بلیط هواپیما

معرفی هواپیمای بوئینگ ۷۴۷

آشنایی با هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ | Boeing 747

همانطور که می دانید، شرکت هواپیماسازی بوئینگ یکی از معروف ترین سازندگان هواپیما و اصلی ترین رقیب شرکت هواپیماسازی ایرباس است. تا به الان هواپیماهای زیادی تحت نظر این کارخانه درست شده است اما شاید به جرات هیچ کدام به گرد پای بوئینگ ۷۴۷ نرسند زیرا این هواپیما برای بسیاری آشنا است. به همین خاطر است تا به این هواپیمای با شکوه، لقب ملکه ی آسمان ها را داده اند، ابن هواپیمای باور نکردنی در سال ۱۹۷۰ ساخته شد و موجب الهام ساخت بسیاری از هواپیماهای دیگر شد. در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفا یکدیگر، هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ را به اتفاق هم بررسی کنیم.

بوئینگ 747
مطالب مرتبط:
تفاوت های بین هواپیمای ایرباس و بوئینگ!
معرفی هواپیمای بوئینگ ۷۸۷ دریم لاینر
معرفی شرکت هواپیماسازی بوئینگ

هواپیمای معروف ساخت شرکت بوئینگ، بوئینگ ۷۴۷ است که در بین محافل هواپیمایی معروف به جمبوجت هواپیمای جت ۴ موتوره ی بزرگ مسافربری است که بعد از هواپیمای ایرباس A380 به عنوان دومین هواپیمای بزرگ مسافربری در جهان نیز شناخته می شود. این که ساخت هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ ساخته شود، در زمان خود انقلابی بزرگ در صنعت هواپیماهای مسافربری به حساب می ‌آمد. شاید باورتان نشود ولی بوئینگ ۷۴۷ برای ۴۰ سال به عنوان بزرگ ترین هواپیمای مسافربری بزرگ جهان شناخته شده بود. اولین پرواز بوئینگ ۷۴۷ در ماه فوریه ۱۹۶۹ انجام شد و در سال ۱۹۷۰ هواپیمای باری بوئینگ ۷۴۷ وارد ناوگان هواپیماهای تجاری شد.

این هواپیما بیش از ۷۰ متر طول داشت و دم هواپیما بلند تر از یک ساختمان ۶ طبقه بود!هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ با ۴ موتور و ساختاری ۲ طبقه، دارای قابلیت جا به جایی حداکثر ۵۵۰ مسافر را در خود دارا است. بوئینگ ۷۴۷ با پذیرایی و خدمات لوکس و مدرنی که داشت تصور همگان را از پرواز هوایی و نحوه خدمات رسانی دگرگون کرد. برای ساخت هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ توسط شرکت هواپیمایی بوئینگ در اواسط دهه ی ۶۰ میلادی میلادی مطرح شد و به ‌دنبال آن قراردادهای مختلی برای خرید این هواپیما منعقد شد.

هواپیمای بوئینگ 747

اولین مدل هواپیمای بوئینگ ۷۴۷- ۱۰۰ در ۱۹۶۹ رونمایی شد که پس از ۱ سال بعد، اولین سرویس دهی خود را برای شرکت هواپیمایی پان آمریکن آغاز کرد. پس از سال ها پرواز هواپیمای بوئینگ ۷۴۷، به این هواپیما لقب ملکه ی آسمان را داده اند که البته با این سابقه ی تولید و پرواز، شاید بهترین لقب برای این هواپیما باشد. بسیاری از شرکت های هواپیمایی بین المللی در حال حاضر بوئینگ ۷۴۷ را از ناوگان خود کنار گذاشته اند و بسیاری دیگر هم نیز می خواهند که این هواپیما را کنار بگذارند.

از اولین باری که ایرلاین پان آمریکن ورلد ایرویز (Pan American World Airways) نخستین پرواز را با بوئینگ ۷۴۷ انجام داد، این هواپیمای غول پیکر مسافربری مورد توجه مسافران مختلف قرار گرفت. جالب است بدانید که بسیاری از مسافران درخواست دارند برای آخرین بار هم که شده بلیط هواپیمای جمبوجت را خریداری کنند و سوار این هواپیما شوند.

به گفته شرکت هواپیماسازی بوئینگ از مجموع ۱۵۰۰ هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ که در این کارخانه ساخته شده است در حال حاضر ۵۰۰ فروند هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ در ایرلاین های سرتاسر جهان همچنان فعال هستند. این هواپیما، ۶ مدل مختلف دارد که هر کدام مشخصات فنی مخصوص به خودشان را دارند.

آشنایی با هواپیمای بوئینگ 747
  • بوئینگ ۱۰۰–۷۴۷

این هواپیما از چهار موتور توربوفن رولز رویس و یا جنرال الکتریک استفاده می کند و قابلیت پرواز تا سرعت ۹۶۷ کیلومتر بر ساعت و در پروازهای اکونومی، ۹۰۷ کیلومتر بر ساعت را در برد ۹۸۰۰ کیلومتر دارا می باشد. وزن هواپیمای خالی عملیاتی شده ۱۶۲٬۳۸۶ کیلوگرم و توانایی تحمل حداکثر ۳۴۰٬۱۹۵ کیلوگرم را در هنگام بلند شدن دارد.

  • بوئینگ۲۰۰–۷۴۷

چهار موتور از رولزرویس و جنرال الکتریک، این مدل را از مدل قبلی سرعتش را تا حداکثر سرعت ۹۸۱ کیلومتر بر ساعت که در پرواز اکونومی کلاس آن ۹۰۷ کیلومتر بر ساعت نیز می رسد و در مجموع مسافت ۱۲۷۰۰ کیلومتری را می پیماید. وزن ۱۷۴ هزار کیلوگرم و توانایی تحمل وزن ۳۷۷٬۸۴۰ کیلوگرم در هنگام بلند شدن را دارا است. این هواپیما، قابلیت جا به جایی ۳۶۶ مسافر در سه کلاس پروازی (اکونومی، بیزینسی و فرست کلاس)، ۴۵۲ مسافر در دو کلاس پروازی (اکونومی کلاس و بیزینس کلاس) و حداکثر ۵۵۰ مسافر را در نهیات دارد.

  • بوئینگ ۷۴۷–۳۰۰

این مدل توانایی پرواز با حداکثر سرعت ۰٫۸۵ ماخ بر ساعت را دارد. برد این هواپیما، ۱۲۴۰۰ کیلومتر است. وزن هواپیمای خالی ۱۷۸ هزار کیلوگرم و توانایی تحمل وزن ۳۷۷۸۴۰ کیلوگرم در هنگام بلند شدن را دارا است. در هر دو مدل ۷۴۷–۳۰۰ فاصله دو سر بالها ۵۹٫۶۴ متر، مساحت سطح بالها ۵۱۱ مترمربع، طول هواپیما ۶۶/۷۰ متر و ارتفاع آن ۱۹٫۳۳ متر می‌باشد. همچنین این هواپیما قابلیت جا به جایی ۴۱۲ مسافر در سه کلاس پروازی (اکونومی، بیزینسی و فرست کلاس)، ۴۹۶ مسافر در دو کلاس پروازی (اکونومی کلاس و بیزینس کلاس) و حداکثر ۵۶۰ الی ۶۶۰ مسافر را دارد.

هواپیما
  • بوئینگ ۷۴۷–۴۰۰

بوئینگ ۷۴۷–۴۰۰،هواپیمای جت پهن ‌پیکر مسافربری است که نسبت به سایر مدل‌ های بوئینگ ۷۴۷ دارای بیشترین تغییرات می ‌باشد. این هواپیما به گونه ‌ای طراحی شده است که تنها از چهار موتور و اسکلت پهن‌پیکر از مدل اولیه ی بوئینگ ۷۴۷ در آن استفاده شده‌ است. از ویژگی‌های متمایز آن نسبت به قبل ۷۴۷ می‌توان به نصب بالک ۱٫۸ متری در انتهای بال‌ها، اضافه کردن کابین خلبان شیشه‌ای و بهینه کردن سوخت در موتورها اشاره کرد.

  • بوئینگ ۷۴۷ sp

این هواپیما دارای بدنه ‌ای کوتاه‌ تر و دم عمودی بلندترd از مدل ‌های ۱۰۰ و ۲۰۰ است و قابلیت حمل سوخت بیشتری را در خود دارد. شرکت هواپیمایی ملی ایران یکی از نخستین سفارش دهندگان این مدل هواپیما بود.

  • بوئینگ ۷۴۷- ۸

جت پهن ‌پیکر چهار موتوره ی مسافربری است که توسط شرکت هواپیماهای تجاری بوئینگ که بخش تولید جت ‌های مسافربری بوئینگ می ‌باشد، توسعه داده شده‌ است. بوئینگ ۷۴۷- ۸ سومین نسل از هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ می‌باشد، که طراحی بال‌های آن تغییر کرده، همچنین طول بدنه آن نیز از مدل استاندارد ۷۴۷ بسیار بزرگتر می‌باشد. بوئینگ ۷۴۷–۸ در واقع بزرگ ترین هواپیمای تجاری است که هم‌اکنون در کارخانه ی بوئینگ نه تنها در بین مدل های ۷۴۷ بلکه در تمامی کارخانه، ساخته شده است.

ساخت جدیدترین هواپیمای بوئینگ با بال های تاشو!
ساخت جدیدترین هواپیمای بوئینگ با بال های تاشو!
افراد معروف و جت های لوکس آن ها!
افراد معروف و جت های لوکس آن ها!
چگونه از مراحل پرواز در فرودگاه سریع تر عبور کنیم؟
چگونه از مراحل پرواز در فرودگاه سریع تر عبور کنیم؟
در جست و جوی لاشه هواپیمای گم شده مالزی، دو کشتی ۱۴۰ ساله پیدا شد!
در جست و جوی لاشه هواپیمای گم شده مالزی، دو کشتی ۱۴۰ ساله پیدا شد!