معرفی شرکت هواپیمایی ماهان ایر

آشنایی با شرکت هواپیمایی ماهان ایر

با یکی از بزرگ ترین و مشهورترین ایرلاین های ایرانی آشنا شوید، شرکت هواپیمایی ماهان ایر(Mahan Air). این ایرلاین یکی از هواپیمایی های خصوصی در ایران است که دفتر مرکزی آن در تهران قرار دارد. در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق هم تاریخچه، اطلاعات، کلاس های پروازی و مقررات مربوط به پروازهای این ایرلاین را بررسی کنیم.

ماهان ایر

تاریخچه ی شرکت هواپیمایی ماهان ایر

مطالب مرتبط:
آشنایی با فرودگاه مهرآباد
میزان بار مجاز هواپیمایی ماهان چقدر است؟

شرکت هواپیمایی ماهان ایر در سال ۱۳۷۱ در شهر ماهان کرمان که در ۳۵ کیلومتری این شهر قرار دارد تاسیس گردید و بعد از ۱ سال فعالیت های پروازی این شرکت آغاز شد. اولین پروازهای این شرکت با ۲ فروند هواپیمای توپولف ۱۵۴ و ۲ فروند هواپیمای ایلوشن ۷۶ باری انجام شد. در سال های اولیه ی فعالیت های ماهان ایر تمامی پروازهای این شرکت محدود به مسیرهای کرمان و مشهد بود. در زمینه ی پروازهای بین المللی نیز فقط در مسیر دمشق این پروازها صورت می پذیرفت. اما قابل ذکر است که اولین پرواز بین المللی این شرکت دراواخر سال ۱۳۷۲ از تهران به دبی صورت گرفت. روند پروازهای ماهان ایر به همین صورت ادامه داشت تا این که در سال ۱۳۷۸، این شرکت ۳ فروند هواپیمای ایرباس A300B4 را خریداری نمود. همین خرید جدید موجب به وجود آمدن تغییرات بسیاری در برنامه ها و ناو مسافربری ماهان ایر شد. بسیاری از کارشناسان علت تحول و پیشرفت شرکت هواپیمایی ماهان ایر را خرید از یک شرکت هواپیمایی خصوصی اروپایی می دانند.

مهمانداران شرکت هواپیمایی-خدمه پرواز- ماهان

شاید برایتان جالب باشد بدانید که خرید ماهان ایر از ایرباس موجب بهره برداری از هواپیماهای دور برد ایر باس در مدل های A310 و A320 شد. در سال ۱۳۸۱ مقاصد پروازی جدیدی همچون دوسلدورف آلمان، کلمبو سری لانکا و دهلی در هند به برنامه های پروازی این شرکت اضافه گردید. دو سال بعد یعنی در سال ۱۳۸۳، مسیر بیرمنگام انگلستان نیز به برنامه های مسافرتی ین ایرلاین اضافه گردید. اضافه شدن به مسیرهای پروازی مختلف به شرکت هواپیمایی ماهان ادامه داشت تا این که این شرکت هواپیمایی امروزه بسیاری از مسیرهای پروازی را به صورت روزانه و چند بار در هفته پوشش می دهد. هم اکنون شرکت هواپیمایی ماهان ایر ۵۶ فروند هواپیمای مسافربری و باری دارد و روزانه به بیش از ۵۰ مقصد مختلف در اروپا، آسیا و خاورمیانه پرواز می کند.

آشنایی با شرکت هواپیمایی ماهان ایر

از مقاصد داخلی ماهان ایر می توان به: مشهد، کرمان، رفسنجان، شیراز ، کرمانشاه، زابل، زاهدان، قشم، ساری، سنندج و سیرجان اشاره نمود. در زمینه ی پروازهای خارجی و بین الملل این ایرلاین نیز می توان به: دبی، جده، نجف، کویت، کابل، اربیل، آلماتی، وارنا، دهلی، کوالالامپور، شانگهای، گوانگجو، استانبول، آنکارا، دوسلدورف، میلان، مسکو و سنت پترزبورگ اشاره نمود. قطب های اصلی شرکت هواپیمای ماهان فرودگاه بین المللی مهر آباد، فرودگاه بین المللی امام خمینی، فرودگاه بین المللی آیت الله رفسنجانی کرمان، فرودگاه بین المللی کیش و فرودگاه بین المللی شهید دستغیب شیراز می باشد. در حال حاضر این ایرلاین بیش از ۳ هزار کارمند دارد.

شرکت هواپیمایی ماهان ایر

در سال ۱۳۹۴ بیش از ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر مسافر توسط این ایرلاین جا به جا شدند که ازاین تعداد نزدیک به ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر آنان مسافرین پروازهای بین المللی و خارجی بودند. در سال ۱۳۹۵ پروازهای ماهان به مقصد کیف، کپنهاگ، پاریس، مسکو و افزایش پروازها در مسیرهای خاور دور را ه اندازی سیستم دریافت کارت پرواز اینترنتی از طریق سایت این شرکت آغاز شد. از جمله افتخارات این شرکت این است که در سال ۱۳۹۲ در دهمین جشنواره ی ملی قهرمانان صنعت ایران به عنوان یکی از ۱۰۰ برند برتر ایران معرفی شد.

کابین خلبان هواپیماهای ماهان

اطلاعات شرکت هواپیمای ماهان ایر

نام شرکت هواپیمایی ماهان ایر: Mahan Air

کد یاتا: W5

کد ایکائو: IRM

وب سایت رسمی شرکت هواپیمایی ماهان ایر: www.mahan.aero

هواپیمایی ماهان ایر

هواپیماهای شرکت هواپیمایی ماهان ایر

۲ فروند هواپیمای بوئینگ ۷۴۷-۳۰۰

۷ فروند هواپیمای ایرباس A340-600

۴ فروند هواپیمای ایرباس A340-300

۱۴ فروند هواپیمای ایرباس A300-600

۱۰ فروند هواپیمای ایرباس A310-300

۴ فروند هواپیمای ایرباس A300- B4/ B2

۱۷ فروند هواپیمای BAE 140_300

اکونومی کلاس ماهان

کلاس های پروازی شرکت هواپیمایی ماهان ایر

کلاس های پروازی ماهان ایر بسته به پرواز داخلی و یا خارجی بودنشان با یکدیگر تفاوت هایی دارند که آن هم در کلاس های بیزینسی و یا همان تجاری است.

اکونومی کلاس: پروازهای معمولی یا اکونومی کلاس ماهان ایر در طول پروازهای خارجی و داخلی خود به تمامی مسافران خدمات پذیرایی کامل مخصوص این کلاس را اختصاص می دهد. در تمامی طول پرواز شما می توانید به راحتی به سرگرمی های شخصی خود و همچنین برنامه های مانیتورهای اختصاص داه شده به کابین، مشغول باشید. در پرواز های اکونومی داخلی میزان بار مجاز ۲۰ کیلوگرم و در پرواز های خارجی این کلاس پروازی ۳۰ کیلوگرم است.

بیزینس کلاس

بیزینس کلاس: در پروازهای خارجی بیزنس کلاس و یا همان کلاس تجاری ماهان ایر، در پروازهای داخلی انواع پذیرایی با غذاهای مختلف و ویژه ی ایرانی و بین المللی و نوشیدنی های مختلف به همراه سرگرمی های مختلف صورت می گیرد. در پروازهای بین المللی کلاس تجاری نیز پذیرایی به سبک پروازها داخلی این کلاس،امکان استفاده از مانیتورهای شخصی در این پرواز به همراه سیستم های پخش مختلف در پروازهای بالای ۳ ساعت برای مسافران وجود دارد. می توانید در حین پرواز از بهترین برندهای جهان خرید کنید و از وقت خود بهترین استفاده را ببرید. همچنین در طول سفر، ماهان ایر به مسافرانش کیف هدیه ی مخصوص ملزومات بهداشتی، آرایشی و نوشتاری در پروازهای طولانی این کلاس پروازی به همراه هدیه های مخصوص کودکان ۲ تا ۱۲ سال و پتو و بالش بسته بندی شده و ضد عفونی شده ارائه می دهد. در پروازهای داخلی این کلاس پروازی نیز میزان بار مجاز ۲۵ کیلوگرم و در پرواز های خارجی این میزان به ۴۰ کیلوگرم افزایش پیدا می کند.

انواع پذیرایی با غذاهای مختلف  ماهان ایر

اطلاعات ضروری برای مسافران شرکت هواپیمایی ماهان ایر

  • شرکت هواپیمایی ماهان ایر با به کارگیری بهترین امکانات موجود در دنیا و ایران، یکی از بهترین ساختمان های کترینگ را داشته و همواره سعی بر داشتن بهترین خدمات برای مشتریان را دارد. حتما از خدمات غذایی و پذیرایی این ایرلاین استفاده کنید و سفری راحت را با آن تجربه کنید.
  • در پرواز های داخلی و خارجی ماهان؛ تغییر تاریخ، کنسلی بلیط و حداکثر بار مجاز با توجه به کلاس پروازی، دارای نرخی متغیر و معین می باشد. برای مطلع شدن از قوانین، به سایت این شرکت مراجعه کرده و پس از انتخاب کلاس پروازیتان در سایت، قوانین مرتبط به آن را چک کرده و بعد اقدام نمایید.
  • تمامی مسافران تنها مجاز به حمل بار چه به صورت همراه و چه به صورت غیر همراه، تنها به میزان مشخص شده در بلیط خود هستند و حمل هر گونه بار اضافی تر، در صورت امکان حمل به تشخیص ماهان ایر، با پرداخت هزینه اضافه بار و بر طبق قوانین شرکت صورت می پذیرد.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد