۳ استراتژی برای پایبندی به تعهدات

کسب ‌وکارهای امروزه تعهدات بسیاری دارند

از تولید محصولات باکیفیت برای مشتریان و ایجاد فرصت‌ های شغلی استثنایی برای جویندگان کار و کارکنان گرفته تا استراتژی‌ های بلندپروازانه و برنامه‌ های نوآورانه که رشد و توسعه سازمان را سرعت می‌بخشد.

وجود گسترده ای از تعهدات اخلاقی و مسوولیت ‌های اجتماعی و زیست محیطی نیز در این میان مورد توجه قرار می گیرد. این وعده‌ها در عصری مرسوم شده اند که هیچ‌کسب ‌وکار بدقولی توسط وجود رسانه‌های اجتماعی از انتقاد نمی تواند به دور باشد. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

تعهدات شرکت
مطالب مرتبط:
مدیریت جزییات را به کارکنان بسپارید
۶روش‌ برای افزایش موفقیت رهبری سازمانی

در هنگام عملی کردن امور بسیاری از سازمان ‌ها به سختی برای حفظ تعهدات خود تلاش می کنند. بسیاری از سازمان ‌ها به‌واسطه فشار ناشی از سهمیه ‌بندی‌ها، هدف‌گذاری ‌ها و زمان ‌بندی‌های خاص هنوز هم به  وعده‌های خود عمل نکرده اند. عدم پایبندی به تعهدات خطرآفرین است، چرا که به غفلت از سرمایه ‌گذاری ‌های مورد نیاز برای حفظ قابلیت ‌های کلیدی، حفظ روابط با مشتری، حفظ و بقای کارکنان و پیاده‌سازی و اجرای استراتژی و تلاش برای ایجاد نوآوری منجر می شوند. ناتوانی در اجرای تعهدات  ضعف در ایمنی، ناتوانی در حفظ حریم خصوصی و رعایت اخلاقیات و بروز عدم اعتماد در میان کارکنان و مشتریان، سهامداران، ذی‌نفعان و جامعه را به دنبال دارد. سیر نزولی ناشی از عدم مشارکت به مشکلی می رسد که محققان دانشگاه هاروارد از آن با عنوان «فساد نهادی» نام می برند. چنین مشکلی سازمان را از دستیابی به تعهدات و اهدافش دور می کند.

سه استراتژی ذیر در این بین راهگشا هستند.

  • پیگیری تعهدات کلیدی

حجم خالص تعهدات مدیران و رهبران سازمانی احتمال رویارویی آنان را با مشکلات فراوان بالا می برد. در سازمان‌های مسطح، مدیران به برقراری ارتباطات بیشتر، مشارکت بیشتر در فعالیت‌های مختلف و پذیرش نظرات و ایده‌های گوناگون به‌دلیل فشار بسیار زیاد مجبور می شوند، در نتیجه افراد در چنین سازمان‌هایی وعده‌هایی می‌دهند که به‌دلیل زمانی یا از نظر منابع و امکانات نمی توانند آنها را عملی کنند.

برای پیگیری تعهدات بهتر است فهرستی از افرادی که به آنها وابستگی دارید و لیست افرادی را که به شما وابستگی دارند آماده کرده و سپس برای هر رابطه لیست تعهدات موجود را تهیه کنید. این امر به وسیله ابزارهای نرم‌افزاری نیز به‌راحتی می تواند انجام و پیگیری مستمر شود.

تعهدات کاری
  • پیگیر تعهدات دیگران باشید

مدیران اغلب از عدم پیاده‌سازی کامل و مناسب فعالیت‌ها به‌دست کارکنان شوکه می شوند. این گروه از رهبران همواره  در منتقل کردن انتظارات خود به گروه‌های سازمانی عاجز بوده و در نهایت پس از چند جلسه که روشن می‌شود تغییر زیادی در شرایط موجود انجام نمی شود، مشخص می‌شود که دلیل این امر اطلاع نداشتن کارکنان از هدف اجرای طرح بوده است. استفاده از جملاتی ساده برای توضیح درخواست مدیریت از کارکنان به تغییر شرایط  کمک بزرگی می‌کند. این نصیحت را فراموش نکنید: مهم است که وعده‌ای حقیقی داشته باشید، اما بهتر است افراد را به برداشت‌های غلط در خصوص تعهدات خود مجبور نکنید.

  • تعهدات کمتر و بهتری داشته باشید

مشتری این موضوع را در میان می گذارد که  «من درخواست خریداری یکی دیگر از محصولات شما را دارم، اما اطمینان ندارم پیشنهاد شما با نیاز من هماهنگ باشد.» بهترین تعهدات به ایجاد ارزش با کمترین هزینه منجر می شود. اما اغلب متخصصان با پیشنهاد وعده ‌های گران‌قیمت به اشتباه و مشکل دچار می‌شوند. به عنوان نمونه؛ کارکنان فروش ممکن است پیشنهاد تخفیف بسیار زیادی را به مشتری داده، درحالی‌که امکان دارد، مشتری فراتر از تخفیف به اعتماد بیشتر به سازمان و خدماتش احتیاج داشته باشد. به‌طور مشابه در صورت درک نیاز‌های صاحبان منفعت می‌توانید تعهدات خود را هدفی برای ایجاد تغییر و یا تحقق اهداف متمایز قرار دهید.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code