بزرگ ترین ایرلاین های دنیا از نظر جابجایی مسافر

بزرگ ترین ایرلاین های دنیا

در سال های اخیر و به ویژه دهه گذشته شاهد پیشرفت و رشد زیادی در صنعت هواپیمایی بوده ایم و افزایش امنیت پرواز و بهبود کیفیت خدمات باعث استقبال بیشتر مردم از سفر هوایی شده است. امروزه بسیاری از مردم از هواپیما برای سفرهایشان استفاده می کنند و این نوع حمل و نقل به یکی از اصلی ترین روش های سفر تبدیل شده است. چندین ایرلاین معتبر و مشهور در این زمینه پیشگام هستند و به اصلی ترین مهره های این صنعت تبدیل شده اند. بزرگ ترین ایرلاین های دنیا از جنبه های مختلفی تعیین می شوند: از نظر تعداد ناوگان، تعداد مقاصد پروازی، تعداد کارکنان و تعداد مسافر. در این مطلب می خواهیم بزرگ ترین ایرلاین های دنیا از نظر تعداد مسافر را به شما معرفی کنیم و شما را با این ایرلاین های بزرگ و معتبر آشنا کنیم. با الی گشت همراه باشید.

لوفت هانزا

بزرگ ترین ایرلاین های دنیا از نظر تعداد مسافر

مطالب مرتبط:
بهترین ایرلاین های ۲۰۱۸ از دید وبسایت تریپ ادوایزر
بزرگ ترین شرکت های هواپیمایی جهان از نظر تعداد ناوگان

سه ایرلاین متعلق به ایالات متحده در صدر بزرگ ترین ایرلاین های دنیا قرار دارند و بیشترین تعداد جابجایی مسافر را انجام می دهند. امریکن ایرلاینز در صدر این لیست قرار دارد و با بیش از ۶۵۰۰ پرواز روزانه به بیش از ۳۳۰ مقصد در سرتاسر جهان پیشتاز بزرگ ترین ایرلاین های دنیا است. در سال ۲۰۱۵، این ایرلاین بیش از ۱۴۶٫۵ میلیون مسافر داخلی و بین المللی را جابجا کرده است و این آمار سال به سال در حال افزایش است. این ایرلاین در نظر دارد با افزایش تعداد ناوگان خود به بیش از ۱۰۰ فروند در سال های آینده یکه تاز صنعت هواپیمایی بشود و بیشترین حجم مسافر را در جهان جابجا کند. دومین شرکت بزرگ دنیا، ساوت وست ایرلاینز است که در سال ۲۰۱۵ بیش از ۱۴۴٫۵ میلیون مسافر را به سرتاسر دنیا جابجا کرده است. ساوت وست ایرلاینز در سال ۱۹۶۶ تاسیس شده و به مرور تعداد ناوگان و تعداد مسافرانش را افزایش داده است. در حال حاضر، این ایرلاین آمریکایی به ۱۰۱ مقصد پرواز انجام می دهد و در رده دوم بزرگ ترین ایرلاین های دنیا قرار گرفته است. دلتا ایرلاینز با بیش از ۵۴۰۰ پرواز روزانه توانسته ۱۳۸٫۸ میلیون مسافر داخلی و بین المللی را در سال ۲۰۱۵ جابجا کند. این ایرلاین شبکه پروازی گسترده ای به ۳۲۰ مقصد در شش قاره دنیا دارد.

چاینا ساوترن ایرلاینز

اولین شرکت هواپیمایی غیرآمریکایی در این لیست، چاینا ساوترن ایرلاینز (China Southern Airlines) است که در سال ۱۹۹۸ تاسیس شده است. این شرکت بزرگ ترین ایرلاین چینی از نظر میزان درآمد، اندازه ناوگان و تعداد مسافران به شمار می رود. چاینا ساوترن ایرلاینز بیش از ۲۰۰۰ پرواز به ۲۱۰ مقصد در ۳۵ کشور دنیا انجام می دهد و از این حیث، در رده چهارم بزرگ ترین ایرلاین های دنیا قرار می گیرد. دو ایرلاین چینی دیگر، چاینا ایسترن و ایر چاینا هم در بین ده ایرلاین بزرگ دنیا قرار دارند. چاینا ایسترن هفتمین ایرلاین بزرگ در دنیاست و در سال ۲۰۱۵ توانسته بیش از ۷۵ میلیون مسافر را به سرتاسر دنیا جابجا کند. ایرچاینا نیز در رتبه نهم بزرگ ترین ایرلاین های دنیا قرار می گیرد و در همان دوره به جابجایی ۵۸٫۶ میلیون مسافر پرداخته است. این سه ایرلاین چینی که در زمره بزرگ ترین ایرلاین های دنیا قرار دارند معمولا با نام «سه ایرلاین بزرگ» نامیده می شوند.

