قدیمی ترین هواپیماهای مسافربری جهان که هنوز هم کار می کنند!

قدیمی ترین هواپیماهای مسافربری جهان

آیا اگر به شما بگویند که در هواپیمایی پرواز خواهید کرد که در سال ۱۹۷۰ میلادی ساخته شده، احساس راحتی نخواهید داشت؟ جالب است بدانید که این سال بود که یک بوئینگ ۷۳۷-۲۰۰ با شماره سریال ۲۰۳۳۵ اولین پرواز خود را توسط شرکت هواپیمایی کالیفرنیا، انجام داد. برخی از قدیمی ترین هواپیماهای مسافربری جهان هنوز هم کار می کنند و ممکن است شما حتی سوار یکی از آن ها نیز شده باشید. الی گشت در ادامه به معرفی این قدیمی ترین هواپیماهای مسافربری جهان پرداخته است؛ با ما همراه باشید.

قدیمی ترین هواپیماهای مسافربری جهان
مطالب مرتبط:
قدیمی ترین شرکت های هواپیمایی جهان که همچنان فعال هستند!
سفر در زمان: هواپیمای گمشده ای که بعد از ۳۷ سال در ونزوئلا فرود آمد!
در حال حاضر چند هواپیما در دنیا وجود دارد؟

از سال ۱۹۷۰ تاکنون بدون شک اتفاقت زیادی در تمام بخش های جهان افتاده است؛ اما هواپیمای ۲۰۳۳۵ همچنان در خدمت ایرفست اندونزی، تحت عنوان ثبت نام PK-OCG، است. سفر آن از ایالت اورنج تا جاکارتا یکی از مسیرهای رفت و برگشت بوده است. این هواپیما در شرکت هایی دیگری نیز مانند الوها ایرلاینز، نیز کار کرده است و یکی از قدیمی ترین هواپیماهای مسافربری جهان محسوب می شود. در مورد این هواپیما:

 • اولین تحویل: ۲۵ مه ۱۹۷۰
 • مدل: بوئینگ ۷۳۷
 • ثبت نام: PK-OCG
 • خطوط هوایی: Airfast Indonesia
 • ظرفیت: ۱۳۹
 • اولین شرکت هواپیمایی: ایر کالیفرنیا

این هواپیمای بوئینگ بعد از آنکه در چند شرکت هواپیمایی حضور یافت، در نهایت در سال ۱۹۹۱ به شرکت ایرفست اندونزی رفته و از آنجا به پروازهای داخلی به مقصدهایی نظیر جاکارتا، سورابایا و دنپاسار پرداخته است. این هواپیما قدیمی ترین هواپیمای مسافربری است که هنوز هم در سن ۴۸ سالگی، فعالیتش متوقف نشده است.

اما آیا شما در این هواپیما احساس امنی خواهید داشت؟ مسئله قابلیت اطمینان بودن هواپیماهای قدیمی زمانی افزایش یافت که یک هواپیمای ایرلاینJet2  که ۳۱ سال سن داشت و همچنین یک هواپیمای بوئینگ ۷۳۷، در چند هفته دو بار مجبور به فرود اضطراری شد.

737 ایرفست اندونزی

Jet2 گفت که مسافران هرگز در معرض خطر نبودند، اما منتقدان سریعا به سن هواپیما اشاره کردند. این هواپیما که به عنوان G-CELI ثبت شده، در سال ۱۹۸۶ برای شرکت لوفتهانزا ساخته شده و آن را یکی از قدیمی ترین هواپیماهای مسافربری جهان کرده است. اما آیا هواپیماهای قدیمی تر احتمال خطای بیشتری دارند؟

به گفته پاتریک اسمیت، یک خلبان آمریکایی و نویسنده کابین محرمانه خلبان: «نه!»

هواپیماهای تجاری ساخته شده اند تا بیشتر یا کمتر به طور نامحدود، کار کنند که یکی از دلایلی است که آن ها بسیار گران قیمت هستند. بسیار عادی است که یک جت بتواند ۲۵ سال یا بسیار بیشتر کار کند.

ایرفست اندونزی

۱۰ هواپیمای قدیمی مسافربری که هنوز هم کار می کنند

کد ثبت شدهتاریخ شروع به کارشرکت هواپیمایی
PK-OCG۲۵/۰۵/۱۹۷۰ایرفست – اندونزی  (۷۳۷)
ZS-IJJ۲۸/۰۹/۱۹۷۲اینترایر – آفریقای جنوبی (۷۳۷)
۵Y-CGV۰۳/۱۱/۱۹۷۵ترانس افریکن ایر – کنیا (۷۳۷)
EP-SHB۲۲/۱۲/۱۹۷۷هواپیمایی ساها – ایران  (۷۴۷)
YV502T۱۲/۰۴/۱۹۷۸ونزولانا – ونزوئلا (۷۳۷)
EP-CQA۲۹/۰۹/۱۹۷۸هواپیمایی کاسپین – ایران  (۷۴۷)
XA-UHZ۰۷/۰۸/۱۹۷۹ایزی اسکای ایرلاینز – هندوراس (۷۳۷)
C-GAIG۲۸/۰۹/۱۹۷۹ایر اینویت – کانادا (۷۳۷)
۴L-NAL۲۱/۰۳/۱۹۸۰ جرجین اینترنشنال ایرلاینز – گرجستان (۷۳۷)
EP-IBS۱۶/۰۴/۱۹۸۰ایران ایر – ایران  (A300)
ونزولانا

اسمیت ادعا می کند که هرچه هواپیماها قدیمی تر می شوند، تحت بررسی دقیق تری قرار می گیرند. او گفته است: «معیارهای بازرسی به طور فزاینده ای سخت می شود».

خطوط هواپیمایی اندونزیایی اخیرا تاریخ هواپیمایی خوبی نداشته اند. از سال ۲۰۰۱، حداقل ۴۵ حادثه هوایی در خاک اندونزی رخ داده است که باعث مرگ و میر شد (در مقایسه، در همین زمان تنها شش حادثه در انگلستان وجود داشته است که همه آنها شامل هواپیماهای کوچک با کمتر از ۶ نفر در داخل آن، بوده اند). با توجه به نگرانی های مربوط به ایمنی، شرکت های هواپیمایی متفاوتی در حال حاضر از فعالیت در مرزهای هوایی اتحادیه اروپا ممنوع هستند. با این حال، ایرفست اندونزی یکی از شرکت های هواپیمایی است که مجاز به ورود به این محدوده است.

اینترایر – آفریقای جنوبی (۷۳۷)

هواپیماهای قدیمی مسافربری

 • طبق گفته به پایگاه هوایی net، از صدها هواپیما در سال ۱۹۷۰ میلادی، تنها یک نفر دیگر تاکنون از بین نرفته، خراب نشده یا به انبار نرفته است، آن هم هواپیمای ۷۴۷ است که در ایران استفاده می شود.
 • هواپیمای قدیمی بعدی مربوط به یک شرکت هواپیمایی تجاری است که کد ثبت شده آن ZS-IJJ می باشد. این هواپیما یک بوئینگ ۷۳۷ است که توسط شرکت هواپیمایی Interair South Africa مستقر در ژوهانسبورگ فعالیت دارد و در سال ۱۹۷۲ برای هواپیمایی کامرون (که اکنون کار نمی کند) ساخته شده است.
 • شرکت هواپیمایی ترسن افریکن کنیا نیز یک ۷۳۷ با سن ۴۲ سال، دارد.
 • ونزولانا، بوئینگ ۷۳۷ ای دارد که حدودا ۳۹ سال سن دارد.
 • هواپیمایی ساها نیز از یک بوئینگ ۷۴۷ با ۴۰ سال سن استفاده می کند.
 • هواپیمایی کاسپین یک بوئینگ ۷۴۷ دارد که سن آن ۳۹ سال است.

ممکن است که شما با هیچ یک از این هواپیماها پرواز نکرده باشید زیرا با ورود هواپیماهای مدرن تر به بازار، کم کم این هواپیماهای قدیمی هرچند که از رده هم خارج نشده باشند، جای خود را به آن ها خواهند داد.

هواپیماها

جالب است بدانید که دلتا، هواپیمایی امریکن و بریتیش ایرویز نیز قدیمی ترین ناوگان های جهان را دارند.

 • دلتا که ۸۶۰ هواپیمای دارای سن متوسط ۱۷ سال دارد، یک ۷۵۷ با ۳۰ سال سن نیز دارد.
 • هواپیمایی امریکن نیز دارای مقدار زیادی از هواپیمای مک‌دانل داگلاس ام‌دی-۸۰ است که قدیمی ترین آن در سال ۱۹۸۶ به این کشور تحویل داده شده است.
 • قدیمی ترین هواپیمای بریتیش ایرویز، ۷۴۷ با کد ثبت G-BNLK است که در ۴ مه ۱۹۹۰ تحویل گرفته شد.

به طور کلی صنعت هواپیمایی در جهان هر روز در حال پیشرفت است. با اینکه در دنیا هواپیماهای قدیمی زیادی وجود دارند، اما طولی نمی کشد که هواپیماهای جدیدتری وارد این صنعت شده و روز به روز قدیمی ترها را کنار می زنند. با اینکه همه هواپیماها چه قدیمی و چه جدید از مراحل بررسی متفاوتی عبور خواهند کرد تا به مرحله پرواز برسند، این حس همیشه وجود دارد که هرچه هواپیما قدیمی تر باشد، خطرناک تر است که البته اینطور نیست. قدیمی ترین هواپیماهای مسافربری جهان که بیشتر آن ها از شرکت بوئینگ بوده اند، در دنیا در حال فعالیت هستند و مانند باقی هواپیماها پرواز کرده و از قوانین سفت و سختی عبور می کنند. آیا تا به حال با یکی از این هواپیماهای قدیمی پرواز کرده اید؟

منبع: telegraph.co.uk

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد