بلیط هواپیما

معرفی شرکت هواپیمایی ایران ایر تور

آشنایی با شرکت هواپیمایی ایران ایر تور | Iran Air Tours

شرکت هوایپمایی ایران ایر تور (Iran Air Tours)، یکی از ایرلاین های قدیمی ایرانی است که توسط شرکت هواپیمایی ایران ایر تاسیس گشت. این ایرلاین اقدام به انجام پروازهای داخلی و خارجی می نماید و مسافران زیادی را در مسیرهای پروازی خود جا به جا نموده است. در ادامه با ما در الی گشت همراه باشد تا به اتفاق هم تاریخچه، اطلاعات، قوانین مجاز بار و قوانین و اطلاعات ضروری برای مسافرین این ایرلاین را بررسی نماییم.

برای رزرو آنلاین بلیط هواپیما اینجا را کلیک کنید

هواپیماهای شرکت هواپیمایی ایران ایر تور

تاریخچه ی شرکت هواپیمایی ایران ایر تور

مطالب مرتبط:
معرفی فرودگاه بین المللی مشهد
معرفی شرکت هواپیمایی ایران ایر

شرکت هواپیمایی ایران ایرتور، با هدف توسعه ی گردشگری و سفرهای زیارتی و همچنین برگزاری تورهای داخلی و خارجی، توسط شرکت هواپیمایی ایران ایر (هما) در سال ۱۳۵۱ تاسیس گشت. این شرکت پس از گذشت ۱۰ سال از زمان تاسیسش، اقدام به برگزاری تورهای منظم به مقصد شهر مقدس مشهد نمود. این توراز ابتدا با استقبال مسافران روبرو گشت و به همین علت  این شرکت تا ۲ سال بعد تورهای دیگری در نقاط مختلفی همچون: شارجه، دبی، چین، هند، کوالالامپور و سنگاپور مبادرت ورزید.

این شرکت پس از برگزاری موفق تورهای مشهد و همچنین انتخاب شهر مشهد به عنوان مرکز عملیات پروازی، توانست، با ۱۳ مرکز استان های دیگر ایران ارتباط مستقیم هوایی از طریق آسمان شهر مشهد برقرار نماید. در همین زمان علاوه بر ایجاد این ارتباط، ایران ایر تور توانست با بر عهده داشتن مسئولیت برگزاری ۵۵ درصد از پروازهای حج عمره و حج تمتع آن هم از مبدا شهرهای مختلف ایران، پروازهای بین المللی و منطقه ای به مقصدهایی همچون: دمشق، استکهلم، مسکو،عشق آباد و تاشکند را به برنامه های پروازی خود بیفزاید. در آن زمان، ناوگان هواپیمایی ایران ایرتور تنها دارای ۱۹ فروند هواپیما بود.

پرسنل ایران ایر تور

این شرکت فقط به همین چند مسیر در ادامه راضی نشد و برنامه های پروازی بسیار زیادی را به مرحله ی اجرا رساند. از جمله ی آن ها می توان به برگزاری سمینارهایی با شرکت مدیران و مسئولان شرکت های توریستی اشاره کرد. این شرکت در ادامه ی فعالیت هایش از  کشورهای مختلفی همچون: آلمان، فرانسه، ایتالیا، ژاپن، سوئیس، اتریش، انگلستان، امارات، بحرین و کویت جایزه های مختلفی دریافت نمود که بی شک همه ی این ها جزئی غیر قابل انکار از افتخاراتش است.

این ایرلاین تا به الان بیش از ۲۶ میلیون نفر مسافر را در اکثر شهرهای ایران جا به جا کرده است. در حال حاضر ناوگان هواپیمایی ایران ایر تور، دارای ۵ فروند هواپیمای MD-82-83 است که هرکدام بین ۱۶۳-۱۵۸ نفر مسافر ظرفیت دارند.

آشنایی با شرکت هواپیمایی ایران ایر تور

این ایرلاین تا سال ۱۳۸۹، یکی از ایرلاین‌های دولتی ایران به حساب می آمد. در ادامه ی فعالیت این شرکت، بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی ایران ایرتور با قیمت ۵۴ میلیارد تومان به شرکتی به نام هسایار که یکی از زیرمجموعه‌ های وزارت دفاع ایران بود واگذار شد اما، ۴ چک پرداختی این شرکت به صورت متوالی برگشت خورد و به این صورت این واگذاری لغو شد. در ادامه  مزایده ی دیگری در تاریخ ۵ دی سال ۱۳۹۴ صورت پذیرفت که به موجب آن، شرکت هواپیمایی ایران ایر تور با ارزش ۳۴ میلیارد تومان به بخش خصوص واگذار نموده شد.

این شرکت در حال حاضر به صورت یک شرکت مستقل توسط بخش خصوصی اداره می شود و دارای پروازهایی به مقصدهای داخلی و خارجی می باشد.

شرکت ایران ایرتور، یکی از شرکت های هواپیمایی ایرانی است که دارای یکی از مجرب ترین و خبره ترین منابع انسانی هواپیمایی کشور اعم از خلبانان، مهندسین فنی، مهمانداران، … می باشد. این ایرلاین در واقع یکی از شناخته شده ترین ایرلاین های ایران است. از جمله ی اهداف این شرکت، توسعه ی خطوط پروازی در مناطق بیشتر، علی الخصوص شهرهای داخلی کشور و در جهت ارائه ی خدمات پرواری بیشتر به مسافران داخلی است.

ایران ایر تور

در همین راستا، این شرکت علاوه بر پرواز در مسیر شهرهایی همچون: تهران، شیراز، مشهد، تبریز، اصفهان، اهواز، بندرعباس و آبادان، به شهرهایی همچون: کاشان، سنندج، بیرجند، سبزوار، چابهار و … نیز اقدام به برگزاری پرواز نموده است.

پس از اتفاق افتادن چند حادثه ی دلخراش در دهه های قبلی، این شرکت سعی و تلاشش بیشتر در این است که موضوع ایمنی را مهمترین اولویت شرکت خود محسوب نماید. بر اساس ادعای این شرکت، با اجرای دقیق دستورالعمل ها و استانداردهای هواپیمایی توانسته اند، گواهینامه ی IOSA و عضویت در یاتا را دریافت نمایند. همچنین این ایرلاین جزء ۵ ایرلاین برتر  ایران قرار گرفته  است. این شرکت در سال ۱۳۹۵ توانست کترینگ اختصاصی ایرلاین خود را افتتاح نماید.

هواپیمایی ایران ایر تور

مسیرهای پروازی این ایرلاین عبارتند از: آبادان (فرودگاه آبادان)، اهواز (فرودگاه اهواز)، عراق (فرودگاه بین‌المللی بغداد)، بندرعباس (فرودگاه بین‌المللی بندرعباس)، بوشهر (فرودگاه بوشهر)، بندر چابهار (فرودگاه کنارک)، دزفول (فرودگاه دزفول)، امارات متحده عربی (فرودگاه بین‌المللی دبی)، اصفهان (فرودگاه بین‌المللی شهید بهشتی اصفهان)، کرمانشاه (فرودگاه کرمانشاه)، مشهد (فرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی‌ نژاد)، رشت (فرودگاه سردار جنگل رشت)، ساری (فرودگاه دشت ‌ناز ساری)، شیراز (فرودگاه بین‌المللی شهید دستغیب شیراز)، تبریز (فرودگاه بین‌المللی شهید مدنی تبریز)، تهران (فرودگاه بین‌المللی امام خمینی و فرودگاه بین‌المللی مهرآباد)، ارومیه (فرودگاه بین‌المللی شهید باکری)، یزد (فرودگاه شهید صدوقی)، زاهدان (فرودگاه بین‌المللی زاهدان).

جالب است بدانید که این ایرلاین در دی ماه سال جاری (۱۳۹۶)، به عنوان کم تاخیرترین ایرلاین ایرانی شناخته شد.

تاریخچه ی شرکت هواپیمایی ایران ایر تور

اطلاعات شرکت هواپیمایی ایران ایرتور

نام شرکت هواپیمایی ایران ایر تور: Iran Air Tours

کد یاتا: B9
کد ایکائو: IRB

وب سایت رسمی شرکت هواپیمایی ایران ایر تور: www.iat.aero

شرکت هواپیمایی ایران ایر تور

قوانین بار شرکت هواپیمایی ایران ایرتور

در پروازهای داخلی ایرانی ایر تور در بخش پروازهای اکونومی کلاس، بار رایگان مجاز برای هر مسافر ۲۰ کیلوگرم است. در پروازهای خارجی این ایرلاین، مقدار بار مجاز رایگان در اکونومی کلاس برای هر مسافر برابر با ۳۰ کیلوگرم است. مقدار بار رایگان برای کودکان زیر دو سال نیز هم در مسیرهای  داخلی و هم در مسیرهای خارجی، برابر با ۱۰ کیلوگرم بار به اضافه ی ۱ کالسکه ‌ی کاملا تاشو است.

مسافران ناتوان و معلول نیز می‌توانند علاوه بر بار مجاز، یک صندلی چرخ‌دار معمولی که بدون باطری باشد به همراه هر وسیله‌ ی دیگری که برای حرکت به آن نیاز دارند، تا حداکثر ۲۰ کیلوگرم را به همراه داشته باشند.

به این نکته توجه داشته باشید که هر مسافر می‌تواند علاوه بر بار رایگان، ۱ عدد ساک کوچک را نیز بدون پرداخت اضافه‌ بار به همراه خود داخل کابین هواپیما داشته باشد مشروط بر این که، این ساک دستی برای قرار دادن در جایگاه بالای سر مسافر و یا زیر صندلی مسافر مناسب باشد. در مجموع، ابعاد این ساک دستی نباید بیش از ۱۱۵ سانتی‌متر و وزن آن نباید بیش از ۵ کیلوگرم باشد.

قوانین بار شرکت هواپیمایی ایران ایرتور

اطلاعات ضروری برای مسافرین شرکت هواپیمایی ایران ایر تور

  • چک این پرواز خود را ۲۴ ساعت قبل از پرواز نهایی نمایید.
  • قبل از خرید و رزرو بلیط ایران ایر خود از این ایرلاین، مسیرهای آن را چک نمایید.
خرید بلیط هواپیما لحظه آخری
روستای قطرم، ماسوله ای ۵۰۰۰ ساله در بافق یزد
روستای قطرم، ماسوله ای ۵۰۰۰ ساله در بافق یزد
موزه میراث پهلوانی بیرجند و آشنایی با ورزش زورخانه ای
موزه میراث پهلوانی بیرجند و آشنایی با ورزش زورخانه ای
رییس سازمان میراث فرهنگی: تغییر سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه مشکلی را حل نمی کند.
رییس سازمان میراث فرهنگی: تغییر سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه مشکلی را حل نمی کند.
آرامگاه شاه چراغ در شهر شعر و ادب شیراز
آرامگاه شاه چراغ در شهر شعر و ادب شیراز