هواپیمای خصوصی یا بخش فرست کلاس هواپیمای مسافربری؟ کدام را انتخاب می کنید؟

هواپیمای خصوصی یا بخش فرست کلاس

هر دو جت خصوصی و صندلی های فرست کلاس در پروازهای تجاری روش های گران و بسیار راحت برای سفر هستند، اما آن ها چند تفاوت کلیدی دارند. شما چه سفر کاری دارید و چه برای تفریح می خواهید پرواز کنید، یک هواپیمای خصوصی چارتر شده، زمان سفر شما را کمتر می کند و از آن طرف اگر بخش فرست کلاس را انتخاب کنید، خدمات متنوع تر و لوکس تری را دریافت خواهید کرد. پس اگر شما توانایی هزینه این دو را دارید، الی گشت تفاوت های اصلی هواپیمای خصوصی و بخش فرست کلاس یک هواپیمای تجاری مسافربری را به شما توضیح خواهد داد؛ در ادامه با ما همراه باشید.

هواپیمای مسافربری

هزینه

مطالب مرتبط:
تاریخچه و تصاویری باورنکردنی از «قسمت فرست کلاس لوکس‌ترین هواپیماهای دنیا»
معرفی پرواز فرست کلاس شرکت هواپیمایی بریتیش ایرویز
معرفی پرواز فرست کلاس شرکت هواپیمایی سنگاپور

البته اگر شما می توانید از پس هزینه این دو برآیید، قیمت خیلی مطرح نیست اما خب باید بگوییم که هواپیمای خصوصی گران تر از بلیط فرست کلاس است. گرگ ریچمن، مدیر اسکای جت می گوید: «قیمت جت های سبک از ۲۸۰۰ دلار به ازای هر ساعت شروع می شود. قیمت جت های متوسط از ۳۸۰۰ دلار و جت های متوسط سوپر به ازای هر ساعت از ۴۵۰۰ دلار است. جت هایی با کابین بزرگ نیز قیمتی از ۶۵۰۰ دلار در ساعت دارند». این در حالی است که برای مثال هزینه یک بلیط فرست کلاس در مسیر لس آنجلس به لاس وگاس، ۱۵۰۰ دلار است که در همین راه احتمال دارد که یک هواپیمای خصوصی هزینه ای حدودا ۵ هزار دلار نیاز داشته باشد.

البته قبل از اینکه استفاده فرست کلاس را در نظر بگیرید، هزینه های دیگری را نیز باید حساب کنید. در یک بخش فرست کلاس هواپیمای مسافربری، شما یک صندلی را خریداری می کنید و اگر شخصی همراهتان باشد باید هزینه صندلی دیگری یعنی دو برابر پرداخت کنید. این یعنی در همان مسیر قبلی اگر شما ۷ نفر همراه داشته باشید، باید ۱۲ هزار دلار پرداخت کنید. اما در یک جت خصوصی، شما کل هواپیما را اجاره می کنید. شما چه ۱ نفر باشید چه ۸ نفر، هزینه همان ۵ هزار دلار خواهد بود. شما و هفت مسافرتان یک مسیر ۲ ساعته را در یک هواپیمای خصوصی خواهید بود بدون اینکه بخواهید هزینه را تا این حد چند برابر کنید.

یک موقعیتی وجود دارد که قطعا فرست کلاس هزینه کمتری خواهد داشت: سفرهای طولانی مدت. سفرهایی که مسیرشان طولانی است نیازمند این خواهد بود که هواپیمای بزرگتر و پر هزینه تری استفاده شود. این کار باعث می شود که هزینه های شما زیادتر شده و تنها موقعی برایتان صرف خواهد کرد که یک گروه بزرگ باشید که کل هواپیما را اجاره کنید. در غیر این صورت بهتر است که بلیط فرست کلاس یک هواپیمایی معتبر را خریداری نمایید.

هواپیمای خصوصی

امکانات

با در نظر گرفتن امکانات می توان گفت که از برخی جهات هواپیمای خصوصی بهتر است. آدام تویدل، مدیر عامل پلتفرم رزرو جت خصوصی سایت PrivateFly.com می گوید: «در هر پرواز خصوصی چارتری شما سرویس غذای VIP دریافت خواهید کرد که در بیشتر پروازها شامل گوشت، سالاد، میوه، ساندویچ، شیرینی و طیف وسیعی از نوشیدنی ها نظیر چای، قهوه و آبمیوه های مختلف است. با این حال، با توجه به ماهیت سفارشی بودن جت خصوصی، شما می توانید از هر نوع امکاناتی در طول پرواز بهره مند شوید. در PrivateFly، ما طیف گسترده ای از درخواست های غذا را از مشتریان خود گرفته و در طول پرواز آماده می کنیم. از کیک تولد  گرفته تا هر نوع چای گیاهی، ما آنقدر تلاش می کنیم تا اطمینان حاصل شود که درخواست ها مسافران ما برآورده شده است».

در بخش فرست کلاس هواپیما، امکانات متنوعی به شما ارائه می شود اما در حقیقت آن ها به اندازه یک جت خصوصی (یا شخصی سازی شده به اندازه جت خصوصی) نیستند.

بلیط فرست کلاس

مزایای هواپیمای خصوصی

چیزی که هواپیمای خصوصی را بیشتر اقتصادی می کند، وقتی است که فاکتور ما ارزش زمان یک شخص باشد. هواپیماهای تجاری تنها به بزرگترین فرودگاه ها دسترسی دارند. اگر مسافر برای شرکت در یک نشست به خارج از منطقه کلان شهر پرواز کند، زمان رانندگی در سفر را نیز باید به برنامه خود اضافه کند اما جت های شخصی قادرند تا در فرودگاه های کوچکتر فرود آیند و اغلب مشتریان خود را سریعتر به مکان خود می رسانند.

علاوه بر آن، مسافران نیازی ندارند تا در صف های طولانی فرودگاه بمانند. با توجه به ارزش یک زمان اجرایی در سطح بالا، یک جت خصوصی ممکن است سریع تر از هواپیمای تجاری باشد. همچنین فاکتور اطمینان وجود دارد. نرسیدن به یک جلسه مهم به خاطر لغو شدن یک پرواز تجاری ممکن است خطری باشد که برخی افراد نمی توانند آن را تحمل کنند.

مشتریان هواپیماهای خصوصی همچنین می توانند حیوانات خانگی، لوازم گلف، اسکی و دیگر اقلام بزرگ (تابلوهای تبلیغاتی) و … را بدون هزینه اضافی با خود همراه کنند. استفاده از این روش همچنین از گم شدن لوازم و چمدان شما جلوگیری می کند.

جت خصوصی

مزایای بخش فرست کلاس هواپیما

با اینکه در مورد امکانات صحبت شد، اما این بدان معنی نیست که شما همه امکانات بخش فرست کلاس را در یک هواپیمای خصوصی دریافت می کند. برای مثال یکی از مهمترین امکانات هواپیماهای جت، وای فای است که بیشتر هواپیماهای کوچک به دلیل هزینه های بالایی که دارد آن را پشتیبانی نمی کنند. علاوه بر آن بسیاری از ایرلاین ها مانند اتحاد و لوفت هانزا بسیاری از پروازها را با وای فای رایگان ارائه می دهند.

در روزهای پر تردد، پیدا کردن بلیط فرست کلاس کار راحت‌تری است. اگر شما یک هواپیمای خصوصی داشته باشید، مشکلی نخواهید داشت اما اگر بخواهید از شرکت های اجاره هواپیماهای کوچک خصوصی بهره ببرید، آن موقع است که در این زمان ها پیدا کردن چنین هواپیمایی شما را با مشکل روبرو خواهد کرد. در تعطیلات و چنین زمان هایی چارتر کردن یک هواپیما سخت خواهد بود و ممکن است شما را به چالش بکشد.

فرست کلاس هواپیما

نتیجه گیری

زمانی که به این بخش می رسیم باید تمام فاکتورها را در نظر گرفت. از لحاظ قیمت مهم است که شما می خواهید به صورت گروهی مسافرت کنید یا تعدادتان بسیار کم است و باید در نظر بگیرید که مقصدتان چقدر دور است و چند ساعت نیاز به اجاره یک هواپیمای خصوصی دارید. از لحاظ امکانات نیز باید از شرکت هواپیمایی که می خواهد به شما جت خصوصی ارائه دهد، آن ها را بپرسید و همچنین در مورد امکانات ایرلاینی که بخش فرست کلاس ارائه می دهد، اطلاعات جمع کنید. زمان شما نیز مهم است؛ اینکه باید سریع به مقصد برسید یا خیر. در هر صورت با در نظر گرفتن تمام فاکتورهای بالا، مطمئن باشید که از پرواز خود راضی خواهید بود.

منابع: investopedia.com و marketwatch.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code