ایزی جت

رایان ایر که یک ایرلاین ارزان قیمت اروپایی است از نظر تعداد جابجایی مسافر در رده پنجم لیست قرار می گیرد. این ایرلاین به ۳۴ کشور دنیا، به ویژه اروپا، آفریقا و خاورمیانه پرواز مستقیم انجام می دهد. بزرگ ترین پایگاه شرکت هواپیمایی رایان ایر در شهرهای دوبلین و لندن قرار دارد. در سال ۲۰۱۵، رایان ایر به ۱۰۱٫۴ میلیون مسافر داخلی و بین المللی خدمت رسانی کرده و به نسبت سال ۲۰۱۴ (با ۸۶٫۳ میلیون مسافر) پیشرفت چشمگیری داشته است. ایرلاین بعدی ایزی جت است که دومین ایرلاین بزرگ در اروپا به شمار می رود، اما در لیست بزرگ ترین ایرلاین های دنیا در رتبه هشتم قرار می گیرد. این ایرلاین بریتانیایی پروازهای ارزان قیمتی را به بیش از ۸۰۰ مسیر در ۳۰ کشور دنیا انجام می دهد. ایزی جت در سال ۲۰۱۵ بیش از ۷۰ میلیون مسافر داخلی و خارجی را به سرتاسر دنیا جابجا کرده است.

هواپیمایی ترکیش ایرلاینز که یکی از بهترین ایرلاین های دنیاست در این لیست در رتبه نهم قرار می گیرد و با جابجایی ۶۰٫۱۹۸ میلیون مسافر یکی از بزرگ ترین ایرلاین های دنیا محسوب می شود. هواپیمایی معتبر و مشهور لوفت هانزا هم در رده یازدهم بزرگ ترین ایرلاین های دنیا قرار می گیرد و در سال ۲۰۱۵ توانسته بیش از ۵۹٫۸۵۰ میلیون مسافر را به سرتاسر دنیا جابجا کند.

هواپیمایی رایان ایر

رده بندی ایرلاین ها

رده بندی شرکت های هواپیمایی توسط انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی (یاتا/IATA) انجام می شود و زمینه های مختلفی را شامل می شود. یکی از این رده بندی ها تعیین بزرگ ترین شرکت های هواپیمایی از نظر جابجایی مسافر است. در رده بندی ایرلاین عوامل مختلفی مثل عملکرد ایرلاین، حمل و نقل هوایی و تجهیزات و ناوگان در نظر گرفته می شود. بر اساس گزارش یاتا که در سال ۲۰۱۵ منتشر شد ایرلاین های آسیا-اقیانوسیه بیشترین حجم مسافر داخلی را جابجا کردند و بیشترین میزان رشد را از نظر تعداد مسافر داخلی داشته اند. در بالا هریک از این ایرلاین ها را جداگانه بررسی کردیم، اما اگر بخواهیم لیست بزرگ ترین ایرلاین های دنیا را به شما ارائه کنیم به شرح زیر خواهد بود:

 1. امریکن ایرلاینز/ تعداد مسافر: ۱۴۶٫۵۳۰ میلیون مسافر
 2. ساوترن ایرلاینز/ تعداد مسافر: ۱۴۴٫۵۷۵ میلیون مسافر
 3. دلتا ایرلاینز/ تعداد مسافر: ۱۳۸٫۸۴۲ میلیون مسافر
 4. چاینا ساوترن ایرلاینز/ تعداد مسافر: ۱۰۹٫۳۰۱ میلیون مسافر
 5. رایان ایر/ تعداد مسافر:۱۰۱٫۴۰۱ میلیون مسافر
 6. یونایتد ایرلاینز/ تعداد مسافر: ۹۵٫۳۸۴ میلیون مسافر
 7. چاینا ایسترن ایرلاینز/ تعداد جابجایی مسافر: ۷۵٫۱۳۹ میلیون مسافر
 8. ایزی جت/ تعداد مسافر: ۷۰٫۲۳۲ میلیون مسافر
 9. ترکیش ایرلاینز/ تعداد مسافر: ۶۰٫۱۹۸ میلیون مسافر
 10. ایرچاینا/ تعداد جابجایی مسافر: ۵۸٫۶۶۱ میلیون مسافر
 11. لوفت هانزا/ تعداد مسافر: ۵۹٫۸۵۰ میلیون مسافر

منبع: worldatlas.com

سنگاپور ایرلاینز، بهترین هواپیمایی جهان از نگاه «ورلد ایرلاین اِواردز»
معرفی شرکت هواپیمایی ایندیگو
پرواز مستقیم رشت – گرجستان از فرودگاه سردار جنگل دایر می شود
چرا اتفاقی برای جعبه سیاه هواپیما نمی افتد؟ این جعبه کجاست؟

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code