اگر قبل از پرواز استرس دارید این تمرین ها را انجام دهید تا در کمتر از ۶۰ ثانیه آرام شوید!

کاهش استرس قبل از پرواز در کمتر از ۶۰ ثانیه

امروزه پرواز و سفر هوایی بیش از پیش متداول شده اند و بسیاری افراد این نوع سفر را به دلیل سرعت و راحتی بیشتر ترجیح می دهند. با این حال هنوز هم هستند کسانی که قبل از پرواز دچار استرس می شوند و سفر با هواپیما باعث نگرانی شان می شود. استرس قبل از پرواز در برخی افراد بسیار شدید است و باعث مشکلاتی برای آن ها می شود. اگر شما هم از آن دسته مسافران هستید اصلا نگران نباشید. در این مطلب چند تمرین تنفسی به شما یاد می دهیم که با استفاده از آن ها در کمتر از ۶۰ ثانیه به آرامشی عمیق و لذتبخش خواهید رسید. این تمرینات بسیار ساده هستند و به خاطر سپردنشان از آن هم ساده تر! پس در ادامه با الی گشت همراه باشید تا با این تمرینات آشنا شویم.

تمرین های تنفسی برای کاهش استرس پرواز

تمریناتی برای کاهش استرس قبل از پرواز

مطالب مرتبط:
بدن ما در طول پرواز چقدر آب از دست می دهد؟
چگونه بر ترس خود از پرواز غلبه کنید؟

برخی افراد دچار استرس قبل از پرواز می شوند. گاهی این استرس به دلیل پرواز و تیک-آف است، گاهی به دلیل شرایط نامساعد جوی و گاهی به دلیل دوری از خانواده. در هر صورت این استرس بسیار ناخوشایند است و باعث نگرانی افراد می شود. استرس باعث منقبض شدن عضلات می شود و ممکن است بعد از پرواز احساس خستگی بسیار بیشتری داشته باشید. اما لزومی ندارد که با استرس پرواز کنید، تجربه سفر با هواپیما می تواند بسیار خوشایند و لذتبخش باشد. امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی و ورود فناوری های مدرن سفر با هواپیما بیش از پیش امن و راحت شده است. در واقع، سالی که گذشت به عنوان امن ترین سال در سفرهایی هوایی لقب گرفت و آمار سوانح هوایی به میزان چشمگیری کاهش پیدا کرده است. بنابراین دلیل منطقی و معقولی برای استرس و نگرانی وجود ندارد. تنها یک حس ناخوشایند و آزاردهنده است که باعث می شود هیچ لذتی از تجربه پرواز خود نداشته باشید. اما مژده ای که باید به شما بدهیم این است که پایان تمام استرس ها فرا رسیده و مکانیسمی وجود دارد که در کمترین زمان آرامش را به شما برمی گرداند. این مکانیسم بسیار ساده است و در واقع کاری است که همیشه در حال انجامش هستید: نفس کشیدن!

در سال ۲۰۱۷ دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد طی تحقیقی که انجام داد به این نتیجه رسید که یک «مدار بازخورد» وجود دارد که نورون های مغز را با تنفس و وضعیت نفس کشیدن مرتبط می کند. با آرام تر کردن ریتم تنفس این پیغام به مغز مخابره می شود که نیازی به استرس و نگرانی نیست و باعث آرام شدن بدن می شود.

آرامش در هواپیما

نفس عمیق بکشید!

اولین تمرین نفس کشیدن بسیار ساده است. سرجایتان بلند شوید و عمیق نفس بکشید. به جای دهان با بینی نفس بکشید و تا جایی که می توانید نفستان را طولانی و عمیق کنید. تصور کنید با هر بار دم و بازدم آرام و آرام تر می شوید و استرس و نگرانی تان از بین می رود. سعی کنید دم و بازدمتان حداقل ۲ یا ۳ ثانیه طولانی تر از معمول باشد. این کار را به مدت ۶۰ ثانیه انجام دهید و بعد از احساس عالی و سرشار از آرامشی که به شما دست می دهد لذت ببرید.

نفس عمیق

عضلاتتان را ریلکس و آرام کنید!

معمولا وقتی دچار استرس می شویم به طور ناخودآگاه عضلات بدنمان منقبض می شود. انقباض عضلات در طولانی مدت باعث احساس خستگی و گرفتگی عضلات می شود. به همین دلیل اگر در تمام طول پرواز استرس داشته اید بعد از پیاده شدن از هواپیما به شدت احساس خستگی و کوفتگی خواهید کرد. برای از بین بردن استرس قبل از پرواز بهتر است با شل کردن عضلاتتان شروع کنید. از عضلات صورت شروع کنید و با ماساژ دادن صورت خودتان را آرام کنید. روی تک تک عضلاتتان تمرکز کنید و ببینید کدام عضله بیشتر منقبض شده است. همزمان به صورت عمیق نفس بکشید و دم و بازدم های طولانی انجام دهید.

آرامش در طول پرواز

تنفس تناوبی!

این تکنیک یکی از پرکاربردترین و موثرترین تکنیک های تنفس است. سوراخ چپ بینی تان را با انگشت شست بگیرید و با سوراخ بینی سمت راست تا جایی که می توانید عمیقا نفس بکشید. تا جایی که شش هایتان کاملا از هوا پر شود. نفستان را چند ثانیه نگه دارید. بعد انگشتتان را روی سوراخ سمت راست قرار دهید و هوا را به آرامی و عمیقا از سوراخ چپ خارج کنید. سعی کنید ریتم نفس کشیدنتان بسیار آرام باشد و نفستان را تا جایی حبس کنید که باعث اذیت شدنتان نشود. این کار را چندین بار تکرار کنید. ریتم نفس کشیدن را عوض کنید و با سوراخ دیگر بینی نفس بکشید.

تنفس تناوبی

از تکنیک ۴-۷-۸ استفاده کنید!

آرام سرجایتان بنشینید و به مدت ۴ ثانیه نفس بکشید. تا جایی که می توان ریتم نفس کشیدنتان آرام و عمیق باشد. بعد، نفستان را به مدت ۷ ثانیه حبس کنید. پس از ۷ ثانیه نفستان را از دهانتان خارج کنید، به طوری که این ریتم ۸ ثانیه طول بکشد. نفس کشیدن با روش ۴-۷-۸ را تا جایی که کاملا احساس آرامش کنید ادامه دهید.

آرامش در پرواز با نفس عمیق

۴ تکنیکی که در بالا معرفی کردیم روش هایی بسیار ساده و آسان هستند که در عین سادگی، تاثیری چشمگیر دارند. با استفاده از این تکنیک ها می توانید قبل از پرواز در مدت کمتر از ۶۰ ثانیه به آرامش برسید و نگرانی را از خود دور کنید. هرچند این تکنیک ها را برای آرام شدن قبل از پرواز مطرح کردیم، اما می توانید در تمام موقعیت های زندگی از این تکنیک ها استفاده کنید. در هر شرایطی که هستید اگر احساس استرس و نگرانی داشتید کافی است چند دقیقه وقت بگذارید و نفس بکشید! به همین راحتی!

منبع: travelandleisure.com

چگونه با یک پرواز طولانی کنار بیایید
لیستی از بهترین های خطوط هوایی در نظرسنجی تلگراف
آشنایی با اولین ها در صنعت هواپیمایی
هواپیمایی امارات، مالک بزرگ ترین ناوگان ایرباس ای ۳۸۰ در دنیا!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code