۷ دلیـل برای سفـر به گرجـسـتان

اگر هیچ تصویری از گرجستان در ذهن خود ندارید، بهتر است بدانید که گرجستان آمیزه ای از بهترین تجربه های گردشگری را برای شما خلق می کند. در تور گرجستان با مردم صمیمی و خوش قلب، روستاهای زیبا، جنب و جوش شبانه در تفلیس و سواحل و طبیعی جذاب باتومی روبرو شوید. گرجستان طیف وسیعی از جاذبه و محصولات تفریحی و گردشگری را به شما ارائه می دهد.
به لحاظ موقعیتی گرجستان هم در اورپا و هم در آسیا واقع است اما مردم گرجستان خود را به عنوان بالکن اروپا معرفی می کنند و به دنبال عضویت در اتحادیه اروپا می باشند و این توصیف واقعاً درست است؛ به نظر من بالکن جذاب ترین و زیبا ترین بخش ساختمان است. در صورتی که بتوانید با روح مردم و طبیعت گرجستان ارتباط برقرار کنید، منحصربفرد ترین تجربه زندگی تان را رقم خواهید زد. سفری به انسانیت و مهربانی که می تواند اثرات زیادی بر روحیه شما بگذارد. در زیر به ۷ دلیل برای سفر به گرجستان و تفلیس اشاره می کنیم:

گرجستان

۱- هیچ واژه ای نمی تواند طبیعت گرجستان را توصیف کند

مطالب مرتبط:
تفلیس، پرطرفدارترین شهر گرجستان
معرفی بهترین مسیرهای طبیعت گردی در گرجستان

وقتی برای اولین بار در مسیر تفلیس- باتومی کوه های قفقاز را می بینید، مبهوت خواهید شد. شاید باور نکنید، در افق های دور دست، سکوت، خورشید و کوه های زیبا را تجربه خواهید کرد.
یکی از مکان های فراموش نشدنی طبیعت گرجستان پارک ملی توشتی (Tusheti) می باشد. این پارک ملی در دامنه های قفقاز واقع است و شما را یاد طبیعت اسکاتلند می اندازد، و شاید حتی زیباتر و منحصر به فرد تر. باور نمی کنید که چنین مکان جادویی تقریباً بکر و آرام مانده است. بهتر است از زیاد از آن تعریف نکنیم، تا همینطور دست نخورده باقی بماند!
بلند ترین قله اروپا به نام البروس با ارتفاع ۵۶۴۲ در گرجستان قرار دارد. نام این قله با نام قله البرز هم ریشه است و هر دو شکلی از یک واژه ایرانی هستند. لازم به ذکر است که در کوه های قفقاز قله های دیگری نیز وجود دارد که ارتفاع آنها بیش از ۵۰۰۰ متر است. اگر اهل کوه نوردی هستید، به راحتی می توانید از تفلیس با چند ساعت رانندگی به پای این کوه برسید. این تجربه را به هیچ وجه از دست ندهید.

طبیعت تفلیس

۲-  مردم گرجستان در قلب شما جای می گیرند

مردم گرجستان در عرض چند ثانیه آشنایی، به گونه ای با شما برخورد می کنند، گویی از اعضای خانواده آنها هستید. آنها مردم خوش قلبی هستند و ارتباط گرمی با شما برقرار می کنند و احترام و علاقه خاصی برای یکدیگر قائلند. آنها از هر فرصتی برای شادی استفاده می کند. موسیقی از مهمترین بخش های زندگی عامیانه آنها می باشد و برای نوازنده های خیابانی و اعضای ارکستر سمفونیک به یک اندازه احترام قائلند.

۳-  بازارهای محلی سنتی با انواع خوراکی ها، میوه ها و سبزیجات

بازارهای سنتی را می توانید در همه جای شهر ببینید. سبزیجات و میوه های رنگی، نان و گوشت های متنوع و هر چیزی که هوس آن را بکنید. این بازارها معماری سنتی و بومی دارند و حتی اگر چیزی نمی خواهید بخرید، بازدید از آنها را به شما توصیه می کنیم. هیچیک از کالاها برچسب قیمت ندارند و شما باید با فروشنده چانه بزنید. در بسیاری از مواقع فروشنده ها، خانم های پیر با لباس های سنتی می باشند که حتی یک لغت انگلیسی هم نمی دانند اما آنها با روش های جالبی با شما تعامل برقرار می کنند.

بازارهای محلی

۴- تفلیس یکی از منحصربه فرد ترین پایتخت های دنیا می باشد

گرجستان توسط فرهنگ های مختلفی احاطه شده و بنابراین تمامی ویژگی های خوب را از آنها دستچین کرده است. روسیه در شمال، ترکیه در غرب، ارمنستان و ایران در جنوب و آذربایجان در شرق این کشور قرار دارند. شما در تفلیس می توانید آمیزه جالبی از تمامی این فرهنگ ها را ملاحظه بفرمائید. مردم با گرمی با شما برخورد می کنند و سعی دارند هر کاری از دستشان بر می آید برای شما انجام دهند. شما برند های معروف نظیر مک دونالدز و برگر کینگ را در تفلیس نخواهید دید، بلکه همه چیز به شکل بومی و سنتی می باشد. این آمیزه منحصر به فرد با ترکیبی از فرهنگ شوروی، همچنین معماری محلی، سبک ویژه ای به نمای شهر تفلیس داده است که باعث می شود در ذهن شما حک شود.

شب های تفلیس بسیار پر جنب و جوش است و تازه بسیاری از فستیوال ها، برنامه های هنری و تفریحی بعد از ساعت ۱۰ شب شروع می شوند. مردم گرجستان عقاید مذهبی بسیار مستحکمی دارند اما نسل بسیار باهوش و روشن فکری در گرجستان پرورش یافته اند و از زمان شوروی سابق شاهد تغییرات چشمگیری بوده است. تفلیس شهر مدرنی است که به آرامی آغوشش را برای مردم دنیا باز می کند.

۵- کوچه های باریک تفلیس که باعث می شود پاریس و ونیز را فراموش کنید

وقتی برای اولین بار در خیابان های تفلیس قدم می زنید، احساس متفاوتی را تجربه می کنید. خیابان های باریک و دنج در سرتاسر شبکه شهری دیده می شوند و هر عابری را شیفته خود می کند، به همین دلیل تفلیس به پاریس اوراسیا معروف است. شاید این موضوع را در هیچ کتاب لانلی پلنتی درباره گرجستان نشنیده باشید، اما کوچه پس کوچه های تفلیس را هرگز از دست ندهید. اگر یک دوربین در دست داشته باشید می توانید، جالب ترین صحنه ها را شکار کنید.

خیابان های تفلیس

۶- شما در هر جایی کلیساهای کوچکی می بینید

شاید در هر دهکده در اروپا حداقل دو کلیسا وجود داشته باشد، احتمالاً از خود می پرسید، این موضوع در گرجستان چه ویژگی منحصر به فردی دارد. شما در عقب افتاده ترین مکان ها که فقط گوسفند و کوه وجود دارد، این کلیساهای کوچک و زیبا را خواهید یافت. یک کلیسای منحصر به فرد به نام گرجتی ترینیتی (Gergeti Trinity Church) در نزدیکی قله کازبکی (۲۱۷۰) قرار دارد که رفتن به آنجا را به شما توصیه می کنم. به نظر من بهترین و دنج ترین کلیسای گرجستان می باشد. اگر اهل کوه نوردی هستید، می توانید پیاده مسیر سه ساعته را به سمت کلیسا طی کنید اما با یک جیپ می توانید در عرض یک ربع به کلیسا برسید.

۷- باتومی و ساحل خیره کننده دریای سیاه

باید اعتراف کرد که سواحل زیباتری در سرتاسر دنیا وجود دارد اما باتومی و ساحل دریای سیاه حال و هوای خاصی دارد. فاصله دریا و کوه در این ساحل بسیار کم است. شما می توانید به اسکی بروید و دو ساعت بعد در ساحل استراحت کنید.

اقلیم باتومی جنب حاره می باشد و آب و هوای بسیار خوبی حتی در فصل زمستان دارد. شهر باتومی بناهای تاریخی زیبایی نیز دارد. خانه سفید و فانوس اسکندر از مهترین بناهای تاریخی این شهر می باشد. سواحل باتومی جایگزین مناسبی برای سواحل مدیترانه ای فرانسه می باشند. هتل های لوکس، ساحل زیبا و نورپردازی های خیره کننده در سرتاسر شهر دیده می شود. جوانان برای سرگرمی یا استراحت به تفریحگاه های ساحلی می روند و در برنامه های شبانه شرکت می کنند.

  • ارتمیس

   نظرمن هم همینه ُ‌گرجستان طبیعت خیلی خوبی داره ُ اونایی که می خوان برن گرجستان باید بدونن نوع تفریح تو گرجستان با جایی مثل دبی فرق داره ُ‌شما تو دبی ساختمون های مجلل و چیزهای شیک میبینی ولی تو گرجستان یه فرهنگ چندهزار ساله ُ مردم بسیار بافرهنگ و البته طبیعت بکر و ناب ُ‌نوع توریسم در گرجستان از نوع گشت و گذار تو طبیعت هست گرچه شهرهای تفلیس و باتومی با سرعت بالایی در حال گسترش و لوکس شدن هستن

 1. فرشید 2

  گرجستان کشور زیبا و پاکی ست.من تجربه ی خوبی توی این کشور داشتم.امیدوارم هر کس به این کشور سفر میکنه از قابلیت های سنتی و مرسوماتشون استفاده کنه.

 2. ترنم

  سلام خدمت مسافرانی که سفربه گرجستان براشون ایده ال بوده لطفا راهنمایی کنید منرو ایا الان که تابستون ومردادماهه سفر به گرجستان مناسبه وکدوم هتل عالی هستش

  • مهدی

   سلام من وخانواده اصالتا گرج هستیم که سالهای خیلی قبل به اصفهان روستای افوس و فریدونشهر کوچ کردیم .۲ سال پیش با ماشین شخصی از مرز ترکیه به باتومی و تفلیس سفر کردم . حیلی تجربه خوبی بود. و برای بار دوم با هوایی رفتم . ولی این بار میخوام با دوچرخه برم . خیلی احساس امنیت خواهید کرد . این کشور عالیه. با مردمانی خوب

 3. شیرین

  سپاس از مقاله ارزشمند شما، فقط اینکه بلند ترین قله اروپا به نام البروس با ارتفاع ۵۶۴۲ در روسیه قرار دارد و بلندترین قله گرجستان قله کازبک به ارتفاع ۵۰۴۷ متر میباشد.

 4. علیرضا

  با درود ، من اواخر شهریور سال جاری با خودرو شخصی خود از مسیر ترکیه عازم این کشور شدم . موارد زیر جهت آگاهی سایر هموطنان عزیز ارائه می دهم :
  ۱- از نظر پلیس افرادی منظم و مهربان بودند بطوریکه پلیس در تهیه گزارش گم شدن پاسپورت یکی از همراهمان ما خیلی کمک نمودند.ما در طول سفر خود که اکثرا” شبها نیز رانندگی می کردیم هیچگونه ناامنی در مسیرهاو جاده های مختلف این کشور ندیدیم .البته شمال غرب این کشور به علت درگیریهای آبخازیا جهت مسافرت اصلا توصیه نمی شود.
  ۲- از مسیر مرز سارپی (نزدیک خوپا درترکیه) جهت عزیمت به باتومی استفاده کنید و به هیچ وجه از مسیر مرز پوسوف (واله)جهت عزیمت به باتومی تردد نکنید زیرا علیرغم زیبایی آن ،جاده کوهستانی شوسه بدون کوچکترین تامین جاده ای بوده که این مسیر واله تا باتومی زمانی در حدود ۴/۵ تا ۵ ساعت رانندگی را نیازمند است .(مقدار زیادی از جاده بصورت خاکی وسنگلاخ می باشد).
  ۳-در شهر باتومی تعدادزیادی رستورانهابا غذای متنوع ترک بصورت حلال نزدیک مسجد جامع باتومی تاسیس گردیده (که در سفری قبلی ام وجود نداشتند) .
  ۴- تنها مشکل گرجستان عدم آشنایی گرجی ها به زبان های دیگر می باشد که ارتباط با آنها را مشکل می سازد . درضمن مردم خونگرم و مهمانواز می باشند.
  ۵-مسیر خروج ما مرز «ساداخلو» بود که وارد ارمنستان شدیم . تهیه بیمه نامه خودرو در مسیر تردد ارمنستان ضروری است . ولی نرخ های متفاوتی برای صدور بیمه نامه در مرز ورودی ارمنستان وجود دارد.

 5. متین

  سلام به دوستان. من قصد دارم آذر ماه به گرجستان برم با توجه به شرایط جوی و آب و هوا و جاذبه ها کدوم شعر بهتره؟ باتومی یا تفلیس؟

 6. سعیده

  سلام به همه دوستان سفردوست
  من هم قصد دارم برای سال نو میلادی به گرجستان سفر کنم …..خوشحال میشم اگه کسی از دوستان که به این سفر رفته ، بتونه من رو راهنمایی کنه ….
  از نظر آب و هوا.جشن سال نو و …
  ممنون

 7. محمد

  سلام دوستان می خواستم ببینم سفر در بهمن ماه به گرجستان چطور است و میشه حداکثر استفاده را از زمان برد یا به دلیل سردی هوا نمیشه استفاده بهینه برد؟

 8. Rich

  با سلام خدمت دوستان

  نزدیک ۵ سالی هستش که به گرجستان می رم تقریبا سالی ۲ بار

  هم تفلیس هم باتومی . فقط می تونم بگم خیلی خیلی خیلی خون گرم و آدم های خوبی هستن . هزینه خرج مخارج از کشور خودمون ارزون تر هستش

  واقعا بهشت هستش واقعا ……… I LOVE YOU Georgia

  اگه کسی از دوستان سوالی داره درخدمتش هستم

   • مینا

    سلام یه سوال دارم اگر ممکن راهنمائیم کنید با توجه به شناختی که از این کشور دارید ایا موقعیت کاری خوبی برای مهاجرین خانم داره و اینکه اگر کسی بخواد از طریق خرید ملک میتونه اقامت بگیره؟ البته یه آپارتمان خیلی کوچک چون توان مالیم خیلی کم

 9. رضا

  سلام. میخام برای زندگی و کار برم گرجستان. دوستان اگر کسی میتونه راهنمایی کنه ممنون میشم. همچنین از ظرایط بگه، همچنین اگه اطلاعای در مورد کارهای اینترنتی و IT داره ممنون میشم توضیح بده.

 10. علي

  باسلام
  من با خانوادم تفلیس زندگی میکنم
  هرجایی یک سری خوبی داره و یک سری بدی
  خوبی های تفلیس :
  خاک حاصلخیز
  آب معدنی عالی
  شراب عالی
  یکی دوتا کلیسای معروف داره
  حدود سه تا مرکز خرید ( مال)
  کرایه تاکسی ارزون داخل شهر ( بین ٣ تا ٨ للری ) فقط قبلش طی کنید
  کرایه ون و مترو و اتوبوس خیلی ارزون
  خوراک تقریباً هم قیمت ایرانه
  پوشاک یکمقدار ارزونتر از ایرانه و بیشتر مارکن
  بدی های تفلیس :
  در این شهر تقریباً ٩٨٪‏ سیگاری شدید هستن که سیگار بعدی رو با قبلی روشن میکنن
  و هرجا برید از هتل ،خانه،تاکسی، کافی شاپ رستوران و مراکز عمومی همه و همه مشغول سیگار کشیدن هستن
  اگر بچه کوچک دارید به هیچ عنوان توصیه نمیکنم به این کشور بیاین چون هیچ کس رعایت بچه را هم در این مورد نمیکنه
  مورد بعدی اینه که توی هر خریدی مواظب باشید برای من بارها پیش آمد که مثلاً توی کی اف سی دوبرابر از من پول گرفت و خودش دوبار برای من سفارش داده بود که تا زمانی که من اعتراض نکردم چیزی نگفت وقتی فهمید من گرجی بلدم نصف پول را پس داد
  مورد بعدی
  مواظب تاکسی ها باشید که اگر چیزی توی آن جا بماند از دست هیچ کس.کاری بر نمیاید
  پلیس هم الکی تبلیغ میکنه که خیلی قویه و با دوربین کل شهر رو تحت نظر داره
  وقتی که یک وسیله ما گم شده بود و به اداره پلیس رفتیم گفتن بعضی دوربین ها سالم هستن
  در کل تفلیس شهر بدی نیست
  با آرزوی موفقیت شما دوستان عزیز

  • منوچهر

   علی اقا سلام لطفا متن منو بخونید وراهنمایی کنید ممنونم .من دارم هفته دیگه میام اونجا واسه برسی مهاجرت .مدارس اونجا برای پسرم چطوره وازکی شروع میشه با چقدر پول ایران میشه مغازه زد وچقدر میشه درامد داشت؟

 11. زهره

  سلام
  من به اتفاق همسر و فرزندانم در خرداد ماه ۹۶ به تفلیس و باتومی سفر کردیم. بسیار لذت بخش بود. تفلیس شهری زیبا با خیبانها و کوچه های قشنگ است که گاه در قسمتهایی، فرحزاد و درکه و دربند تهران را تداعی می کند. خیابان های لسلیدزه و آقماشمبلی را که دارای کافی شاپ ها متعدد و نمایی زیبا و آرامبخش است و نیز خیابان روستاولی را از دست ندهید. پس از چند روز خوردن غذاهای گرجی که فاقد برنج است صرف یه چلوخورشت ایرانی در رستورانهای ایرانی تفلیس بسیار لذت بخش است.
  اگر گرجستان رفتید و شهر باتومی را ندیدید انگار هیچ چیز را ندیده اید. حتما زحمت سفر ۶-۷ ساعته تفلیس به باتومی را تحمل کنید. جاده زیبای بین این دو شهر شما را به یاد جاده های زیبا شمال خودمان و جنگل گلستان و… می اندازد و در پایان راه دیدن شهر رویایی و ساحل زیبا باتومی خستگی تان را به در خواهد برد.
  باتومی مرکز خرید ندارد و برای خرید مناسب نیست. اما اگر به ترکیه که با باتومی ۴۰ دقیقه فاصله دارد رفتید و مرکز خرید مرزی آن حتما از برندهای LC WAIKIKI و KOTON خرید کنید که قیمتها بسیار ارزانتر از ایران است. این برندها در تفلیس هم شعبه دارند..
  نقشه شهر و ادرس دقیق هتل خود را همراه داشته باشید!!!
  اصلا نگران زبان نباشید چون اهالی گرجستان با هر نوع ایما و اشاره ممکن مقصودشان را بشما خواهند فهماند. از شهر متسختا و کلیسا و بازارهای محلی آن و نیز شهر گوری نیزحتما بازدید کنید.
  مراقب باشید همه رستورانها حلال نیستند و کسانی که مقید به این مسئله هستند باید از رستورانهایی که آرم HALAL دارند استفاده کنند . یا رستورانهای ایرانی و ترکی یا فست فودهای بین المللی مثل KFC و مک دونالد….
  خوش بگذره

 12. سعید

  سلام
  دوستان راهنمایی میخوام.بسیاری از کشورهای آسیای شرقی رو دیدم. تصمیم دارم کشورهای آذربایجان ،ارمنستان وگرجستان رو هم ببینم.
  از دوستانی که تجربه سفر به این کشورها رو دارند ، لطفا نظر بدن کدومیک اولویت داره: باکو یا گرجستان.
  یک خانواده ۴ نفری هستیم که یکی مون ۱۴ ویکی دیگر۵ سالشه.اینو گفتم تا عزیزانی که قصدراهنمایی دارند وضعیت منو در نظر بگیرند.
  جاذبه های طبیعی ویا دیدنی ، شاخصهای سلامت،تفریح ،فرهنگ مردم ،آب وهوا والبته شرایط اقتصادی مد نظرم برای انتخاب مقصد سفرهست
  پیشاپیش از راهنمایی دوستان باتجربه وخوش ذوق تشکر میکنم.زمان سفر تیرماه سال جاری
  ممنون

  • زهره

   سلام اقا سعید.
   خانواده ما هم چهار نفره بودیم که خرداد ماه به گرجستان رفتیم. فرزندان من هم یکی ۱۸ ساله و دیگری ۹ ساله هستند. من ارمنستان و اذربایجان نرفتم ولی شنیدم به اندازه گرجستان جاذبه نداره. تفلیس شهری زیبا با آثار باستانی و معماری جذاب است. کلیسای سامبا، پل دوستی، تله کابین، مجسمه مادر، حمام های گوگردی و….که همه را در گشت شهری نصف روزه بشما نشان خواهند داد زیباست البته نه برای بچه ۵ ساله. بنظر من برا ی دیدن تفلیس ۶-۷ روز زیاد و خسته کننده خواهد بود مخصوصا با همراه داشتن بچه. لذا توصیه میکنم حتما به باتومی هم بروید و آنجا را ببینید. محیط ساحل و دریا، بلوار ساحلی و پارک ساحلی بسیار وسیع با انواع فواره ها، وسایل بازی، موتور و ماشین شارژی، دوچرخه، کشتی، چرخ و فلک و…..هوای عالی و مناظر طبیعی بسیار زیبا قطعا رضایت بچه ها و بزرگترها را جلب خواهد کرد. باتومی برای خرید خانمها اصلا مناسب نیست و بهتره سری به شهر مرزی ترکیه که نیمساعت تا باتومی فاصله داره بزنید و از استانبول مال خرید کنید چون قیمت ها نسبت به ایران خیلی مناسبتره. ضمنا به مک دونالد شعبه باتومی هم حتما سر بزنید که خیلی جالب است.
   بوتانیکال گاردن و دلفیناریوم و اکواریوم باتومی هم خیلی جالبه ولی ما متاسفانه فرصت نکردیم سر بزنیم.
   قیمت غذاها مناسب و مثل ایران و گاه ارزانتر از ایران است. تاکسیها نیز همیشه باید چانه زده بشه و قیمت کرایه ها خوب است….
   اب و هوا مناسب است فقط یک سوئی شرت نه چندان ضخیم برای احتیاط یرای گردشهای شبانه با بچه ها همراه داشته باشید.
   مردم تفلیس خونگرم و صمیمی هستند.
   البته سیگاری اونجا خیلی زیاده و زن و مرد مثل دودکش سیگار میکشند!!
   رستورانهای ایرانی در تفلیس زیاده.

  • زهره

   سلام مژگان خانم.
   ببینید اینکه پرسیدید با تور باصرفه تر هست یا بدون تور بستگی به خیلی چیزها داره. اگر شما خانوادگی سفر میکنید و مخصوصا بچه بهمراه دارید حتما با تور سفر کنیو و جا و مکان اقامتتان از قبل رزرو شده باشه. در گرجستان انواع هتل ها و هتل آپارتمان ها و منازل برای اجاره هست ولی من خودم شخصا ترجیح دادم برای امنیت بیشتر و اطمینیان خاطر از هتل استفاده کنیم و حتما هتل حداقل چهار ستاره باشه. چون همسفران ما که اونها هم هتل چهار ستاره داشتند برخی ناراضی بودند یا از هتل یا غذا یا… چه برسه به هتل های پایین تر. البته این هتل ها فقط صبحانه دارند. حالا پنج ستاره ها رو نمیدونم. پس بنظر من گشتن برای محل اقامت مناسب نوعی اتلاف وقت در سفر کوتاه مدت هست. پس بنظر من با تور برید بهتره. گشت شهری هم که روی تور هست رو حتما استفاده کنید چون در یک نصه روز تمام جاهای دیدنی مهم رو بشما نشون میدن و اگه خودتون بخواهید همه رو ببینید معطلی زیادی داره.
   اما در هر سفر تورهای مختلف درون شهری هم وجود دارد که بسته به تجربه شما ممکنه بعضی از اونها اضافه و اتلاف هزینه باشه. مثلا تور کشتی رو ما چون دبی رفته بودیم و میدونستیم فقط برنامه رقص و شام و موسیقی هست و تکراریه ترجیح دادیم استفاده نکنیم. ولی تور سه شهر را که یکروز کامل وقت میگیره رفتیم و از سه شهر زیبای گرجستان و بناهای تاریخی و بازار محلی اونها بازدید کردیم که خیلی جالب بود و ارزش هزینه کردن داشت.
   اگر تور شما ترکیب تفلیس-باتومی باشه ترانسفر از تفلیس به باتومی هم به عهده تور خواهد بود که خیلی خوبه. در باتومی هم گشت یکی دوساعته شهری اکثر جاهای دیدنی شهر رو بشما نشان خواهد داد ولی برای بوتانیکال گاردن و رفتن به ترکیه و…..تور پول زیادی میگیره که شما براحتی با چند نفر دیگه میتونید هماهنگ کنید و ماشین بگیرید و چونه بزنید و با قیمت خیلی مناسبتر همه رو ببینید. باتومی شهر کوچک و زیبایی است و اگر اهل پایده روی باشید همه جا رو پیاده میتونید بگردید.

 13. منوچهر

  سلام دوستان من هفته دیگه برای برسی مهاجرت به اونجا میرم کسی میتونه راهنمایی کنه .شنیدم کار خوب هزینه ها کمه؟ممنون میشم

 14. بهار

  سلام.
  من و همسرم قصد داریم برای دو هفته به گرجستان بریم. شنیدم ورود دارو به این کشور ممنوعه .این موضوع خیلی نگرانم کرده چون من در سفر سر دردهای بدی میگیرم و مسکن لازم دارم. سوالم اینه که میتونم از داروخانه های تفلیس به راحتی بروفن یا مسکن دیگه ای تهیه کنم؟

  • زهره

   سلام بهار خانم
   بله ورود یک سری دارو به این کشور ممنوع است. انواع داروهای آرامبخش و کدئین دار و….شما میتوانید لیست داروهای ممنوعه را سرچ کنید و مطلع شوید. شمامیتوانید نسخه پزشک خود را به زبان گرجی یا روسی ترجمه کنید و یا بروشور داروهای خود را همراه ببرید و انها را یا مشابه انها را از داروخانه های انجا تهیه کنید. دختر من دچار الرژی و عطسه و اب ریزش شده بود رفتیم داروخانه و تقاضای داروی آنتی هیستامین کردم خودشون چندتا معرفی کردند که از بین آنها سیتریزین برایمان آشنا بود همون رو گرفتیم و استفاده کردیم.

 15. رضا

  سلام به دوستان… من قصد رفتن به گرجستان یا ترکیه رو برای اقامت دارم.. لطف کنید از تجربیات خود از باب فرق هذینه و هذینه های دوکشور و زندگی کردن رو بهم بگید ..باتشکر

 16. مسعود

  سلام من به اتفاق دخترم قصد سفر به گرجستان را داریم تجربه سفر خارجی هم نداریم با چه هزینه ای به غیر از خرید این سفر را برنامه ریزی کنم لطف کنید راهنمایی فرماییددر ضمن زمینی یا هوایی کدام باصرفه تر است

 17. آرتین

  سلام دوستان عزیز
  من به همراه همسرم و یه بچه ۱۴ماهه قصد سفر به تفلیس رو داریم هفته دیگه
  لطفاً راهنمایی کنید که اونجا چطور باشیم با بچه راحتتریم،سفر خانوادگی کجا بریم بهتره،ممنون از لطفتون

 18. نظرسنجی

  سلام دوستان ما به انفاق خانواده قصد سفر به تفلیس را داریم میخواستم بدانم که برایرسفر به گرجستان چه ایرلاینی بهتره ؟قشم ایر خوبه ؟؟؟
  واینگه درباره مکانهای تفلیس میخواستم بدونم . ؟؟؟ممنونم اگه راهنمایی کنید

 19. بهروز

  تفلیس بسیار شهر امنی هستش . شما با خیال راحت میتونید تو این شهر زیبا گشت و گذار کنید .
  کلیساهای زیبایی دارن و طبیعت فوق العاده . قیمت غذا هم مناسبه .
  گشت های خارج از شهر خیلی مهمه . از دستش ندید . تورهای خارج از شهر هم میفروشن . میتونید تهیه کنید و برید بگردید .

 20. ندا

  سلام من دختری ۳۶ ساله و مجردم قصد دارم به تنهایی برای کار و تحصیل دکتری به گرجستان سفر کنم اما نمیدانم با اعتقادات مذهبی که دارم گرجستان برای یک دختر تنهای ایرانی امن هست یا نه لطفا راهنماییم کنید

  • مائده

   سلام .منم جزو افراد مذهبی حساب میشم.اینجا هم حجاب دارم و هم گوشت و مواد خوراکی حلال به راحتی در دسترسه.هیچ کس هم با حجاب کاری نداره.از کوچیک تا بزرگ واقعا هرکاری بتونن برات میکنن .مردم قابل اعتماد و خونگرمی داره. تو خیابونای اصلی و سطح شهر که تا بحال ندیدم.در ضمن آذربایجانی ها و عربها هم هستن و اکثرا محجبه ان

 21. صارمی

  سلام لطفا راهنمایی کنید در زمستان سفر به گرجستان خوبه یا سرده ارزش نداره بریم ضمنامکانهایی شاد وباحال برای خوش بودن داره یا نه

 22. نازنین

  با سلام وعرض ادب
  میخواستم بدونم برای نوروز آب وهوای باتومی و تفلیس به جه صورته؟! آیا میشه رفت واز ساحل و طبیعتش لذت برد؟!

 23. فرشاد

  سلام
  نزدیک عید آب و هوا برای مسافرت به گرجستان چطور است ؟
  درضمن چه هتلی را پیشنهاد می دهید ؟
  اگر بخواهیم برای خرید خانه اقدام کنیم از کجا اطلاعات بگیریم؟
  چه اقلامی ازران تر از ایران است برای آوردن؟

 24. کیانمهر

  سلام و درود بر دوستان عزیز.من ۳۳ ساله و مجرد هستم و با یکی از دوستانم یک ماه دیگه میخواهیم برای زندگی به گرجستان برویم.دوستانی که رفتند میتوانند منو راهنمایی کنند؟ با سپاس از شما

 25. رضا

  با سلام .بنده ۳۰سالمه .خیلی خسته شدم .از زندگی توی ایران چون هرچی کار می کنم فقط پول یه خوردخوارکی برام میمونه …نه خوشی نه تفریحی .کل روزهامون مثل همه روز به روز هم بدتر میشه ..به نظر شما کشورگرجستان جای خوبی برای زندگی کردن هست ….

 26. عباس

  سلام دوستان عزیز و گلم
  آیا گرجستان برای خرید خانه و اقامت و زندگی مناسب هست؟ آیا این کشور پایه اساس اقتصادی و فرهنگی و امنیت داره؟ ممنون میشم دوستانی که اگاهی دارند اطلاعات بدند.

  • شاهین

   سلام دوست عزیز
   از لحاظ امنیت و فرهنگ بسیار عالی هست اما از نظر اقتصادی باید بگم که گرجستان صنعت قوی ای نداره و اگر قصد اقامت دارید حتما در رابطه با شغلتون تحقیق کنید.

 27. محمدفراهانی

  سلام من و همسرم میخواستیم برای اقامت گرجستان اقدام کنیم اولا قراره بره اتحادیه ارپا یا نه و شرایط کار هست و بنظرتون الان اقامت صلاحه یا خیر

 28. ایلیا

  اروپای شرقی از نظر اقامت به لحاظ اقتصادی و فرهنگ بومی مناسب نیست. و فقط به درد تفریح چند روزه میخورد. غرب اروپا بخصوص کشور آلمان. اتریش و سوییس و سوید بهترین کشورها به لحاظ متمدن بودن و فرهنگ غیر مزاحم و نژاد پرست نبودن عالی هستند. البته برای مهاجرین بی سواد و بدون اقامت گرفته از داخل ایران سخته که اقامت بگیرند. استرالیا هم خوبه

 29. مریم

  سلام . دوستان ب نظر شما برای اولین سفر خارجه استانبول ترکیه خوبه یا گرجستان ؟
  من برای ماه عسل یکم دودل هستم راهنمایی کنید

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد