گردشگری غذایی چیست؟

گردشگری فقط مختص دیدن یک مکان طبیعی، تاریخی و استفاده از تفریحات آن نیست. خیلی ها به یک شهر یا کشور سفر می کنند فقط به این دلیل که بتوانند غذای آن منطقه را امتحان کنند. این گردشگری در سرتاسر دنیا، یکی از انواع جذاب و پر طرفدار است و مدتی است در ایران هم طرفداران خاص خود را پیدا کرده است. در ادامه با الی گشت همراه باشید تا با مفهوم این نوع گردشگری، بیشتر آشنا شوید:

گردشگری غذایی | گردشگری

اگر بتوان یک تعریف خاص برای گردشگری غذایی تعریف کرد، باید گفت به معنای جستجوی غذاهای خاص هر منطقه برای چشیدن و لذت بردن از طعم آن و آشنایی با فرهنگ های غذایی گوناگون است.

آیا شما یک گردشگر غذایی هستید؟

مطالب مرتبط:
۶ مکان گردشگری که مردم محلی دوست ندارند شما بدانید
درباره ی گردشگری سلامت چه می دانید؟

اگر شما هم گاهی محل زندگی تان را ترک می کنید و به نقاط دور و نزدیک دیگر سفر می کنید تا غذاهایش را امتحان کنید، پس شما را هم می توان یک گردشگر غذایی دانست. در این نوع از گرشگری مانند هر نوع دیگر، باید حتما محل زندگی تان را ترک کنید تا یک گردشگر غذایی محسوب شوید.

مفهوم گسترده گردشگری غذایی

گردشگری غذایی در واقع یک فعالیت عمومی است و فقط شامل خوردن غذا نمی شود بلکه همه ی جنبه های آن را از فروشنده های دوره گرد گرفته تا رستوران های لوکس را در بر می گیرد، به عبارت دیگر، هر کسی که به هر شکلی با غذا ارتباط دارد، جزیی از این صنعت است. خیلی ها فکر می کنند که گردشگری غذایی به معنای بررسی تخصصی غذاهای هر منطقه توسط افراد خبره در آشپزی است اما اینطور نیست، البته بخشی از آن هست اما در واقع قسمت کوچکی از آن محسوب می شود. در واقع بر اساس تحقیقات انجام ‌شده، فقط ۸.۱ درصد از غذاهای سراسر دنیا توسط خبره‌ های آشپزی تایید می شوند و به ‌عنوان غذای ممتاز شناخته می ‌شوند درحالی ‌که اکثر مردم فقط به طعم و کیفیت غذا و نوشیدنی توجه می کنند و نیازی به خوردن آن در رستوران ‌های گران ‌قیمت و با برچسب ممتاز احساس نمی ‌کنند.
در کنار جذابیت غذا از نظر طعم و کیفیت، تازگی، منحصر بفرد بودن، طعم و عطر و ارگانیک و طبیعی بودن آن هم اهمیت زیادی دارد و همه ی این هاست که فرهنگ آشپزی یک منطقه را شکل می دهد و باعث جذب گردشگر می شود.

غذا | گردشگری غذایی

هدف از گردشگری غذایی چیست؟

مثل مفهومی که کلمه ی گردشگری یک شهر برای ما تداعی می کند (که به معنای بازدید از مکان های طبیعی و تاریخی و دیدنی یک منطقه است)، گردشگری غذایی هم هدف خاصی را دنبال می کند. هدف از گردشگری غذایی، آشنایی با غذاهای مختلف و فرهنگ غذایی مناطق بدون رده بندی یا دادن نظرهای تخصصی است. در واقع در این نوع گردشگری، هر چه غذا ساده تر باشد، جذابیت بیشتری دارد.

منبع: worldfoodtravel.org

۱۰ غذای خیابانی پرطرفدار از شانگهای
۱۰ دسر معروف بلژیکی به همراه دستور تهیه آن
عجیب ترین چاشنی های غذا در دنیا
۳ مورد از برترین رستوران های جهان
  1. Avatar
    ayda

    تغذیه تو سفر خیلی مهمه مخصوصا برای ما ایرانی ها من خودم سفر کرده بودم تغذیم مناسب نبود و به شدت مریض شدم و برگشتم

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code