رونمایی از نقش برجسته سرباز هخامنشی در بندرعباس

رونمایی از نقش برجسته سرباز هخامنشی در موزه مردم‌شناسی خلیج‌فارس

بنابر گزارش خبرگزاری های رسمی کشور، صبح امروز در موزه مردم شناسی خیج فارس با حضور استاندار هرمزگان از نقش برجسته سرباز هخامنشی در بندرعباس رونمایی شد. در مراسم رونمایی از نقش برجسته سرباز هخامنشی بخشی از آن در پلکان شمالی تالار شورای تخت جمشید متعلق به سده پنجم پیش از میلاد با حضور فریدون همتی استاندار هرمزگان و احمد مرادی نماینده مردم بندرعباس در مجلس شورای اسلامی نیز رونمایی شد. با توجه به اهمیت این خبر در ادامه تیم خبری الی گشت گزارشی را در خصوص این موضوع تهیه کرده است که می توانید با ما همراه باشید تا از جزئیات این خبر رونمایی مطلع شوید.

نقش برجسته سرباز هخامنشی
مطالب مرتبط:
ماجرای پر حاشیه تحویل الواح هخامنشی به ایران
برگزاری جشنواره گل لاله گچسر از ۱۴ تا ۲۴ اردیبهشت
کشف خمره سفالی تاریخی در خانه ای مسکونی

در خصوص خبر رونمایی از نقش برجسته سرباز هخامنشی در موزه مردم شناسی بندرعباس، رضا برومند مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان هرمزگان در این مراسم نیز این چنین بیان کرد:

این اثر به مدت یک ماه در موزه مردم شناسی خلیج فارس در معرض دید عموم قرار خواهد داشت و رسانه های هم باید به منظور ترغیب مردم به دیدن این اثر که نمادی تاریخی و فرهنگی کشورمان است نیز نقش پررنگی را ایفا کنند.

همچنین وی در ادامه نیز این چنین در خصوص رونمایی از نقش برجسته سرباز هخامنشی در موزه مردم‌شناسی خلیج‌فارس گفت: این اثر نشانه ای از توجه و اهمیت دولت و ریاست جمهوری به میراث فرهنگی است که بنابر پیگیری های حقوقی وی به کشور نیز بازگردانده شد.

نقش برجسته سرباز هخامنشی

در مراسم رونمایی از نقش برجسته سرباز هخامنشی که استردادی از آمریکا در موزه مردم شناسی خلیج فارس در بندرعباس نیز به شمار می رود و با حضور استاندار هرمزگان، نماینده مردم هرمزگان در مجلس شواری اسلامی، مدیر کل میراث فرهنگی هرمزگان و جمعی از فعالان فرهنگی و هنری استان هرمزگان برگزار شد.

در این رابطه فریدون همتی، استاندار هرمزگان نیز گفت: در موزه مردم شناسی خلیج فارس در طی مراسمی که به فرهنگ و گذشته مان باز می گشت.

همتی اظهار امیدواری کرد که چنین اقداماتی سبب می‌شود تا مردم به‌ ویژه نسل جوان با گذشته آشنا شوند. وی در ادامه تصریح کرد:

باید مردم از موزه مردم‌شناسی خلیج‌فارس بازدید کنند و علاوه بر تاریخ و فرهنگ هرمزگان با نقش برجسته سرباز هخامنشی تخت جمشید و همچنین با تاریخ غنی کشورمان بیش از گذشته آشنا شوند.

نقش برجسته سرباز

لازم به ذکر است که بگوییم که این نفش برجسته، سربازی با سپر و سرنیزه ای در دست مربوط به سده پنجم پیش از میلاد است که در فاصله ی سال های ۱۳۱۱ و ۱۳۱۲ در کاوش های موسسه شرقی دانشگاه شیکاگو در تخت جمشید توسط ارنست هرتسفلد نیز کشف شد، اما متاسفانه در سال ۱۳۱۶ این نقش برجسته به سرقت رفت. این قطعه نقش برجسته ۱۵ سال بعد از در سال ۱۳۳۰ توسط یک مجموعه دار خصوصی خریداری و به موزه هنرهای مونترال در کانادا نیز اهدا گردید. نزدیک به ۶۰ در این موزه به نمایش گذاشته شد تا اینکه در سال ۱۳۹۰ مجددا به سرقت رفت.

مطابق با حکم دفتر دادستانی منطقه منهتن نیویورک در سال ۱۳۹۶ از یک موسسه حراج آثار هنری نیویورک مصادره گردید و در پی یک حکم از طرف قاضی دادگاه عالی آمریکا به نماینده ایران در سازمان ملل تحویل شد و توسط رئیس جمهور حسن روحانی به ایران بازگردانده شد.

جاذبه های گردشگری معروف مهاباد
جاذبه های گردشگری معروف مهاباد
آشنایی با گیاهان نادر ایرانی + تصویر
آشنایی با گیاهان نادر ایرانی + تصویر
بند دره بیرجند، سدی در دل کویر ایران
بند دره بیرجند، سدی در دل کویر ایران
معرفی بهترین «اقامتگاه های بومگردی کویری» در ایران
معرفی بهترین «اقامتگاه های بومگردی کویری» در ایران

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code