بلیط هواپیما

چه کنیم تا فردی خلاق باشیم؟

به سمت ایده های خلاقانه حرکت کنید

اغلب مدیران بین دو گزینه پیشرفت تدریجی و پیشرفت ناگهانی و چشمگیر، مورد اول را انتخاب می‌کنند و این تا حد زیادی نه به خاطر عدم کفایت آنها در تصمیم‌ گیری بلکه به دلیل گرایش انسانی میل به نگه‌ داشتن همه امور به همان شکلی که هستند و اجتناب از هر نوع تغییر شرایط به وضع موجود است. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

خلاق
مطالب مرتبط:
برای خلاقیت همیشه جایی هست
برای ایجاد و پرورش خلاقیت و نوآوری چه کاری انجام دهیم؟

در نتیجه، بدون شک می‌توان ادعا کرد که تمایل به وضع موجود عاملی منفی در ارزیابی هر برنامه نوآورانه‌ است و اگر شما کسی هستید که سرپرستی یک پروژه نوآورانه را برعهده دارید، لازم است از این تمایل قوی آگاه  باشید و از اثرات منفی آن  حذر کنید.

چه باید بکنیم؟

اولین کاری که باید بکنید این است که به وجود پدیده‌ تمایل به وضع موجود آگاهی داشته و بدانید که این بخشی از طبیعت انسان است.

حال اگر درصدد هستید که نوآوری حقیقی را در شرکت یا کسب ‌وکار خود راه بیندازید، می‌توانید به ایجاد یک معیار ثابت برای ارزیابی ایده‌ها فکر کنید که این توانایی را داشته به این سوال پاسخگو باشد: «آیا آنچه این ایده می‌خواهد با وضع موجود فاصله زیادی دارد؟» و آن معیار را برای سنجش ایده‌های جدید به کار ببرد؛ به این صورت که تنها ایده‌هایی را قبول کنید که به سوال فوق پاسخ «آری» داده باشند. معیار خود را طوری طراحی کنید که علاوه بر «آری یا نه» به ایده‌ها امتیاز داده تا بتوانید مقایسه بهتری به‌دست آورید.از سوی دیگر، اگر قصد دارید ایده‌ای نوآورانه را به شرکتی یا سازمانی بفروشید، این را در ذهن داشته باشید که بدون شک به مشکل تمایل مشتریان به وضع موجود و عدم علاقه آنها به تغییرات اساسی برخورد می‌کنید.

برای حل این مشکل لازم است هنگام فروش خودتان بر این نکته انگشت بگذارید و سعی کنید برای ترس آنها پاسخ‌هایی دلگرم کننده ارائه دهید. به‌عنوان مثال بگویید: «اگرچه به ظاهر به نظر می‌آید این ایده موجب اختلالات درون‌سازمانی زیادی شود، اما در حقیقت این تغییرات آن‌قدر بزرگ و پرهزینه نیست و پس از اجرای آن اکثر کارکنان می‌توانند همانند قبل به کار خود ادامه ‌دهند.» تعداد زیادی از مشتریان علاقه ‌مند فقط همین مقدار دلگرمی را لازم داشته تا متقاعد شوند و تن به تغییرات بدهند.

خلاق

پافشاری نکنیم

یک کار سودمند دیگر این است که خودتان را به جای همکارانتان بگذارید. به این فکر کنید که اگر جای شما عوض می‌شد و همکارتان سعی در متقاعد کردن شما برای تغییراتی داشت که عملا نحوه فعلی کارتان دچار اختلا می‌شد و نیازمند تغییرات جدی باشد چه حسی پیدا می‌کردید. اکثر ما فارغ از هر استدلالی که برایمان می آورند، دست کم در نظر اول از آن ایده استقبال به عمل نمی‌آوریم. در نظر گرفتن این شرایط فرضی باعث می‌شود درک بهتری از مخاطبمان و احساسات وی داشته باشیم و برای دلگرمی و آرامش آنها به دنبال روش‌های بیشتری باشیم.

ایده‌های خود را پیش از شروع به‌طور آزمایشی پیاده‌ سازی کنید تا دست‌کم از اختلالات غیرضروری جلوگیری کنید و تا حد ممکن مشکل کمتری برای کارکنان بوجود آورید.

از تمایل به وضع موجود در خودتان نیز غافل نمانید. شما نیز مانند دیگران در معرض این خطر قرار دارید. مطمئن باشید که ایده‌ای را به خاطر سختی آن رد نمی‌کنید. می‌توانید معیارهای سختگیرانه‌ای تنظیم کرده تا تصمیم شما در انتخاب ایده‌ها را مورد سنجش قرار دهد. زمانی که در رد ایده‌ای مصمم هستید که می‌دانید نیازمند تغییرات وسیع است، تصمیم خود را چندین و چند بار بررسی کرده تا به اطمینان برسید، عوامل دیگری غیر از دشواری آن باعث این انتخاب شده است.

به یاد داشته باشید، هر ایده‌ای که نیازمند تغییرات عملی باشد، بدون شک ایده‌ای خلاقانه است. اینکه چقدر نوآورانه باشد پرسش بعدی است که باید با احتیاط و دقت جوابگوی آن بود.

چگونه حالمان را بهتر کنیم؟
چگونه حالمان را بهتر کنیم؟
چگونه با استرس خود بجنگیم؟!
چگونه با استرس خود بجنگیم؟!
دلایلی که به قیمت از دست دادن کارتان تمام می شود!
دلایلی که به قیمت از دست دادن کارتان تمام می شود!
چه کارهایی را افراد موفق انجام نمی دهند؟
چه کارهایی را افراد موفق انجام نمی دهند؟