بلیط هواپیما

معرفی فرودگاه بین المللی لیسبون

آشنایی با فرودگاه بین المللی لیسبون | Lisbon Portela Airport

فرودگاه لیسبون (Lisbon Portela Airport) یکی از فرودگاه های مهم و اصلی کشور پرتغال به حساب می آید. البته نکته ی جلب تری که درباره ی این فرودگاه وجود دارد این است که فرودگاه بین المللی لیسبون جز معدود فرودگاه هایی است که در داخل یک شهر بزرگ واقع شده است. در ادامه ی این مطلب ما در الی گشت به بررسی تاریخچه، اطلاعات، ترمینال ها و راه های دسترسی به این فرودگاه می پردازیم.

اطلاعات فرودگاه بین المللی لیسبون

تاریخچه ی فرودگاه بین المللی لیسبون

مطالب مرتبط:
۷ جاذبه تاریخی معروف در لیسبون
موزه ملی هنر باستانی، یکی از بزرگ ترین جاذبه های فرهنگی لیسبون

فرودگاه لیسبون که به آن به خاطر نزدیکی به منطقه ی پورتلا، فرودگاه بین المللی لیسبون پورتلا (Lisbon Portela Airport) نیز می گویند، به فرودگاه فرودگاه اومبِرتو دِلگادو (Humberto Delgado) هم نیز شناخته می ‌شود. این فرودگاه در تاریخ ۱۵ اکتبر سال ۱۹۴۲ و درست در اواسط دوره ی جنگ جهانی دوم در شهر لیسبون افتتاح شد.

از ابتدا این فرودگاه سیاستی بی طرفانه نسبت به شرایط سیاسی زمانه ی وقتش اتخاذ کرد و حتی ایرلاین های آلمانی و انگلیسی نیز به آن پروازهای منظم داشتند. با این که گفتیم پرتغال نسبت به وقایع جنگ جهانی دوم بی ‌طرف بوده است اما، این فرودگاه در زمان جنگ‌های جبهه ی متحدین مورد استفاده قرار گرفت.

پس از پایان دوره ی جنگ فرودگاه لیسبون شروع کرد به سرعت رشد کردن و مطرح شدن در زمینه ی فرودگاه های پر رفت و آمد اروپایی.

در این فرودگاه از سال ۱۹۴۶ شرکت های هواپیمایی بسیار بزرگی همچون شرکت ایرفرانس، بریتیش ایرویز از آن برای پروازهای برنامه ریزی شده استفاده می نمودند.

آشنایی با فرودگاه بین المللی لیسبون

این فرودگاه برعکس بسیاری از فرودگاه های دیگر مسیر ترقی را به زودی پیمود، گواه این مدعا آن است که در سال ۱۹۵۴ تعداد مسافران این فرودگاه به ۱۰۰ هزار تن رسید.

این فرودگاه در بین سال‌های ۱۹۵۹ تا ۱۹۶۲ یک باند جدید با گنجایش هواپیماهای همچون بوئینگ ۷۰۷ که پهن پیکر به حساب می آمدند، را به مجموعه ی فرودگاهی خود اضافه نمود.

در سال ۲۰۰۷ میلادی کنفدراسیون صنعتی کشور پرتغال پیشنهاد داد تا منطقه ی آلکوشچه (Alcochete) را برای ساخت فرودگاهی جدید که جایگزین فرودگاه جدید شود، استفاده نمایند.

البته در این منطقه یک محوطه ی بزرگ آموزشی نظامی ارتش پرتغال قرار داشت اما در نهایت این رایزنی ها ارتش پذیرفت که این محوطه را به فرودگاه واگذار نماید.

اما در پایان عملیات شروع برای ساخت و ساز فرودگاه جدید، در سال ۲۰۱۳ تمام این پروژه متوقف شد. سرمایه‌ ای که برای ساخت یک فرودگاه جدید در لیسبون در نظر گرفته شده بود، در نهایت به توسعه و بهبود فرودگاه لیسبون فعلی اختصاص داده شد.

ترمینال های فرودگاه بین المللی لیسبون

بزرگ ترین دروازه های اصلی هوایی منطقه ی اروپایی محسوب می‌ شود. از نظر حجم مسافری، فرودگاه لیسبون در رده ی ۲۴ فرودگاه بزرگ اروپا قرار گرفته است.

در سال ۲۰۱۶ فرودگاه بین المللی لیسبون به بیش از ۴٫۵ میلیون نفر مسافر خدمات رسانی کرد. این آمار نسبت به سال ۲۰۱۵ در حدود ۱۲ درصد افزایش داشته است.

فرودگاه بین المللی لیسبون با ۵۰ ایرلاین که به بیش از ۱۲۱ مقصد بین المللی پرواز می کنند را پوشش می دهد. هواپیماهای باربری و کارگو نیز در این فرودگاه حضور دارند. فرودگاه لیسبون در ۷ کیلومتری مرکز شهر واقع شده است.

درباره ی این فرودگاه چندین نکته ی مختلف وجود دارد که به تفصیل برای شما بازگو می نماییم. فرودگاه بین المللی لیسبون یکی از مهم ‌ترین فرودگاه ها برای پرواز به کشور برزیل است و به عنوان یکی از مهم ‌ترین فرودگاه‌ های اروپایی برای سفر به قاره ی آفریقا نیز به شمار می رود.

در فیلم معروف و تاریخی سینمای جهان، کازابلانکا از این فرودگاه در صحنه های حساس فیلم استفاده شد. شخصیت اصلی این فیلم سعی بر فرار و رسیدن به فرودگاه لیسبون را دارد.

اطلاعات فرودگاه بین المللی لیسبون

نام فرودگاه بین المللی لیسبون: Lisbon Portela Airport

 کد یاتا: LIS

کد ایکائو: LPPT

نوع فرودگاه: همگانی

ارتفاع از سطح دریا: ۱۱۴ متر

ترمینال ها: ۲ ترمینال مجزا

وب سایت رسمی فرودگاه بین المللی بیسبون: www.aeroportolisboa.pt

تاریخچه ی فرودگاه بین المللی لیسبون

ترمینال های فرودگاه بین المللی لیسبون

فرودگاه بین المللی لیسبون دارای دو ترمینال شماره ی ۱ و ۲ است. ترمینال شماره ی ۱ این فرودگاه، در واقع همان ساختمان اصلی فرودگاه لیسبون است که شامل فروشگاه های مختلف و وسایل تفریحی و رفاهی گوناگون برای مسافران را در خود دارد.

ترمینال شماره ی ۱ دارای دو سالن چک این است که یکی از سالن ها دارای ۱۳ باجه و سالنی دیگر دارای ۶۸ باجه می باشد. ۷ گیت این سالن ها برای ویزای شینگن است.

بیشتر ایرلاین‌های معتبر از ترمینال شماره ی ۱ استفاده می‌ کنند. ترمینال شماره ی ۲ جدیدتر و البته کوچک‌ تر است و بیشتر برای پروازهای اقتصادی مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

این ترمینال در ضلع جنوبی فرودگاه قرار گرفته است و مجهز به ۲۱ گیت چک این است. این سالن دارای ۱۴ گیت خروجی است. برای دسترسی به ترمینال شماره ی ۲ بابد از ترمینال شماره ی ۱ از سرویس شاتل فرودگاه استفاده کرد. این سرویس رایگان است.

فرودگاه بین المللی لیسبون

راه های دسترسی از فرودگاه بین المللی لیسبون

اگر علاقه مند باشید می توانید از دوچرخه استفاده نمایید. فرودگاه لیسبون دارای ۲ مسیر ویژه برای دوچرخه سواری به طول ۳۰۰ متر و ۷۰ کیلومتر است.

برای استفاده از قطار می توانید از فرودگاه تا نزدیکترین ایستگاه قطار در حدود ۱۰ دقیقه بپیمایید و به هر کجا که می خواهید بروید.

ایستگاه مترو فرودگاه بین المللی لیسبون در قسمت جنوبی ترمینال شماره ی ۱ قرار گرفته است و در عرض ۲۰ دقیقه می ‌توان به مرکز شهر از آن جا تردد نمود.

ایستگاه‌های اتوبوس نیز برای استفاده ی مسافرین و مراجعین در بخش ورودی فرودگاه لیسبون قرار گرفته است.

البته دانستن این نکته برای مسافرین این فرودگاه ضروری است که این اتوبوس‌ها در قبول چمدان مسافرین دارای محدودیت های خاصی هستند و مسافرانی که چمدان‌ های بزرگی دارند باید از شاتل فرودگاه یا ایروباس (Aerobus) ها استفاده نمایند.

اتوبوس‌های ایروباس مخصوص مسافران پر وسیله و بار است و از ساعت ۷:۳۰ صبح تا ۲۳:۰۰ در مقابل ترمینال های فرودگاه لیسبون آماده ی انتقال مسافران به مقاصدشان هستند.

شاتل‌ ها نیز در محوطه ی اصلی فرودگاه مستقر هستند و آماده ی انتقال مسافران به خارج از حوزه ی سرویس ایروباس‌ها هستند.

تاکسی‌ هم به صورت ۲۴ ساعته در مقابل خروجی‌های ترمینال ها آماده ی انتقال مسافران هستند.

چطور از فرودگاه فرانکفورت به مرکز شهر برویم؟
چطور از فرودگاه فرانکفورت به مرکز شهر برویم؟
چرا پنجره های هواپیما گرد است؟
چرا پنجره های هواپیما گرد است؟
فرودگاهی فراتر از تصور بنام چانگی; سنگاپور
فرودگاهی فراتر از تصور بنام چانگی; سنگاپور
معرفی فرودگاه بین المللی قاهره مصر
معرفی فرودگاه بین المللی قاهره مصر