آیا ایرلاین ها حق دارند در تعیین صندلی هواپیما شما را از همسفرتان جدا کنند؟

تعیین صندلی هواپیما

زمانی که می خواهید کارت پرواز خود را از باجه تهیه کنید، همیشه نگران هستید که نکند به شما و همسفرتان صندلی های جداگانه بدهند. جالب است بدانید که برخی از ایرلاین ها یا همان شرکت های هواپیمایی برای اینکه صندلی های کنار هم به مسافران بدهند، هزینه جداگانه ای دریافت می کنند. اما به طور کلی آیا تعیین صندلی هواپیما امری سلیقه ایست، یا اینکه قانون خاصی پشت آن نهفته است. در این متن از الی گشت به موضوعی می پردازیم که در مورد سیاست ایرلاین هایی است که برای تعیین صندلی هواپیما به صورت تصادفی عمل می کنند.

تعیین صندلی هواپیما
مطالب مرتبط:
آیا هواپیما می تواند روی آب فرود بیاید؟
این باورهای غلط درباره ی هواپیما را دور بریزید!
چه اتفاقی برای هواپیماهای از رده خارج می افتد؟

بعد از آنکه مسافرانی که مجبور شده بودند در پروازها جدا از همسفرانشان بنشینند، به سازمان نظارت و ارزیابی شرکت‌ها و خطوط هواپیمایی کشوری بریتانیا (CAA) شکایت هایی انجام شد، این سازمان تصمیم گرفت که خط مشی شرکت های هواپیمایی را در مورد تعیین صندلی هواپیما تحقیق و بررسی کند. هزینه انتخاب صندلی، پول بسیار زیادی را برای شرکت های هواپیمایی به ارمغان می آورد، زیرا CAA برآورد کرده که در سال، مسافران هوایی بریتانیا ۳۹۰ میلیون پوند را هزینه می کنند تا اطمینان حاصل کنند که صندلی آن ها کنار هم قرار دارد. اما تقریبا از هر یک به پنج مسافری که از پرداخت این پول امتناع می کنند، صندلی‌شان از همسفر یا همسفران جدا می شود. برای شرکت هواپیمایی رایان‌ایر این نسبت یک به سه است.

اندرو هینز (Andrew Haines)، مدیرعامل CAA می گوید: «سیاست های تعیین صندلی هواپیما در ایرلاین ها به وضوح باعث سردرگمی مسافران شده است. ایرلاین ها حق این را دارند که برای اختصاص صندلی های اختیاری از مسافران هزینه دریافت کنند اما این هزینه باید به روش عادلانه و شفافی صورت بگیرد. تحقیقات ما نشان می دهد برخی از مسافرانی که به آن ها گفته شده باید برای نشستن کنار هم هزینه مجزایی پرداخت کنند، اصلا نیازی نبوده که این هزینه را بدهند».

انتخاب صندلی هواپیما

CAA همچنین نظرش بر این است که تنها برخی از شرکت های هواپیمایی ممکن است مسافرانی را که گروهی سفر می کنند، از هم جدا کند. در تابستان سال ۲۰۱۷، شرکت هواپیمایی رایان ایر شکایات زیادی در مورد این موضوع دریافت کرد؛ مسافران مختلفی از اینکه بخواهند برای پیش هم بودن هزینه جداگانه ای پرداخت کنند، امتناع کرده و در نهایت کار به شبکه های اجتماعی نیز کشیده بود. مسافران پروازی از خودشان و خانواده یا دوستی که با او در یک هواپیما بوده و صندلی های جدا داشتند، عکس می گرفتند و در شبکه های اجتماعی پخش می کردند. بسیاری از این زمان ها موقعی بود که هواپیما تعداد زیادی صندلی خالی نیز داشته اما با اینحال از دادن صندلی های کنار هم به مسافران خودداری کرده است.

مسافران ایرلاین را متهم کرده بودند که این شرکت هواپیمایی می خواهد آن هایی که پولی برای صندلی کنار هم نمی دهند را تنبیه کند. یکی از عجیب ترین داستان های مسافران این بود که یک گروه ۲۳ نفره که با هم پرواز کرده بودند، در ۲۳ ردیف مختلف آن هم در صندلی میانی قرار گرفتند. البته این شرکت هواپیمایی این موضوع را انکار کرد و گفت که صندلی ها به طور تصادفی انتخاب می شوند و ایرلاین انتخابی بابت آن ها ندارد. با این وجود، آمارهای تحقیقاتی که روی این ایرلاین توسط دانشگاه آکسفورد انجام شد، نشان می دهد که برخی از مسافران بیشتر تمایل دارند که پول پرداخت کنند تا اینکه بخواهند روی صندلی وسط بنشینند.

صندلی هواپیما

شرکت هواپیمایی رایان‌ایر پس از تلاش های بسیار تنها کاری کرد که صندلی های کنار راهرو و پنجره رایگان باشند اما در هر صورت آن ها به صورت تصادفی انتخاب خواهند شد نه به صورتی که طبق گروهی سفر کردن مسافر برگزیده شود. CAA طی یک نظرسنجی از ۴ هزار مسافر متوجه شد که مسافران رایان ایر بیشتر تمایل داشتند که جدا بنشینند تا اینکه بخواهند هزینه جداگانه ای بابت تعیین صندلی هواپیما بپردازند. مسافران امارات دومین شرکت هواپیمایی با ۲۲ درصد بود و سومین جایگاه برای امتناع از پرداخت، شرکت هواپیمایی ویرجین اتلانتیک با ۱۸ درصد بود.

از بین همه افرادی که به این نظرسنجی پاسخ داده بودند، به طور میانگین ۱۸ درصد از مسافران از همسفرانشان جدا شده بودند. CAA گفت موضوع دیگری را نیز در این تحقیق آورده بود که آیا به نظر مسافران پول جداگانه برای تعیین صندلی آیا منصفانه و شفاف است یا خیر.

اندرو هینز گفت:

«در بررسی ها، ما از هواپیمایی ها خواهیم پرسید که اطلاعاتی را در مورد سیاست های تعیین صندلی هواپیما به ما بدهند. ما می خواهیم بدانیم که ایرلاین ها به چه صورتی تصمیم می گیرند که صندلی مسافران کجا باشد و از کجا متوجه می شوند که آیا یک مسافر تنها سفر می کند یا در یک گروه است. همچنین خواهیم فهمید که آیا یک شرکت هواپیمایی از قصد مسافران را برای صندلی مجبور به پرداخت هزینه جداگانه (حتی وقت هایی که منصفانه نیست یا صندلی خالی دارد) می کند یا خیر».

انتخاب صندلی در پرواز

CAA گفته که در صورت بروز هرگونه قانون شکنی ما از هیچ اقدامی چشم پوشی نخواهیم کرد. هزینه تعیین صندلی هواپیما بخشی از وابستگی رو به رشد خطوط هوایی به هزینه اضافی و یا درآمد اضافی است. می توان گفت که برخی از شرکت های هواپیمایی ارزان قیمت، هزینه کمشان نسبت به شرکت های هواپیمایی دیگر را با تخصیص مبالغی برای خدمات اضافه مانند تعیین صندلی انتخابی، غذا، نوشیدنی و حمل چمدان جبران می کنند. از ۱۰ شرکت هواپیمایی که در سال ۲۰۱۷ بیشترین هزینه اضافه را درخواست کرده بودند، شرکت هواپیمایی رایان ایر رتبه ششم را به خود اختصاص داد که ۱٫۳ میلیارد پوند بابت این خدمات دریافت کرده بود.

اگر بخواهیم به طور کلی در مورد تعیین صندلی هواپیما صحبت کنیم، این موضوع روز به روز بهتر می شود. در حال حاضر بسیار از شرکت های هواپیمایی در دنیا و همچنین در ایران، سیستم تعیین صندلی هواپیما به صورت آنلاین را راه انداخته اند. این سیستم به صورتی است که شما می توانید طی زمان مشخصی (معمولا ۲۴ ساعت قبل از پرواز) با مراجعه به وبسایت شرکت هواپیمایی، صندلی خود را با ورود شماره رزرو و بلیط خود، انتخاب کنید. این کار بسیاری از مشکلات مربوط به تعیین صندلی را حل کرده است.

منبع: telegraph.co.uk

معرفی فرودگاه بین المللی جومو کنیاتا
آیا می توانید حدس بزنید «قدیمی ترین فرودگاه های دنیا» کجا قرار دارند؟
نکاتی که باید در خرید بلیط چارتر بدانید
چطور برای چمدان گمشده یا آسیب دیده مان غرامت بگیریم؟

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code