چطور مهارت های باارزش را بیاموزیم؟

وقتتان را صرف یادگیری مهارت های با ارزش کنید

قطعا همه ما در تلاشیم تا با یادگرفتن مهارت های جدید سطح زندگی خود را چه از لحاظ شخصی و چه کاری ارتقا دهیم، اما مسئله اینجاست که یادگیری کدام مهارت ها، وقت و هزینه ی ما را از بین نمی برد. پس قبل از هر حرکتی برای اینکه از هدررفتن زمان و هزینه ی خود جلوگیری کنید، بررسی لازم را برای انتخاب مهارت درست انجام دهید. اما بنظر شما چه مهارت هایی ارزش یادگیری دارند؟ در ادامه با الی گشت همراه باشید.

بهترین این مهارتها آنهایی هستند که:   

  • در آینده از ارزش بالایی برخوردار شوند.
  • در یادگیری و انجام آنها از علاقه و تبحر خاصی برخوردار باشید.
  • افراد کمی در این زمینه فعالیت داشته باشند.
مهارت های زندگی
مطالب مرتبط:
با این مهارت ها زندگی تان را متحول کنید
اگر اهل سفر هستید، این مهارت ها را یاد بگیرید

البته انتخاب مهارتی که تمام ویژگی‌های گفته‌شده را داشته باشد، کار سختی است؛ زیرا شما باید ۲ بار آینده را پیش‌بینی کنید. شما باید ببینید که یاد گرفتن چه مهارت‌هایی برای آینده باارزش هاست. همان‌طور که گفتیم ،انجام چنین کاری سخت و مستلزم این است که بدانید پیشرفت‌های تکنولوژی به کدام سمت می‌روند و جامعه‌ی شما در کجای این مسیر قرار دارد. خبر خوب این است که حداقل می‌توانید چیزهایی را که امروزه مهم هستند از لیست خود خط بزنید. به‌عنوان مثال هر چیزی که با حفظ کردن یا برنامه‌ریزی کردن در ارتباط باشد، احتمالا ارزش خود را در آینده از دست می‌دهد. هر چیزی که با تشخیص عکس در ارتباط باشد مانند رادیولوژی، در آینده بی‌ارزش خواهد شد. همچنین هر چیزی که نیاز به یاد گرفتن زبان‌های جدید داشته باشد، جایی در آینده نخواهد داشت.

زمان گذاشتن برای یادگرفتن مهارت‌هایی که کاربردی در آینده ندارند اصلا عقلانی نیست؛ مگر اینکه از روی کنجکاوی یا تفریح و سرگرمی انجام شوند. پس با حذف کردن چیزهایی که کاربردی در آینده ندارند، دامنه‌ی انتخابات شما کمی کوچک‌تر می‌شود و همین موضوع احساس خوبی به شما می‌دهد. در مرحله‌ی دوم و بعد از تهیه‌ی لیستی از مهارت‌های باارزش برای آینده، باید با خودتان صادق باشید و ببینید در انجام کدام کارها توانایی بیشتری دارید. سعی کنید اطلاعاتی در این زمینه به دست آورید تا راحت‌تر بتوانید مهارت‌هایی را که علاقه‌ای به یاد گرفتنشان ندارید، از لیست حذف کنید. با انجام این کار، لیست شما بسیار محدودتر می‌شود؛ تا جایی که نهایتا ۲ تا ۵ مهارت در لیست باقی خواهد ماند.

مهارت های زندگی

در نهایت باید ببینید چه چیزی این روزها بسیار طرفدار دارد و مردم در حال یاد گرفتن آن هستند. اگر در حال حاضر تعداد زیادی از مردم روی یاد گرفتن چیزی سرمایه‌گذاری کرده‌اند، از مزایای یاد گرفتن آن مهارت برای شما کاسته می‌شود؛ مگر اینکه بتوانید در انجام آن حرفه‌ای شوید.

هدف شما از یادگرفتن مهارتی که بتواند آینده‌ی شما را تأمین کند باید این باشد که بتوانید خودتان را جزو ۱۰۰۰ نفر برتر آن مهارت در دنیا قرار دهید. مطمئنا هرچقدر افراد کمتری در حال گرفتن آن باشند، شانس شما برای بهتر شدن بیشتر و رقابت کردن آسان‌تر می‌شود. معمولا مهارت‌های که خوشایند نیستند، ناشناخته هستند یا اینکه دیگران فکر می‌کنند در آینده ارزشی ندارند، انتخاب‌های خوبی برای شما خواهند بود. پس درنهایت سعی کنید به دنبال یاد گرفتن چیزهایی باشید که اولا ارزش بسیار زیادی در آینده داشته باشند. در مرحله‌ی دوم به این نکته توجه کنید که شما در انجام آن‌ها به‌طور ذاتی مهارت داشته باشید و در آخر، توجه افراد کمی به سمت آن‌ها جلب شده باشد.

برنامه ریزی مرحله ای و گامهای اجرای آن
برنامه ریزی مرحله ای و گامهای اجرای آن
گردشگری درمانی، آمار و واقعیت ها
گردشگری درمانی، آمار و واقعیت ها
چگونه با اشتباهات کارمندان کنار بیاییم؟
چگونه با اشتباهات کارمندان کنار بیاییم؟
برای بهبود تمرکز خود چه کار کنیم؟
برای بهبود تمرکز خود چه کار کنیم؟

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code