بلیط هواپیما

معرفی شرکت هواپیماسازی ای تی آر

آشنایی با شرکت هواپیماسازی ای تی آر | ATR

با معرفی شرکت هواپیماسازی ای تی آر (ATR) آشنا شوید. این شرکت یکی از شرکت های هواپیماسازی است که معمولا هواپیماهای دست سازش برای مسافرت هایی با برد و مسافتی کوتاه مناسب می باشد. معمولا شرکت های هواپیمایی که این هواپیماها را خریداری می کنند برای سفرهای داخلی ومنطقه ای از آن ها استفاده می نمایند. در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به بررسی فعالیت ها و هواپیماهای تولیدی این شرکت هواپیماسازی بپردازیم.

هواپیماسازی ای تی آر

تاریخچه ی شرکت هواپیماسازی ای تی آر

مطالب مرتبط:
معرفی شرکت هواپیماسازی امبرائر
معرفی شرکت هواپیماسازی بوئینگ

شرکت هواپیماسازی ای تی آر در سال ۱۹۸۱ با مشارکت دو کشور ایتالیا و فرانسه تاسیس شد.

بله! در واقع شرکت هواپیماسازی ای تی آر، یک شرکت تولید کننده ی هواپیمای فرانسوی- ایتالیایی است که البته، پایگاه و مقر اصلی این شرکت در فرودگاه بین المللی تولو در شهر بلنیک کشور فرانسه است.

البته دفتر شرکت ایتالیایی لئوناردو در نزدیکی شهر ناپل ایتالیا قرار دارد و وظیفه اش نیز ساخت بدنه ی هواپیما و بخش های دم هواپیما است.

دفتر فرانسوی ایرباس نیز که با این شرکت همکاری می نماید نیز در شهر بوردو در غرب فرانسه است و بال های این هواپیما ها را مونتاژ می نماید.

تاریخچه ی شرکت هواپیماسازی ای تی آر

ساخت نهایی این هواپیما در شهر تولوز فرانسه انجام می شود به طوری که به طور کلی کارهایی مثل مونتاژ نهایی، تست پرواز و تحویل هواپیما در این شهر انجام می شود.

این شرکت در واقع از تصمیم همکاری دو شرکت سازنده ی هواپیما که عبارتند از شرکت لئوناردو از کشور ایتالیا و شرکت هواپیماسازی معروف ایرباس از فرانسه که خط تولید و مونتاژ ساخت این هواپیماها را با یکدیگر تقسیم کرده اند.

حاصل فعالیت های این دو شرکت و همکاری با یکدیگراز آن زمان تا به حال ساخت هواپیماهای ATR 42 و ATR 72 است که البته خط تولید آن همچنان فعال است.

شرکت هواپیماسازی ای تی آر تا به الان بیش از ۱۵۰۰ فروند هواپیما از ساخته هایش را فروخته است.

این شرکت بیش از ۲۰۰ اپراتور مختلف در بیش از ۱۰۰ کشور دنیا برای هواپیماهای تولیدی خود دارد.

ای تی آر

همانطور که در مقدمه نیز توضیح دادیم، هواپیماهای شرکت ای تی آر بهترین گزینه برای استفاده در سفرهای منطقه ای و کوتاه مدت هستند و برای مسافت هایی با برد و مسافتی طولانی استفاده نمی شوند.

البته درباره ی این هواپیماها این نکته نیز گفتنی است که شرایط ساخت این هواپیماها به گونه ای است که در بیشترین حالت ممکن تنها ۱۰۰ مسافر به همراه پرسنل پروازی را تحمل می نماید.

تعداد صندلی های این هواپیما نیز این نکته را گواهی می دهند. در تاریخ ۴ نوامبر سال ۱۹۸۱ شرکت هواپیمایی ای تی آر، فعالیت های خود را با ساخت هواپیمای ای تی آر ۴۲ آغاز کرد.

در آگوست سال ۱۹۸۴، اولین هواپیمای ای تی آر ۴۲ که در آن از موتور PW120 بهره برده می شد، اولین پرواز رسمی و موفقیت آمیز خود را انجام داد.

در ژانویه ی سال ۱۹۸۶ میلادی نیز نوع دیگری از هواپیماهای این شرکت به نام ATR 72 به پرواز در آمد.

با نزدیک شدن به پایان اولین دهه ی تاسیس و آغاز بعه کار این شرکت هواپیماسازی، این شرکت به پیشرفت خوبی نائل آمد و تعداد زیادی از هواپیماهای خود را به فروش رساند.

این شرکت تا سال ۱۹۸۸، ۲۰۰ فروند هواپیمای ای تی آ ر به شرکت هواپیمایی تایلندی تای ایرویز تحویل داده بود.

البته شروع سال های پیش رو در دهه ی ۱۹۰۰ میلادی همراه با خبرهای خوبی برا این شرکت بود زیرا تا سال ۱۹۹۲ این شرکت ۳۰۰ فروند ای تی آر را ساخته و سیصدمین فروند آن را تحویل به یکی از شرکت های هواپیمایی در فنلاند داد.

آشنایی با شرکت هواپیماسازی ای تی آر

شرکت هواپیماسازی ای تی آر تا آوریل سال ۲۰۰۰ میلادی، ۶۰۰ فروند هواپیما ساخته و تحویل مشتریانش داد.

تا سپتامبر سال ۲۰۰۶ این شرکت، هفتصدمین هواپیمای ساخت خود را به ایر ایندیا تحویل داد.

اولین سری از هواپیماهای خانواده ی ۶۰۰ ای تی آر که ساخته شد این شرکت توانست تا سال ۲۰۰۸ گواهی سیستم مدیریت ایزو ۱۴۰۰۱ دریافت نماید.

اولین سری ارز هواپیماهای ۶۰۰ به رویال ایر ماروک تحویل داده شد. در ژوئن ۲۰۱۵، یکی از قراردادهای بزرگ ای تی آر برای فروختن هزار و پانصدمین هواپیمای خود را امضا نمود.

هواپیمای ای تی آر ۷۲، ۵۰ صندلی و ای تی آر ۴۲، ۷۰ صندلی برای مسافران دارد. ATR 42 یک هواپیمای دو موتوره است که مسافت های منطقه ای را پشتیبانی می نماید و موتورهای توربوپراپ دارد. در این پرواز نهایت افرادی که جا به جا می شوند، ۵۲ نفر هستند.

از جمله حوادثی که با این هواپیما رخ داده اند می توان به حادثه های هوایی در دسامبر سال ۲۰۱۶ و جولای سال ۲۰۱۷ اشاره نمود.

هواپیمای ATR 72 دیگر هواپیمای پر فروش و پر مخاطب این شرکت هواپیماسازی است که برای سفرهای منطقه ای و کوتاه برد استفاده می گردد.

حداکثر مسافر و پرسنلی که در این هواپیما جای می گیرند ۷۸ نفر هستند. از جمله حوادثی که با این هواپیما رخ داده است می توان به حوادث مرگبار در فوریه ی سال ۲۰۱۵ و حادثه ی هواپیمایی جولای ۲۰۱۷ اشاره نمود.

شرکت هواپیماسازی ای تی آر

و در آخر می خواهیم تا از ویژگی های هواپیمای ATR ۶۰۰ صحبت نماییم. این هواپیما می تواند در هر سفر مسافتی بین ۱۵۰۰ تا ۱۶۰۰ کیلومتر را طی نماید.

هواپیمای ای تی آر ۶۰۰ یکی از هواپیبماهایی است که ایران از این شرکت خریداری کرده است.

این هواپیما از جنبه های مختلفی در ساخت و مهندسی خود پیشرفت داشته است. از جمله پیشرفت های این هواپیما می توان به استفاه از موتور PW127M اشاره نمود که قدرت پرواز و همچنین به صورت خاص تر، تیک آف هواپیما را تا بیش از ۵ درصد افزایش داده است.

در سری هواپیماهای ۶۰۰ از تکنولوژی های روز برای تجهیز کابین خلبان استفاده شده است. امکاناتی که برای خلبانان نیز در نظر گرفته شده است عبارت است از: صفحه های نمایش پیشرفته تر، ایمنی بیشتر کابین، افزایش کنترل و مهار خلبان، … و دیگر ویژگی های مهم و به روز این هواپیماها هستند.

از ویژگی های این هواپیما برای مسافران نیز می توان به صندلی های راحت تر و بزرگ تر و همچنین جامه دان های بزرگ تر اشاره نمود.

نکاتی جهت پروازی ایمن برای زنان باردار
نکاتی جهت پروازی ایمن برای زنان باردار
اطلاعات پرواز ایران به تایلند
اطلاعات پرواز ایران به تایلند
این رازهای پرواز را هیچ مهمانداری به شما نمی گوید؛ اما شما باید بدانید!
این رازهای پرواز را هیچ مهمانداری به شما نمی گوید؛ اما شما باید بدانید!
حقایقی در مورد مسئولین برج مراقبت که باید بدانید!
حقایقی در مورد مسئولین برج مراقبت که باید بدانید!