چطور از فرودگاه کلکته به مرکز شهر برویم؟

حمل و نقل فرودگاه کلکته | Kolkata Airport Transportation

فرودگاه بین المللی نتاجی سبهاش چندر بوز (Netaji Subhas Chandra Bose Airport) که به اختصار فرودگاه کلکته نامیده می شود در فاصله ۱۷ کیلومتر شهر کلکته هند قرار دارد. این فرودگاه بزرگ ترین شاهراه ارتباط هوایی در غرب هندوستان است و پنجمین فرودگاه پررفت و آمد کشور هند محسوب می شود. هندوستان کشور شگفتی هاست و کلکلته به عنوان یکی از بزرگ ترین شهرهای هند سالانه پذیرای میلیون ها گردشگر است. در این مطلب قصد داریم گزینه های حمل و نقل فرودگاه کلکته و راه های دسترسی به مرکز شهر را به شما معرفی کنیم. با استفاده از این اطلاعات به راحتی می توانید خود را از فرودگاه به هتل و مرکز شهر برسانید. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

کلکته هندوستان

دسترسی از فرودگاه کلکته به مرکز شهر

مطالب مرتبط:
کلکته، هندی ترین شهر هندوستان
معروف ترین شهرهای هند کدام هستند!
«گورستان خیابان پارک جنوبی» در کلکته، سرزمین ارواح فراموش شده!

فرودگاه کلکته یکی از بزرگ ترین فرودگاه های هند است و در سال ۲۰۱۷ قریب به ۲۰ میلیون مسافر از این فرودگاه استفاده کرده اند. فرودگاه کلکته با مرکز شهر حدود کیلومتر فاصله دارد اما حمل و نقل فرودگاه کلکته آنقدر خوب و کارآمد است که مسافران به راحتی می توانند به مرکز شهر دسترسی داشته باشند. در حال حاضر فرودگاه کلکته یک ترمینال مسافربری دارد که به پروازهای داخلی و خارجی اختصاص دارد. اما توسعه و گسترش فرودگاه و ترمینال های جدید در دست اقدام است. کلکته شهری بسیار مهم در غرب هندوستان است و مسافران زیادی با اهداف تفریحی یا کاری و تجاری به این فرودگاه سفر می کنند. ایرلاین های معتبر و مشهوری مثل ایرایندیا، امارات، الاتحاد، قطر ایرویز، سنگاپور ایرلاینز، تای ایرویز و کاتای پسیفیک پروازهای منظمی را در این فرودگاه انجام می دهند. گزینه های حمل و نقل فرودگاه کلکته شامل تاکسی، اتوبوس، قطار و کرایه اتومبیل است. در ادامه هریک از این موارد را جداگانه توضیح می دهیم تا با توجه به بودجه و زمانی که در اختیار دارید بهترین گزینه را انتخاب کنید.

حمل و نقل فرودگاه کلکته

تاکسی

تاکسی بهترین و راحت ترین گزینه حمل و نقل فرودگاه کلکته محسوب می شود و اکثر گردشگران این گزینه را ترجیح می دهند. کلکته شهر نسبتا ارزانی است و کرایه تاکسی برخلاف بسیاری از فرودگاه های دنیا زیاد گران نیست، به همین دلیل با هزینه ای معقول می توانید به راحتی خود را به هتل برسانید. تاکسی های مختلفی در فرودگاه کلکته حضور دارند و به جابجایی مسافران می پردازند: تاکسی های زرد (که تقریبا در تمام سطح شهر دیده می شوند)، تاکسی رادیویی، تاکسی کلکته، مرو و اوبر از جمله گزینه های حمل و نقل فرودگاه کلکته هستند. در فرودگاه باجه ای وجود دارد که توسط سازمان تاکسیرانی بنگال مدیریت می شود و بهترین و مطمئن ترین راه برای سفارش تاکسی است. در این باجه مسیر و مقصدتان را اعلام می کنید و کرایه مسیر به شما اعلام می شود. این روش برای مسافران خسته که تازه از راه رسیده اند و حوصله چانه زدن سر کرایه را ندارند گزینه مناسبی است. با استفاده از تاکسی در ترافیک معمولی در زمانی حدودا ۳۰ دقیقه می توانید به مرکز شهر برسید، اما اگر ترافیک سنگین باشد این سفر می تواند تا یک ساعت و حتی بیشتر هم طول بکشد.

به جز تاکسی های رسمی، تاکسی های متفرقه هم در فرودگاه حضور دارند و راننده ها معمولا از سالن پروازهای ورودی به دنبال شکار مسافر هستند. به یاد داشته باشید که این تاکسی ها مجوز رسمی ندارند و به ویژه برای زنانی که تنها سفر می کنند امنیت بالایی ندارند.

اگر برای اولین بار به کلکته سفر می کنید و با شهر آشنایی چندانی ندارید؛ اگر چمدان های زیادی همراهتان دارید و اگر همراه با کودکان خردسال به هند سفر کرده اید پیشنهاد می کنیم از تاکسی استفاده کنید. تاکسی شما را از مقابل ترمینال سوار می کند و درب هتل و مقصد پیاده می کند. با توجه به اینکه کرایه تاکسی در هند و کلکته زیاد گران نیست استفاده از آن توجیه بیشتری هم دارد.

تاکسی کلکته

اتوبوس

شرکت اتوبوسرانی بنگال غربی اتوبوس های ولوو مدرن و مجهزی را برای جابجایی مسافران ارائه می کند. این اتوبوس ها همگی مجهز به سیستم تهویه مطبوع هستند و مسافران را از فرودگاه به نقاط مختلف شهر جابجا می کنند. این اتوبوس ها یکی از ارزان ترین گزینه های حمل و نقل فرودگاه کلکته هستند و از ساعت ۸ صبح تا ۹٫۳۰ شب فعالیت می کنند. باجه مخصوص اتوبوس در مقابل سالن پروازهای ورودی قرار دارد. اگر چمدان های زیادی ندارید می توانید با استفاده از این اتوبوس ها خود را به مقصد برسانید. البته در نظر داشته باشید که اتوبوس ها در مواقعی که ترافیک سنگین است بسیار کند حرکت می کنند. بنابراین اگرعجله دارید زودتر برسید می توانید از تاکسی استفاده کنید.

اتوبوس کلکته

قطار

قطار هم یکی دیگر از گزینه های حمل و نقل فرودگاه کلکته است و ایستگاه راه آهن ویژه ای در فرودگاه وجود دارد. با این حال مسیرهای قطارها شاید برای همه چندان کارآمد نباشند و بهتر آن است که با تاکسی خود را به ایستگاه تقاطع Dum Dum در ۵ کیلومتری فرودگاه برسانید. از آن ایستگاه می توانید به مرکز شهر و سایر نقاط شهر دسترسی بهتری داشته باشید. قطارهایی که از فرودگاه کلکته حرکت می کنند دو ایستگاه راه آهن مهم کلکته، یعنی ایستگاه هورا (Howrah) در ۱۶ کیلومتری فرودگاه و ایستگاه راه آهن سیلدا  (Sealdah) در ۱۸ کیلومتری فرودگاه را به یکدیگر مرتبط می کنند. قطارها از صبح زود تا ۱۰ شب فعال هستند و هر ۱۰-۱۵ دقیقه یکبار حرکت می کنند.

حمل و نقل شهر کلکته

کرایه اتومبیل

علاوه بر گزینه های حمل و نقل فرودگاه کلکته که در بالا ذکر شد کرایه اتومبیل هم یکی از انتخاب های مسافران است. اگر در سفر به کلکته دوست دارید آزادی عمل بیشتری داشته باشید و خودتان رانندگی کنید می توانید اتومبیل کرایه کنید. شرکت های مختلف بین المللی مثل اویس در فرودگاه حضور دارند و انواع خدمات کرایه اتومبیل را به مسافران ارائه می کنند. با مقایسه قیمت ها و خدمات می توانید بهترین گزینه را انتخاب کنید. البته به یاد داشته باشید که برای رانندگی در هند باید گواهینامه بین المللی معتبر داشته باشید و به رانندگی در هند آشنا باشید؛ چون جهت رانندگی در هند عکس بسیاری از کشورهای دنیا (از جمله ایران) است.

منبع: worldtravelguide.net

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد