شناخت جزایر ایران با صدور شناسنامه برای آن‌ها

صدور شناسنامه ی جزیره هرمز راهی برای شناخت آن

در روزهای پاییزی سال ۹۷ خبرهای خوش آیندی درباره محیط زیست و جاذبه های گردشگری که در کشور داریم نیز به گوش می رسد، بعد اخبار مربوط به عضویت جزیره کیش در سازمان گردشگری جهانی که خودش گام موثری در رشد و توسعه صنعت گردشگری در جهان می باشد امروز با خبر شدیم که برای شناخت جاذبه های گردشگری جزایر می توانیم از شناسنامه ی آن ها استفاده نماییم. با توجه به گفته هایی که معاون محیط زیست دریایی کشور درباره جزیره هرمز که یکی از مناطق بسیار جذاب توریستی چه برای ایرانی ها و چه برای مسافران خارجی به شمار می رود و می تواند در رشد صنعت گردشگری کشور نقش شایانی را ایفا نماید. از همین رو برای شناخت بهتر و بیشتر گردشگران جزایر جنوبی کشور به خصوص هرمز مسئولان ذی ربط اقدام به شناسنامه ای برای این جزیره نمودند. در این مطلب از مجله ی گردشگری الی گشت قصد داریم تا درباره شناسنامه ی جزیره هرمز اطلاعاتی را خدمتتان ارائه دهیم؛ در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر درباره این خبر اطلاعات کاملتر و جامع تری را داشته باشید.

شناسنامه ی جزیره هرمز
مطالب مرتبط:
ارائه تخفیف ۵۰ درصدی گردشگری به مناسبت روز کیش
رشد بیشتر گردشگری دریایی با توجه ویژه به بندر خرمشهر
عضویت منطقه آزاد کیش در سازمان جهانی گردشگری

همانطور که در بالا ذکر کردیم، جزیره هرمز از آن دسته جاذبه های گردشگری کشور است که پتانسیل بالایی برای جذب گردشگر دارا می باشد و همین موضوع خود دلیلی است تا مسئولان ذی ربط اهمیت بالایی برای این جاذبه ی گردشگری در نظر بگیرند چرا که این جزیره دارای اکوسیستمی است که می تواند گردشگران خارجی و داخلی زیادی را به سمت خود جذب کند و این خود می تواند کمک بزرگی به رشد صنعت گردشگری کشور بنماید. با تمام این تفاسیر معاون محیط‌ زیست دریایی سازمان حفاظت محیط‌ زیست گفته است که جزیره هرمز یکی از مناطق بسیار جذاب برای گردشگری چه توریسم معمولی، چه اکوتوریسم و چه توریسم خارجی است.

به گفته ی معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت از محیط زیست، پروین فرشچی:

طرح ها، پروژه ها و فعالیت های زیاد و متعددی توسط جایکا در کشور در حال انجام است، اما ما طرح خاصی که به تهیه طرح جامع حفاظت از محیط ‌زیست استان هرمزگان مربوط می ‌شود را از حدود دو سال پیش شروع کردیم.

شناسنامه ی جزیره هرمز

همچنین وی در ادامه صبحت های خود گفت است که در ابتدا ما آماده سازی و نوشتن طرح ها را آغاز کرده بودیم و آن را به امضای دو نهاد سازمان حفاظت از محیط زیست و جایکا نیز رساندیم. پروین فرشچی معاون محیط‌ زیست دریایی سازمان حفاظت محیط ‌زیست با بیان اینکه نکته خوب طرح جایکا این است که ذی ‌نفعان زیادی در این پروژه وجود دارند، اضافه کرد که:

پروژه شناسنامه دار کردن جزیره هرمز کارگروه های متعددی دارد و این پروژه در پنج کارگروه در حال انجام است که مختصصین ایرانی ما خیلی خوب شرکت می ‌کنند و هماهنگ هستند و به بخش ‌های مختلفی چون قوانین، مقررات، اکولوژیکی، آلودگی، پهنه‌بندی فضایی و مدیریت اجتماعی و اقتصادی و مطالعاتی که باید انجام شود پرداخته می‌ شود.

وی نیز ادامه داد که در برنامه ششم توسعه منطقه مکران که ما آن را به عنوان یک منطقه مستعد برای توسعه ذکر کرده بودیم، برنامه ریزی های ما بر این پایه بود که حتما این منطقه توسعه بیابد. پهنه ‌بندی فضایی سواحل مکران در مطالعات قبلی توسط کارشناسان و افراد متخصص ما انجام شده و اکنون نیز با انجام این طرح به منظور توسعه در یک فضای دوست ‌دار و همراه محیط‌ زیست آمادگی کامل وجود خواهد داشت.

شناسنامه ی جزیره هرمز

با توجه به این که جزیره هرمز یکی از مناطق بسیار جذاب کشور برای گردشگران خارجی و داخلی به شمار می رود، اما جای بسی تاسف است که ارزش محیط زیستی این جزیره به خوب ادای دین نمی شود و با صرف هزینه ‌های نسبتا مختصری در این جزیره می‌توان به برنامه ‌های مدون برای گردشگری دست یافت. که این موضوع می تواند کمک بسیار شایانی در توسعه گردشگری کشور انجام بدهد. از همین درزمینه توسعه گردشگری در جزیره هرمز همکاری نزدیک با میراث فرهنگی لازم است.

در سطح معاونت محیط زیست دریایی شناسنامه جزایر را نیز ما در دست تهیه داریم و این شناسنامه در شناخت جاذبه های گردشگری و اهمیت محیط زیست در این جزیره نیز بسیار کارساز بوده است. گردشگری ساحلی و دریایی به خصوص اکوتوریسم دریایی خود یک بازوی حفاظتی برای محیط‌زیست است چراکه تکیه آن روی گونه‌ها، زیبایی، طبیعت ساحل و دریا است.

با توجه به برنامه هایی که مربوط به گردشگری در نظر گرفته شده است تلاش های ما بر این است که با بدست آوردن اطلاعات لازم برای تهیه شناسانامه های زیستی ۵۵ حزیره کشور تنها ۱۲ مورد آن مسکونی است نیز اقدامات خوبی را در این زمنیه انجام داده ایم. متأسفانه خیلی از جزایر کشور برای مردم شناخته شده نیست، خیلی از آن‌ها قابلیت تبدیل به پارک‌های فناوری را دارند و حتی ممکن است برخی بتوانند قابل سکونت باشند، با شناخت کامل از این جزایر می‌توان از آن‌ها به‌صورت بهتر استفاده و بهره‌برداری کرد.

برای دسترسی آسان تر به جنوب و در نهایت جزیره هرمز، بلیط هواپیما بندرعباس سفری سریع تر برایتان فراهم می کند.

جزییاتی از مراسم روز تهران در ۱۴ مهر ماه
جزییاتی از مراسم روز تهران در ۱۴ مهر ماه
از قطعی برق تا لغو پروازها در پی وقوع طوفان جبی در ژاپن
از قطعی برق تا لغو پروازها در پی وقوع طوفان جبی در ژاپن
کشف اتفاقی گورستان دایناسورها در آفریقای جنوبی!
کشف اتفاقی گورستان دایناسورها در آفریقای جنوبی!
هواپیمایی قطر پرواز اصفهان به پکن را راه اندازی نمود
هواپیمایی قطر پرواز اصفهان به پکن را راه اندازی نمود

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code