بلیط هواپیما

همه چیز درباره ی هواپیما BAe 146

یکی از هواپیماهای مورد استفاده در ناوگان هواپیمایی ایران، هواپیما BAe 146 است. این هواپیما انگلیسی است و از دسته ی هواپیماهای کوتاه برد و سبک است. با این که این هواپیما دیگر تولید نمی شود اما هنوز هم در نقاط مختلف دنیا و توسط شرکت های هواپیمایی معروفی مورد استفاده قرار می گیرد.

ما امروز می خواهیم به همراه شما؛ تاریخچه ی این هواپیما، مشخصات فنی، نکات مختلف، هواپیما BAe 146 در ایران و بسیاری از نکات و مواد موجود دیگر درباره ی این هواپیما را مورد بررسی قرار دهیم.

اگر طرفدار سفر کردن با هواپیما مخصوصا در پروازهای داخلی باشید، ممکن است برای یک بار هم که شده با این هواپیما پرواز کرده باشید پس؛ با ما در الی گشت همراه باشید تا درباره ی این هواپیما بیشتر بدانیم.

هواپیما BAe 146 ساخت کشور انگلیس

تاریخچه ی هواپیما BAe 146

نام کامل این هواپیما، بریتیش ایروسپیس ۱۴۶ (BRITISH AEROSPACE 146) است که به صورت اختصاری به آن هواپیما BAe 146 می گویند. شرکتی که این هواپیما را ساخته انگلیسی بوده و طراحی و تولید آن را انجام داده است. این شرکت با پروازهای آزمایشی این هواپیما در سال ۱۹۸۱ میلادی ادامه داد و در نهایت سال ۱۹۸۳، عرضه ی آن به بازارهای جهانی را آغاز کرد. BAe 146 از دسته ی هواپیماهای مسافربری است و برای پروازهایی با برد کوتاه و سبک طراحی شده است. مهندسینی که مسئول ساخت و تولید این هواپیما بودند، درست از زمانی که وارد بازار شد؛ روند مطالعات و آزمایشات خود را برای ارتقا هواپیما آغاز نمودند. به همین خاطر هم طولی نکشید که در سال ۱۹۹۲ میلادی شرکت بریتیش ایروسپیس، یک نمونه ی جدید و ارتقا یافته از BAe 146 را روانه بازار کرد.

هواپیما بریتیش ایروسپیس 146 در هواپیمایی آستریادر مدل جدید هواپیما که تولید کنندگانش نام آن را Avro RJ گذاشته بودند، موتورها دارای سیستم آیرودینامیک پیشرفته تری نسبت به مدل قبلی بودند. البته اصلاحات بر روی آن به همین جا ختم نشد و ۵ سال بعد یعنی در سال ۱۹۹۷ میلادی، نسل هوایپماهای Avro مورد بررسی و اصلاح قرار گرفت و این بار با نام سری Avro RJX روانه ی بازار شد که برخلاف مدل های دیگر، با موفقیت چندانی روبرو نشد و بعد از ۴ سال شرکت ایروسپیس تولید آن را متوقف کرد. در حال حاضر هواپیماهای ایروسپیس ۱۴۶ در آشیانه ی پرواز شرکت هایی همچون؛ بروکسل ایرلاینز، سوئیس گلوبال، شرکت هواپیمایی ماهان و ایرلینک هستند. اگر از یک زاویه دید وسیع تر به اپراتورهای این هواپیما نگاه کنیم باید بگوییم که؛ ایران، بلژیک، بلغارستان، استرالیا، اسپانیا، کانادا، پرو، هند، فیلیپین و غنا همچنان از آن در مسیرهای پروازی خود بهره می برند.

عکسی از تاسیسات زیرین هواپیمای ایروسپیس 146

مشخصات فنی هواپیما BAe 146

شرکت ایروسپیس از مدل هواپیما BAe 146 از سال ۱۹۹۲ تا ۲۰۰۴ میلادی، ۱۴۶ فروند از مجموع ۳۸۷ تایی خود؛ تولید کرد که در ۵ مدل و نسل مختلف این هواپیماها روانه ی بازار شدند. این تعداد البته تحت نام های مختلفی وارد بازار جهانی شدند و در نهایت با هر نامی که دارند در سرتاسر جهان همچنان پرواز می کنند. درباره ی ایروسپیس دانستن این نکته که شرکت در کل ۱۹ سال فعالیت کرد و بعد از آن دیگر هواپیمای مسافربری را تولید نکرد و زمینه ی کاریش عوض شد بسیار جالب است. البته در ادامه ی این مطلب درباره ی آن مختصر توضیحاتی آورده ایم.

یکی از هواپیماهای ایروسپیس 146

برخی از مشخصاتی که هواپیما BAe 146 دارد و اتفاقا با دیگر هواپیماهای ساخت این شرکت مشترک هم هست عبارتند از؛ ارتفاعی نزدیک به ۹ متر، طول ۳۱ متری، سرعت ۷۴۷ کیلومتری بر ساعت با ظرفیت افزایش حداکثری ۷۹۰ کیلومتر بر ساعت، ظرفیتی بین ۹۷ تا ۱۱۲ نفر، سقف پرواز ۱۱ هزار متری و فاصله نوک بال های هواپیما تا ۲۶٫۳۴ متری. BAe 146 دارای ۴ موتور توربوفن است. این هواپیما به اصطلاح دارای بال بالا است که از لحاظ فرود بر روی باندهای کوتاه بسیار راحت و کاراست اما از طرفی دیگر به علت همین خصوصیت؛ هواپیما در هنگام لندینگ (به زمین نشستن) تکان های شدیدی می خورد که برای مسافران ناخوشایند است.

از بین هواپیماهای BAe 146، سری ۳۰۰ آن بسیار معروف تر از دیگر مدل های تولید شده است. سری ۳۰۰ در ۶ مدل مختلف از A تا F تولید شد. این هواپیماها را با عنوان EP-MOA نشان می دهند. هواپیمای BAe 146STA یکی از مدل های هواپیماست که به آن هواپیمای نظامی این مدل نیز می گویند. از ویژگی های هواپیما این است که در انتهای آن یک در وجود دارد که به صورت رمپ باز می شود و تجهیزات داخل آن قرار می گیرند.

کابین خلبان و کنترل هواپیما BAe 146

درباره ی هواپیما BAe 146 در ایران

حضور BAe 146 در آسمان ایران و دیگر پروازها، به آشیانه ی شرکت های هواپیمایی قشم ایر، ماهان ایر و تابان ایر خلاصه می شود. هواپیماهای bae 146-300 که سال ۲۰۰۸ میلادی توسط ماهان ایر خریداری شد، در ابتدا توسط یک ایرلاین چینی سفارش داده شد و اولین پرواز خود را در سال ۱۹۹۳ انجام دادند ولی این هواپیماها ۱۰ سال بعد تحویل به یک شرکت هواپیمایی چینی دیگر داده شدند. در بین سال های ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۸ مورد بازسازی قرار گرفتند و تبدیل به هواپیماهای ویژه شدند تا این که در نهایت ۷ فروند از آنان توسط شرکت هواپیمایی ماهان ایر خریداری و به ایران آورده شدند.

هواپیمای ایروسپیس 146 ماهان ایر

این هواپیماها همگی دارای یک سالن اصلی هستند که در کل ۶ ردیف صندلی ۴ تایی در کنار هم دارند. قسمت فرست کلاس آن ها با داشتن یک سالن و ۸ صندلی میزدار در قسمت جلوی هواپیما قرار گرفته اند. اما این تنها نکات گفتنی درباره ی سرنوشت هواپیما BAe 146 در ایران نیست! هواپیماها مدت زیادی در آسمان ها دوام نمی آورند و ایران هم از این قائده مستثنی نبوده است. زمانی که تنها ۲ سال از ورود آنان به داخل کشور گذشته بود، BAe 146 به خاطر نقص های فنی و یا کمبود قطعات کاملا زمین گیر شدند.

بعد از این اتفاق یا از قطعات هواپیما برای استفاده در دیگر هواپیماها استفاده شد و یا حتی یکی از مدل های آن تبدیل به رستورانی در جاده ی کرمان شد. البته هر ۶ مدل های BAe 146 سری ۳۰۰ هم در ایران وجود دارند و تحت اختیار هواپیمایی ماهان هستند. راستی اگر می خواهید تا درباره ماهان ایر اطلاعات بیشتری را کسب کنید، می توانید  مطلب کامل و جامعی در مجله ی الی گشت را درباره ی آن مطالعه بفرمایید.

هواپیما BAe 146 در ناوگان ماهان ایر

مختصری درباره شرکت هواپیماسازی بریتیش ایروسپیس

شرکت هواپیما سازی بریتیش ایرو اسپیس (British Aerospace) در سال ۱۹۷۷ به عنوان یک شرکت تولید کننده سیستم های دفاعی و سازنده های هواگردها شروع به کار کرد. این شرکت در نهایت در سال ۱۹۹۹ با خرید بخش سیستم های الکترونیک دفاعی و کشتی سازی جنرال الکتریک به همراه شرکت مارکونی الکترونیک سیستمز، شرکت بی ای ئی (BAE Systems) را به وجود آورد. شرکت در سال ۲۰۰۸ میلادی، عنوان بزرگ ترین شرکت دفاعی اروپا را به دست آورد و اکنون بیش از ۱۰۵ هزار کارمند دارد. دفتر مرکزی آن نیز در نیوهمپشایر قرار گرفته است.

هواپیما BAe 146 در حال پرواز

درباره ی هواپیما BAe 146 برایتان توضیحات کاملی را درج کردیم. این هواپیما با این که دیگر تولید نمی شود اما به قدری برای پروازهای کوتاه برد خوب است که هنوز هم کشورهای بزرگی از آن استفاده می کنند. جا دارد این نکته را یادآوری کنیم که شما برای خرید بلیط هواپیما می توانید به وب سایت الی گشت مراجعه کنید، لطفا به ما بگویید که آیا تا به حال سوار این هواپیما شده اید؟ تجربه ی خود را با ما به اشتراک بگذارید.

آشنایی کامل با وظایف مهماندار هواپیما
آشنایی کامل با وظایف مهماندار هواپیما
اگر موتورهای هواپیما در پرواز خراب شدند چه کار کنیم؟
اگر موتورهای هواپیما در پرواز خراب شدند چه کار کنیم؟
مشکل بزرگ شرکت های هواپیمایی، سرقت بالش و پتو از هواپیما
مشکل بزرگ شرکت های هواپیمایی، سرقت بالش و پتو از هواپیما
سفر ماجراجوی روسی به دور دنیا با بالن
سفر ماجراجوی روسی به دور دنیا با بالن