معرفی شرکت هواپیماسازی توپولف

آشنایی با شرکت هواپیماسازی توپولف | Tupolev

بی شک یکی از هواپیماهایی که بیشتر ایرانیان آن را می شناسند، هواپیمای توپولِف (Tupolev) روسی است. این هواپیمای معروف در ایران و البته جهان، در صنایع ساخت هوا و فضا و انواع صنایع دفاعی فعالیت می نماید. این شرکت هوایی یکی از ریشه ای ترین شرکت های جهان و روسیه است که هواپیماهای زیادی را به صنعت هواپیمایی جهان تحویل داد. در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا با تاریخچه و برخی از محصولات این شرکت هواپیماسازی آشنا شوید.

هواپیماسازی توپولف

تاریخچه ی شرکت هواپیماسازی توپولف

مطالب مرتبط:
معرفی شرکت هواپیماسازی امبرائر
معرفی شرکت هواپیماسازی ای تی آر

این شرکت هواپیماسازی نزدیک به ۱۰۰ سال پیش در روسیه توسط آندره توپولف پایه گذاری شد. اسم این شرکت به زبان روسی Туполев نوشته می شود. درباره ی آندره توپولف در ادامه ی این متن توضیح خواهیم داد. این شرکت در سال ۱۹۲۲ تاسیس گشت.

البته این نکته در ابتدا باید ذکر شود که در سال ۲۰۰۶ میلادی شرکت هواپیماسازی قدیمی توپولف به دستور رئیس جمهور این کشور، آقای ولادیمیر پوتین این شرکت را با شرکت های دیگری همچون: ایلیوشن، سوخو، میگ، یوکاویلو، ایرکات، تاپو و بریف را با یکدگیر به همراه توپولف ادغام نمود و شرکت هواپماسازی واحدی به نام یونایتد ایر کورپوریشن را به وجود آوردند.

دفتر مرکزی این شرکت در منطقه ی اوکروس مسکو قرار گرفته است. از جمله توانایی های شرکت توسعه ی هوا و فضای توپولف می توان به ساخت و تعمیر محصولات هوا و فضا و همچنین سیستم های نظامی، هواپیمای مسافربری و تجاری است.

در طول سال های فعالیت این شرکت هواپیماسازی، ۱۸ هزار هواپیما برای بلوک شرق و اتحاد جماهیر شوروی و همچنین جهان تولید و تحویل شد.

در ابتدا این شرکت به منظور تحقیق برای امکانات هوا و فضا تاسیس گشت.

پس از گذشت یک دهه از شروع فعالیت های این شرکت و در روند بررسی فلزات هواپیما، درست مصادف با شروع جنگ جهانی اول بود که این شرکت تولید هواپیما را شروع کرد.

شرکت هواپیماسازی توپولف

در آن زمان یک کارخانه ی سری در مسکو جود داشت که به توپولف سپرده شد و محل جدید احداث کارخانه برای ساخت هواپیماها به وجود آمد.

بیایید تا کمی درباره ی موسس شرکت توپولف صحبت کنیم. آندری نیکولایویچ توپولف که به زبان روسی Андрей Николаевич Туполев نوشته می شود، یکی از اعضای بازنشسته ی ارتش روسیه بود.

آندری توپولف درتاریخ ۱۰ نوامبر سال ۱۸۸۸ میلادی در روسیه به دنیا آمد.

توپولف در طول زندگی حرفه ‌ای خود توانست تا بر طراحی و نظارت بیشتر از ۱۰۰ نوع از هواپیماهای ساخت کشور روسیه را برعهده داشته باشد.

حال از این تعداد، برخی دارای رکوردها و افتخارات جهانی هستند. ۷۸

مورد از هواپیماهای طراحی شده توسط توپولف دارای رکورد جهانی هستند. یکی از معروف ترین هواپیماهایی که توپولف طراحی کرده است، هواپیماهای توپولف ۱۳۴ و ۱۵۴ می باشند.

آقای توپولف از کشورهایی همچون انگلستان و آمریکا به عنوان عضو افتخاری آکادمی های علوم و افتخاری این کشورها را دریافت کرده است.

از هواپماهای توپولف در در ناوگان هوایی ایران بسیار استفاده می شد و ایرانیان با این هواپیما بسیار آشنا هستند.

توپولف

این هواپیما در ایران بسیار پر کاربرد بود تا این که در پی اتفاق افتادن چند حادثه ی هواپیمایی سخت، در اوائل اسفندماه سال ۱۳۸۸ استفاده از این هواپیما ممنوع شد و تمامی شرکت های هواپیمایی موظف به بازنشسته کردن تمامی هواپیماهای توپولف خود شدند.

در سال ۱۳۹۱ که مصادف با سال ۲۰۱۲ میلادی است، شرکت هواپیما سازی توپولف ۹۰ سالگی خود را جشن گرفت.

از تولیدات فعلی شرکت هواپیماسازی یونایتد ایر کرفت می توان به هواپیماهای میگ -۳۵، سوخو-۳۵ ، ایلیوشین ایل -۷۶ ، توپولف -۲۰۴، ایلیوشین -۹۶، سوخو سوپر جت ۱۰۰، آنتونوف – ۱۴۸ و یاک -۱۳۰ اشاره کرد.

آشنایی با شرکت هواپیماسازی توپولف

برخی ار هواپیماهای ساخت شرکت هواپیماسازی توپولف

  • توپولف تی او ۱۴۴

توپولف تی او-۱۴۴ به عنوان اولین هواپیمای زیر صوت جهان و به عنوان یکی از دو هواپیمای ترابری و کارگوی جهان با امکان زیرصوت در کنار یکی دیگر از هواپیمای انگلیسی و فرانسوی ساخت شرکت کنکورد بود.

این هواپیمای زیرصوتی توسط شرکت توپولف به طور کامل در کشور روسیه ساخته شد.

قبل از این دو شرکت که موفق به ساخت این هواپیما شدند، شرکت‌های هواپیماسازی بوئینگ، مک ‌دانل داگلاس و لاکهید مارتین از جمله ی شرکت ‌هایی بودند در جهان که برای ساخت خطوط هواپیمای فراصوت ترابری در طول دهه ی ۱۹۶۰ میلادی بسیار تلاش کردند، اما در نهایت شکست خوردند.

هر دو هواپیمای توپولف -۱۴۴ و کنکورد هم در نهایت عملکرد رضایت بخشی برای ناوهای خود نداشتند و بالاخره هر دو از فعالیت های پروازی خارج شدند.

به این خاطر که در آن زمان بخش بزرگی از منابع فنی و مهندسی کشور شوروی به رقابت های فضایی با دیگر کشورها اختصاص یافته بود، انجام و اجرای توپولف تی او ۱۵۴ به این سادگی نبود و به علت برخی از سیاست ها و ملاحظه ها این شرکت مجبور شد تا محصول خود را با ملاحظات بسیار اقتصادی بسازد.

بدنه ی این هواپیما در واقع به گونه ‌ای طراحی شده است که مقاومت سنگینی ذرات هوا را به حداقل ممکن برساند و هواپیما با سرعت بسیاری پرواز نماید.

دماغه ی سوزنی هواپیما به شکلی طراحی و ساخته شده است که وقتی هواپیما برای فرود به باند فرود نزدیک می ‌شود، کل دماغه ی هواپیما به پایین خم می شود تا خلبانان پرواز بتوانند دید بهتری به باند فرود داشته باشند.

تاریخچه ی شرکت هواپیماسازی توپولف
  • توپولف ۱۵۴

هواپیماهای توپولف ۱۵۴ در واقع هواپیماهایی میان ‌برد از محصولات شرکت توپولف در کشور روسیه بودند که برای اولین بار در تاریخ ۴ اکتبر ۱۹۶۸ میلادی به پرواز درآمدند.

از نظر کارشناسان، این هواپیما قابل مقایسه با هواپیمای بویینگ ۷۲۷ است اما به مراتب مصرف سوخت بیشتر و اندازه ی کابین کوچکتری دارد.

هواپیمای توپولف ۱۵۴، از جمله هواپیماهای مسافربری است که بسیار مناسب برای مسیرهای کوتاه داخلی و منطقه ای هوایی است که در پروازهای داخلی روسیه و سایر کشورهای شوروی سابق و همچنین تا اندازه‌ای در اروپای شرقی به کار خود همچنان ادامه می‌ دهد.

استفاده ی از این نوع هواپیمای توپولف از سال ۲۰۱۱ در ایران متوقف شد.

  • توپولف ۲۰۴

هواپیمای توپولف یکی از۲۰۴ هواپیماهای میان ‌برد دو موتوره ‌ای است که برای نخستین بار در سال ۱۹۸۹میلادی به جهان معرفی شد.

این هواپیمای ساخت توپولف یکی از هواپیماهای قابل مقایسه با هواپیمای بوئینگ ۷۵۷ است.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد