مصاحبه با یک مهماندار هواپیما – قسمت اول

مصاحبه با مهماندار هواپیما

در این مطلب، یک مهماندار هواپیما به سوالاتی که برای مسافران پیش آمده بود، جواب داده است. هر آن چیزی که فکر می کنید می توانید در مصاحبه با مهماندار هواپیما بپرسید، در این مطلب ارائه شده است. به عنوان مسافر در هنگام سوار شدن به هواپیما، به مهمانداران آن ایرلاین بیش از حد اعتماد می کنید و در واقع به همین دلیل است که حاضر می شوید به همراه مهمانداران هواپیما به ارتفاعات بالا پروار کنید. با این وجود در مورد صنعت هواپیمایی و تبلیغات آن ها، هنوز نکته و رازهایی وجود دارد که هیچ  از آن ها نمی دانید. در این مطلب سوال و جواب هایی که از یک مهماندار هواپیما با ۱۳ سال سابقه کار، انجام گرفته را با یکدیگر در مجله اینترنتی الی گشت خواهیم خواند. آژانس الی گشت برای راحتی شما مسافران هواپیمایی، اپلیکیشن الی گشت را نیز به بازار ارائه داده که با نصب آن بر روی گوشی همراهتان می توانید به راحتی تمام خرید پروازهای خود را انجام دهید.

یک مهماندار هواپیما

مطلوب ترین پرواز برای خدمه پرواز و مهماندار هواپیما چه پروازی است؟

مطالب مرتبط:
عجیب و غریب ترین شرایط استخدام مهماندار هواپیما در ایرلاین ها
آیا من می توانم مهماندار هواپیما شوم؟!
آشنایی کامل با وظایف مهماندار هواپیما

در واقع باید بگویم که پروازی که به درد کسی نمی خورد، برای فرد دیگری می تواند گنج باشد. هنگامی که من در صفحه فیس بوکم بیان کرده بودم که در پرواز به سمت بیجینگ حضور دارم، یکی از دوستان من برایم نوشت که این پرواز تنها برای تو خوب است. در واقع او تنها پرواز های داخلی را می پسند. در میان دوستان و همکارانم افراد بسیاری هستند که پروازهای داخلی را ترجیح می دهند. در عین حال بسیاری از دیگر مهمانداران هواپیما هستند که تنها پروازهای بین المللی را ترجیح می دهند.

برای شخص من، این طور ترجیح می دهم که در پروازهای به سمت پکن و توکیو شرکت کنم و این دو، مسیر اصلی پروازهای من در حرفه کاری ام هستند. در این مسیرها به دلیل زمان پرواز بالا شما در مدت کوتاهی، کارهای بسیاری را به صورت فشرده انجام می دهید. پرواز پکن حدود ۵۲ ساعت تا شروع پرواز بعدی توقف دارد. در این مدت من به عنوان مهماندار هواپیما می توانم به خرید بروم، استراحت کنم، به سالن آرایشگاه بروم و بسیاری از فعالیت های دیگر را انجام دهم. همچنین در هتلی عالی اقامت دارم. در پرواز توکیو این زمان کمتر و حدود ۲۴ ساعت است، چرا که مسیر پروازی که من در آن شرکت می کنم تا توکیو حدود ۱۳ ساعت راه است. بعد از ۲۴ ساعت استراحت، دوباره ۱۳ ساعت زمان برای برگشت به خانه دارم. در نتیجه در پرواز توکیو ۳ روز کاری دارم و در پرواز پکن ۴ روز درگیر خواهم بود.جواب او در مصاحبه با مهماندار هواپیما این گونه بود.

آیا خدمه پرواز، غذای هواپیما را می خورند؟

در مصاحبه با مهماندار هواپیما او اینگونه پاسخ می دهد: “بله، همیشه. می توانید عده ای گشنه را تصور کنید که تا غذا می رسد برای آن خیز برمی دارند. همچنین ما بسیاری از باقی مانده غذاهای مسافران را نیز می خوریم.”

غذای هواپیمایی امارات-مهماندار هواپیما

این سفرهای طولانی مدت چه اثراتی روی شما دارد؟

شما به عنوان مهماندار هواپیما زمانی که به خانه بازمی گردید بسیار له و لورده شده اید. واقعا خسته هستید، حتی به تلفنتان هم نمی توانید جواب دهید. من تمام پرده های خانه را می کشم تا هیچ نوری وارد خانه نشود. به هیچ تلفنی جواب نمی دهم. در را باز نمی کنم. هیچ برنامه ای را نمی توانم شرکت کنم و به دوستانم هیچ قولی نمی دهم. تنها و تنها در خانه به استراحت مطلق می پردازم. هنگامی که به خانه می رسم تمام سعی خود را می کنم که بخوابم. هر چند که ساعت های خواب مهماندار هواپیما کاملا به هم می ریزد اما تمام سعی خود را برای چند ساعت خوابیدن انجام می دهم. خوابیدن در این لحظه بهترین کاری است که می توانم انجام دهم.

آیا شما در طول پروازهای طولانی مدت می توانید بخوابید؟

پاسخ او در مصاحبه با مهماندار هواپیما چنین است: بله. در مسیرها و پروازهای طولانی، مانند پرواز پکن که حدود ۱۴ ساعت طول می کشد، هر مهماندار هواپیما می تواند حدود ۴ ساعت وقت استراحت دارد. در شروع پرواز ما شروع به سرویس دهی به مسافران می کنیم. نوشیدنی ها را پخش می کنیم. خدمات غذا را انجام می دهیم، ظروف را جمع می کنیم. دسر را پخش می کنیم و پس از آن آشغال ها را جمع می کنیم. در نهایت پس از انجام چنین کارهایی زمان استراحت می رسد. نصف خدمه پرواز در حال استراحت می مانند در حالی که باقی خدمه در حال انجام کار هستند.

محل خواب مهماندار هواپیما در بالای راه پله های مارپیچی و در قسمت انتهایی و دم هواپیما قرار دارد، تختی است که بسیار تنگ و کوچک است و حتی نمی شود در آن نشست. آن ها شبیه به تابوت هستند و با یک پرده، جدا می شوند. این محل به من با حرفه مهماندار هواپیما اجازه می دهد که کمی استراحت کنم، به موسیقی گوش دهم یا بخوابم.

در مصاحبه با مهماندار هواپیما ادامه می دهد: برای این مکان قانون های خاصی همانند قانون سکوت مطلق وجود دارد. به عنوان مثال نمی توانید برای صحبت کردن به آنجا بر وید. قبل از اینکه گروه اول خدمه پرواز برای استراحت به این محل بروند، خدمه نظافتی، تمام تخت ها را ملافه سفید می کشند. وقتی که استراحت یک مهماندار هواپیما در این محل تمام شد، باید تمام ملافه های کثیف را دور ریخته و همه چیز را ملافه تمیز بکشد. درست همانطوری که ابتدا وارد شده است.

کابین خواب مهمانداران هواپیما

آیا خوابیدن در طول ۴ ساعت استراحت، سخت است؟

در مصاحبه با مهماندار هواپیما او اینگونه پاسخ می دهد: یکی از مهمانداران هواپیما را دیدم که ۳ ساعت در طول استراحت خود خوابید. گویا برای او امکان داشت. من تنها می توانم خوابی سبک داشته باشم و به خاطر چاله های هوایی، مدام از خواب می پرم.

زمانی که هواپیما تلاطم زیاد دارد، برای شما چه اتفاقی می افتد؟

ما کمربند ایمنی داریم. آن ها را در عرض تخت می بندیم تا اتفاقی برایمان نیفتد.

چه اتفاق می افتد اگر کسی در طول پرواز مریض شود یا بمیرد؟

آن ها در پرواز نخواهند مرد. ما به عنوان مهماندار هواپیما به آن ها اجازه نمی دهیم.

اگر کسی واقعا مریض شود، ما با شرکت پزشکی طرف قراردادمان تماس می گیریم. از اتفاقی که در هواپیما در حال رخ دادن است می گوییم و با دکتر مشورت می کنیم. دکتر به ما توصیه های لازم را می دهد. در نهایت دکتر است که تصمیم می گیرد که پرواز را برگرداند یا ادامه دهیم. شایع ترین شرایط پزشکی مربوط به افراد دیابتی است که چیزی برای خوردن یا نوشیدن نداشته اند.

کابین خواب- مهماندار هواپیما

اگر مسافری بمیرد، آیا او را همچنان بر روی صندلی اش نگه می دارید؟

جواب در مصاحبه با مهماندار هواپیما: بله. هر چند من به عنوان مهماندار هواپیما هیچ موقع در چنین موقعیتی قرار نگرفته ام. البته کسی را هم نمی شناسم که در چنین اتفاقی بوده باشد. در این مواقع معمولا باید یک ملافه بر روی شخص بیندازیم تا چیزی معلوم نباشد. نمی خواهیم کسی به فرد مرده خیره شود و البته باید به فرد متوفی احترام گذاشت.

آیا بین مهمانداران هواپیما علامتی مخفی برای ارتباط برقرار کردن وجود دارد؟

چندین موقعیت وجود دارد که ما علامت خاصی نداریم، اما کلمات مخصوی را بیان می کنیم که معنای خاصی برای ما دارد و من نمی توانم به شما آن ها را بگویم. با این وجود کلمات معنی دار ما بسیار کم است و احتمالا در طول پرواز شما آن ها را از زبان مهماندار هواپیما خواهید شنید.

اگر مسافری پس از اینکه چراغ بستن کمربند ایمنی روشن می شود، از بستن آن خودداری کند، چه کار می کنید؟

زمانی که ابتدا اعلام می کنیم که باید کمربندها را ببندند، بسیاری از افراد تصمیم می گیرند که به سرویس بهداشتی بروند. بعضی از افراد گوش نمی دهند. در این مواقع من مسافری را برای نشستن روی صندلی و بستن کمربند، تحکم نمی کنم. تنها به او اخطار می دهم که خلبان هنوز اعلام نکرده که می توانید کمربند خود را باز کنید و این کار برای امنیت شما، خوب نیست. اغلب نیز می شنوم که می گویند”خب، من تنها می خواستم برم سرویس بهداشتی” در این شرایط من خود را درگیر چنین بحثی نمی کنم. هر مسافری بالغ است و خود می داند. من زیاد روی این موضوع برای مسافر پافشاری نمی کنم آن هم زمانی که خودم کمربند نبسته ام. با این حال اخطار را به آن ها می دهیم.

مصاحبه با مهماندار هواپیما-شرایط پرواز

عجیب ترین اتفاقی که در حرفه کاری با آن مواجه شده اید، چیست؟

در مصاحبه با مهماندار هواپیما او جواب داد: در پروازهای من به عنوان مهماندار هواپیما همه جور اتفاق رخ می دهد. یک بار مردی در هواپیما سقوط کرد، به دیوار هواپیما برخورد کرد و گردنش شکست. در نتیجه مرد. همچنین یک بار یکی از همکارانم تعریف می کرد که از بالای سر مسافران خون می چکیده چرا که یکی از مسافران در پرواز کارائیب با خود سر بز به همراه آورده بود. با این وجود عجیب ترین رفتارها برای من، رفتار انسان هاست.

هواپیما چطور تمیز می شود؟ آیا صفحه غذا روبروی مسافر هر بار تمیز می شود؟

خیر.در پروازهای فیرس کلاس و بیزینسس کلاس شاید اینگونه باشد اما آن هم در بین پروازها اتفاق نمی افتد. فکر می کنم که هواپیما را شب ها تمیز می کنند. با این حال تصور کنید که دستمالی که سینی ها را با آن تمیز می کنند، در ردیف ۳۵ مطمئنا بسیار کثیف شده است. قطعا این قسمت تمیزترین نقطه هواپیما نیست.

منبع: businessinsider.com

رویای مسافران برای بزرگتر شدن صندلی های هواپیما
رویای مسافران برای بزرگتر شدن صندلی های هواپیما
آشنایی با فرودگاه بین المللی «فیومیچینو» در رم
آشنایی با فرودگاه بین المللی «فیومیچینو» در رم
در کدام قسمت هواپیما، خدمات بهتری دریافت می کنید؟
در کدام قسمت هواپیما، خدمات بهتری دریافت می کنید؟
آشنایی با بزرگ ترین اتحاد شرکت های هواپیمایی: استار الاینس
آشنایی با بزرگ ترین اتحاد شرکت های هواپیمایی: استار الاینس

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code