد.

کویریجوا ، گواتمالا

پوئبلو بونیتو ، آمریکا

موقعیت آن در شمال غربی نیومکزیکو است که یکی از بزرگترین و معروفترین خانه های بزرگ (روستا ) است که توسط اجداد مردم  پوئبلو ساخته شده است. شروع ساخت روستا ده قرن بعد از میلاد بوده و نزدیک به ۱۸۰ سال طول کشیده است، که به صورت مدور درآمده  و از هر طرف به هم رسیده اند و ۸۰۰ اتاق مجزا دارد با ساختمانهایی که بیش از پنج طبقه دارند.

پوئبلو بونیتو ، آمریکا
آشنایی با کاخ گارنیه در پاریس
آشنایی با کاخ گارنیه در پاریس
باغ شاپوری، نمونه ای از باغی با سبک اروپایی در شیراز
باغ شاپوری، نمونه ای از باغی با سبک اروپایی در شیراز
کاروانسرای ساروهان، بنایی خیره کننده در کاپادوکیه
کاروانسرای ساروهان، بنایی خیره کننده در کاپادوکیه
پمپئی، شهری که در اعماق تاریخ مدفون شد
پمپئی، شهری که در اعماق تاریخ مدفون شد