معرفی شرکت هواپیمایی عراق ایرویز

آشنایی با شرکت هواپیمایی عراق ایرویز | Iraqi Airways

امروز می خواهیم درباره ی شرکت هواپیمایی عراق ایرویز (Iraqi Airways) که حامل پرچم کشور عراق است، صحبت نماییم. این ایرلاین عربی یکی از اعضای اتحادیه حمل و نقل هوایی عربی موسوم به AACO است. در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق هم تاریخچه ی شرکت هواپیمایی عراق ایرویز، اطلاعات، ناوگان هوایی و قوانین و مقرات مهم و لازم برای مسافران این ایرلاین را مورد بررسی و نقد قرار دهیم.

آشنایی با شرکت هواپیمایی عراق ایرویز

تاریخچه ی شرکت هواپیمایی عراق ایرویز

مطالب مرتبط:
مسجد دیدنی سامرا در عراق+ تصویر
راهنمای سفارت عراق و اخذ ویزای این کشور

این ایرلاین قدیمی و ریشه دار در سال ۱۹۴۵ در شهر بغداد، پایتخت کشور عراق تاسیس گشت. این ایرلاین به زبان عربی الخطوط الجویه العراقیه نوشته و خوانده می شود.

شرکت هواپیمایی عراق ایرویز یا به اصطلاحی دیگر، هواپیمایی عراق یکی از قدیمی ترین ایرلاین های عربی و کشور عراق است. البته قدمت این ایرلاین را نباید فقط به این ۲ حوزه محدود نماییم.

عراق ایرویز از جمله ایرلاین های ریشه دار منطقه ی خاورمیانه و قاره ی آسیا است که از مدت ها پیش در این عرصه فعالیت دارد. این شرکت هواپیمایی در حال حاضر به مقصدهای زیادی در قاره ی آسیا، اروپا و خاورمیانه پروازهای مستقیم و روزانه دارد.

این شرکت هواپیمایی به عنوان هواپیمای ملی عراق نیز شناخته می شود. قطب اصلی این شرکت هواپیمایی، فرودگاه بین المللی بغداد است. البته باید به این نکته اشاره نماییم که این ایرلاین شهرهای مرکزی دیگری در عراق برای پروازهای خود دارد.

پرسنل پرواز

این شهر ها عبارتند از: بصره، نجف، سلیمانیه و اربیل. از جمله فرودگاه های مرکزی دیگر این ایرلاین باید از فرودگاه بین المللی بصره، فرودگاه بین المللی نجف و فرودگاه بین المللی اربیل نام برد.

همانطور که در سطور بالاتر توضیح دادیم این شرکت یکی از اعضای اتحادیه ی حمل و نقل هوایی عربی است که در محافل عمومی آن را AACO می نامند. در حال حاضر مدیریت اصلی و اجرایی این ایرلاین عراقی را سعد الخفاجی بر عهده دارد.

از جمله خدمات این شرکت هوایی می توان به حمل بار و ارائه ی خدمات کارگو و همچنین مسافربری به کشورهای مختلف آسیایی، اروپایی و خاورمیانه اشاره نمود.اگر بخواهیم مسیرهای این شرکت هواپیمایی را به تفکیک اروپا و خاورمیانه که در واقع شلوغ ترین خطوط پروازی آن هستند مورد تفکیک قرار دهیم، دسته بندی به مقصدها به این صورت می گردد.

عراق ایرویز

مقصدهای اروپایی عبارتند از: ارمنستان، دانمارک، گرجستان، آلمان، هلند، سوئد، ترکیه، انگلستان و فرانسه. همچنین مسیرهای پروازی این ایرلاین در خاورمیانه نیز عبارتند از:  بحرین، مصر، اردن، کویت، لبنان، عربستان سعودی، عراق و ایران.

جالب توجه است که این نکته را بدانید که این شرکت هواپیمایی در ابتدا به عنوان بخشی از راه آهن دولتی کشور عراق تاسیس گشته بود اما در ادامه بنابر نیازهای روز کشور عراق، با اضافه شدن ۵ فروند هواپیمای ۲ باله ی انگلیسی که ظرفیت حمل و جا به جایی ۶ تا ۸ مسافر را بدون احتساب خلبان و پرسنل پرواز برای مسافت های کوتاه داشتند، شرکت هواپیمایی عراق ایرویز به وجود آمد.

اولین پروازهای این ایرلاین با استفاده از هواپیماهای انگلیسی درمسیر پروازی بغداد به دمشق، پایتخت کشور عراق به کار گرفته می شدند.

شرکت هواپیمایی عراق ایرویز

از جمله حوادثی که برای این ایرلاین عراقی پیش آمده است می توانیم به حادثه ی سال ۱۹۸۶ اشاره نماییم. شرح ماجرا از این قرار است که در این سال یک فروند هواپیمای بوئینگ ۷۳۷-۲۷۰C این شرکت هواپیمایی زمانی که از فرودگاه بین المللی بغداد به مقصد فرودگاه عمان پرواز می کرد، توسط ۴ نفر دزدیده شد.

در پی اتفاقاتی که در این هواپیما افتاد، با پرتاب و انفجار ۱ نارنجک دستی در کابین مسافران و یک نارنجک دیگر در کابین خلبان پرواز، هواپیمای مورد نظر در نقطه ای نزدیک به شبه جزیره ی عربستان سقوط کرد. در این حادثه از بین ۱۰۶ مسافر این پرواز، ۶۰ مسافر و ۳ مهماندار پرواز کشته شدند.

بازماندگان این حادثه نیز با خسارات و صدمات فراوانی روبرو شدند. از این حادثه به عنوان یکی از مرگبارترین و غم انگیزترین هواپیمایی ربایی های نه تنها تاریخ فعالیت این ایرلاین بلکه در طول تاریخ هواپیمایی جهان نام برده می شود.

هواپیماهای شرکت هواپیمایی عراق ایرویز

از اتفاقات دیگری که در طول تاریخ فعالیت این ایرلاین افتاد این است که در پی حمله ی عراق به کشور کویت، دولت وقت آمریکا استفاده ی آمریکایی ها از پروازهای این ایرلاین را ممنوع کرد.

علاوه بر تحریم آمریکا، سازمان ملل متحد نیز این شرکت هواپیمایی را در لیست سازمان های مورد تحریم خود قرار داد. این تحریم تا پایان جنگ عراق و کویت ادامه داشت و پس از آن که پایان یافت، مذاکرات برای بیرون آمدن از لیست تحریم از طرف دولت وقت عراق و مدیران این ایرلاین با جوامع جهانی آغاز گشت.

در حال حاضر این شرکت هواپیمایی به بیش از ۳۸ مقصد مختلف در جهان پرواز دارد که همانطور که قبل تر اشاره نمودیم، این مقصدها شامل نقاطی مختلف در قار ی آسیا، اروپا و خاورمیانه می باشد. این شرکت هواپیمایی به ایران نیز پرواز دارد. شهرهای ایرانی که در لیست پروازی این ایرلاین قرار دارند عبارتند از: تهران، اصفهان و مشهد مقدس. تمامی این پروازهای به صورت مستقیم و روزانه هستند.

اطلاعات شرکت هواپیمایی عراق ایرویز

اطلاعات شرکت هواپیمایی عراق ایرویز

نام شرکت هواپیمایی عراق ایرویز: Iraqi Airways

کد یاتا: IA

کد ایکائو: IAW

وب سایت شرکت هواپیمایی عراق ایرویز: www.iraqiairways.co

هواپیمایی عراق ایرویز

هواپیماهای شرکت هواپیمایی عراق ایرویز

 • ۳ فروند هواپیمای ایرباس ۳۲۰
 • ۱ فروند هواپبیمای ایرباس ۳۳۰
 • ۲ فروند هواپیمای ایرباس ۳۲۱
 • ۱۳ فروند هواپیمای بوئینگ ۸۰۰-۷۳۷
 • ۲ فروند هواپیمای بوئینگ ۷۰۰-۷۳۷
 • ۲ فروند هواپیمای بوئینگ ۷۴۷-۴۰۰
 • ۲ فروند هواپیمای بوئینگ ۷۶۷-۳۰۰ER
 • ۱ فروند هواپیمای بوئینگ ۷۷۷-۲۰۰LR
 • ۶ فروند هواپیمای بومرایدر CRJ-900LR
اطلاعات ضروری برای مسافرین شرکت هواپیمایی عراق ایرویز

اطلاعات ضروری برای مسافرین شرکت هواپیمایی عراق ایرویز

 • قبل از خرید و یا رزرو بلیط هواپیمای خود از این ایرلاین، قوانین کنسلی بلیط این ایرلاین را حتما چک کنید.
 • چک این پرواز خود را حداکثر تا ۲۴ ساعت قبل از پرواز خود نهایی نمایید.
 • قبل از پرواز حتما میزان بار خود را چک نمایید. در صورتی که بسته به قوانین کلاس پروازی خود دارای اضافه بار هستید، باید هزینه ی اضاافه ی بار را با توجه به قوانین شرکت هواپیمایی عراق ایرویز پرداخت نمایید.
 • شما می توانید با نصب اپلیکیشن موبایل و یا مراجعه به سایت این شرکت، چک این پرواز خود را در هر جایی که هستید به صورت آنلاین انجام دهید.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد