بلیط هواپیما

۷ غذای معروف ترکیه

معرفی غذاهای ترکیه

اگر قصد سفر به کشور ترکیه را دارید بد نیست که با بهترین و خوشمزه ترین غذاهای این کشور آشنا باشید و از طعم دلچسب غذاهای ترکی نهایت لذت را ببرید. به بهترین نحو علاقه مندی مردم این سرزمین را بشناسید و سفر خاطرانگیزی برای خود و خانواده تان رقم بزنید. در این مقاله بهترین غذاهای ترکیه را برای شما جمع آوری کرده ایم، با الی گشت همراه باشید.

غذای ترکی

کباب

مطالب مرتبط:
شکم گردان، این راهنمای غذاهای لذیذ ترکیه را از دست ندهند!
در مورد چای: نوشیدنی ملی ترکیه!

کباب یعنی غذای برشته شده روی زغال، بنیان اصلی آشپزی ترکی است و بسیاری از غذاهای ترکیه حتی کاستانه کباب را دربرمی گیرد. شاه بلوط های داغ و برشته که دست فروشان خیابانی در روزهای سرد زمستان در پاکت های کاغذی می فروشند. انواع مشهورتر کباب های ترکی بسته به خاستگاه و اصالت خود سبک های متفاوتی دارند: طعم لذیذ کباب تند و تیز در آدانا، کباب نرم و آبدار در شانلی اورفه، کباب ساندویچی که بین آن تکه های ضخیم بادمجان است درعینتاپ، کباب پیچیده شده در نان های نازک لواش، مشهورترین نوع کباب اسکندر کباب است که در سال ۱۸۶۷ توسط اسکندر افندی در بورسا اختراع شد و تهیه شده از تکه های نازک گوشت بره است که در سس گوجه، ماست و کره خوابانده می شود.

کباب

نان سیمیت

میان وعده ساده و در عین حال لذیذ و خوشمزه که ریشه  آن مربوط میشود به قرن شانزدهم میلادی که کاروان های مسافران در مسیر رفت وآمد به شهر استانبول مقادیر بسیار زیادی از این نان های حلقه ای کنجدی را از شهر ازمیر تهیه می کردند. امروزه نان های کنجدی سیمیت هم یک وعده ی خیابانی محبوب و هم از نان های مورد علاقه سر میزهای صبحانه مردم ترکیه است، که در لیست محبوب ترین غذاهای ترکیه قرار گرفته دارد.

نان سیمیت

ماست

مردم کشور ترکیه معروف هستند به تولید ماست و سالیانه بیش از دو میلیون تن ماست مصرف می کنند. امروزه مردم ترکیه ماست را یا به صورت ساده و یا در ترکیب غذاها یعنی سوپ و سالادهایی مانند cacik به مصرف می رسد. یکی از نوشیدنی های محبوب تهیه شده از ماست آیران  (ayran) شور و خنک یا همان دوغ است.

ماست

کاهوالتی

صبحانه لذیذ و دلچسب مردم ترکیه تهیه شده از نان تازه اجاقی به همراه سرشیر، عسل، مرباهایی مانند گل رز، مارمالاد انجیر، پنیر گوسفند و گوجه و خیار که روی آنها روغن زیتون ریخته شده قسمت مهمی از صبحانه مردم ترکیه را پر میکند.

کاهوالتی

باقلوا

اصالت این شیرینی دلچسب مربوط می شود به آسیای مرکزی و از آنجا در سرتا سر حکومت عثمانی راه پیدا کرد و به محبوبیت رسید و در آخر سر باقلوا قدم به اروپا گذاشت. به گونه ای که نمونه مشابه آن اشترودل را می بینید. امروزه مرکز تهیه باقلوا شهر غازی عینتاپ است که مهارتی طولانی در تهیه باقلوا دارد که از خمیرهای نازک و ورقه ای فیلو تهیه شده و در شیر و عسل غوطه ور شده است.

باقلوا

پیده

پیده نام نوعی پیتزا ترکی است که با نانی نازک و مخلفات متنوع در تنورهای زغالی طبخ می گردد. سوسیس ترکی، گوشت ادویه زده و دودی، یا گوشت خرد شده ی بره محبوب ترین ترکیبات هستند. درترکیه رستوران هایی هست که فقط به تهیه این غذا می پردازند.

(lahmacun) مدل ساده تر پیده هست که مخلفات داخل آن با گوشت چرخ شده و سبزیجات پوشیده می شوند. از دیگر غذا ها با پایه های خمیری به بورک میتوان اشاره کرد؛ طعمی بی نظیر و مشابه باقلوا . همچنین یکی دیگر از غذاهای تهیه شده با خمیر گزلمه است که از خمیر درست شده و درون آن با پنیر، گوشت و اسفناج پر و روی گریل پخته شده است.

پیده

گل محمدی

طعم به یاد ماندنی سوغات ترکیه لکوم یا همان باسلوق، رایحه ای شیرین و دلچسب که زمانی در میان آشپزهای عثمانی بسیار محبوبیت و ارزش داشت، اما هم اکنون تنها در برخی از دسرها مانند گولاچ (gullac) به کار می روند . مارمالاد گل محمدی که تهیه شده از برگ های گل محمدی طعم لذیذ در دسرهای ترکی می باشد. برای بازدید از مرکز تولید گل محمدی در ترکیه می توانید به شهرستان اسپارتا در شمال آنتالیا بروید.

معرفی هتل پولمن ایرپورت استانبول | ۵ ستاره
معرفی هتل پولمن ایرپورت استانبول | ۵ ستاره
بهترین موزه های استانبول
بهترین موزه های استانبول
مراکز خرید شهر سامسون در ترکیه
مراکز خرید شهر سامسون در ترکیه
کشف کلیسای زیرزمینی بسیار قدیمی در ترکیه
کشف کلیسای زیرزمینی بسیار قدیمی در ترکیه