بلیط هواپیما

۷ فرودگاه متروکه جهان

این فرودگاه ها دیگر مقصد هیچ پروازی نیستند!

وقتی حرف از فرودگاه می زنیم همیشه یاد فضایی شلوغ و پرازدحام می افتیم. اما در گوشه و کنار این دنیا فرودگاه هایی هستند که دیگر هواپیمایی به آن پرواز نمی کند و متروکه شده اند. این فرودگاه ها به دلایل مختلف دیگر کاربری سابق را ندارند و بی استفاده و متروکه مانده اند. در این مطلب قصد داریم ۱۰ فرودگاه متروکه جهان را به شما معرفی کنیم و در مورد علت متروکه ماندن آن ها با شما صحبت کنیم. با الی گشت همراه باشید.

فرودگاه متروکه

۷ فرودگاه متروکه جهان

 

مطالب مرتبط:
۱۰ باند فرودگاه ترسناک در جهان
ساخت فرودگاهی عجیب با ریل راه آهنی در وسط آن

اگر تابحال سفر هوایی را تجربه کرده باشید با محیط شلوغ و پرهیاهوی فرودگاه آشنا هستید. فرودگاه محل فرود و پرواز هواپیماهای مختلف است که مسافران را به مقاصد مختلف در سرتاسر جهان جابجا می کنند. خیلی از ما با فرودگاه خاطره داریم، خودمان برای سفر به فرودگاه رفته ایم یا برای استقبال یا بدرقه از عزیزی ساعت ها در این محیط شلوغ منتظر بوده ایم. اما جالب است بدانید که فرودگاه هایی در این دنیا وجود دارند که زمانی دوران باشکوهی داشته اند، هزینه های گزافی برای ساخت آن ها صرف شده و در دوره هایی میلیون ها مسافر را به کشورهای مختلف در دنیا جابجا کرده اند. اما اکنون به فرودگاه متروکه ای تبدیل شده اند و بی استفاده یک گوشه خاک می خورند. هرچند تعداد این فرودگاه ها در سراسر جهان کم نیست، اما در ادامه ۷ فرودگاه متروکه مشهور در جهان را به شما معرفی می کنیم:

فرودگاه متروکه کستلون اسپانیا

۱- فرودگاه متروکه کستلون-کوستا آزاهار در اسپانیا

  •  Castellón-Costa Azahar Airport

 

این فرودگاه در شهر کستلون اسپانیا قرار دارد و در سال ۲۰۱۱ «رسما» افتتاح شد. اما از آن زمان این فرودگاه بی استفاده مانده است و تا همین اواخر هیچ هواپیمایی در این فرودگاه فرود نیامده و هیچ ایرلاینی از آن استفاده نکرده است. اگرچه سازمان امنیت پرواز اسپانیا مجوزهای لازم برای فعالیت این فرودگاه را صادر کرده است اما این فرودگاه سال هاست که متروکه مانده است. قرار بود منطقه ای مسکونی در نزدیکی این فرودگاه ساخته شود و این فرودگاه متروکه در واقع برای رفع نیاز ساکنین این منطقه مسکونی ساخته شد. ساخت این فرودگاه هزینه زیادی در پی داشت، اما پس از انتخابات و مناقشات سیاسی، سیاستمدار پشت این قضایا به دلیل فرار مالیاتی و فساد اقتصادی مورد بازجویی و محاکمه قرار گرفت. فرودگاه متروکه کستلون-کوستا اکنون به نماد رکود و فساد اقتصادی کشور اسپانیا تبدیل شده است.

فرودگاه متروکه جانستون

۲- فرودگاه متروکه دشت جانستون در اقیانوس آرام

  • Johnston Atoll Airport

 

فرودگاه جانستون در جزیره کوچکی در اقیانوس آرام و ۱۰۰ مایلی جنوب هاوایی قرار دارد. این فرودگاه در طول قرن بیستم به عنوان پایگاه نظامی ایالات متحده استفاده می شد. طی جنگ جهانی دوم این فرودگاه و بیمارستان زیرزمینی آن مورد حمله زیردریایی های ژاپن قرار گرفت. در حال حاضر این فرودگاه متروکه به حال خود رها شده است و تنها در مواقع اورژانسی از باند کوچک آن استفاده می شود.

فرودگاه متروکه نیکوزیا

۳- فرودگاه متروکه نیکوزیا در قبرس

  • Nicosia International Airport

 

فرودگاه نیکوزیا تا قبل از حمله ترکیه در سال ۱۹۷۴، بزرگ ترین فرودگاه قبرس محسوب می شد. دو هواپیمای مسافربری در باند فرودگاه نابود شدند و لاشه آن ها همچنان به عنوان یادگاری از این خشونت در فرودگاه باقی مانده است. فرودگاه نیکوزیا هم اکنون در اختیار نیروی حفظ صلح سازمان ملل متحد است و ورود نیروهای ارتش ترکیه و قبرس به این منطقه ممنوع است.

فرودگاه متروکه تمپل هوف برلین

۴- فرودگاه تمپل هوف برلین

  •  Berlin Tempelhof Airport

 

فرودگاه تمپل هوف برلین در دوران طلایی پیش از جنگ جهانی دوم یکی از فرودگاه های مدرن و مشهور دنیا به شمار می رفت. فعالیت این فرودگاه در سال ۲۰۰۸ به طور رسمی پایان یافت و از آن زمان پروازی به مقصد این فرودگاه انجام نمی شود. ساختمان فرودگاه تمپل هوف تا قبل از ایجاد ساختمان پنتاگون، بزرگ ترین ساختمان جهان به شمار می رفت. در حال حاضر این فرودگاه متروکه گاهی میزبان نمایشگاه های مختلف می شود و محوطه باند فرودگاه آن نیز تبدیل به بزرگ ترین پارک شهر شده است.

فرودگاه متروکه کرویدون لندن

۵- فرودگاه متروکه کرویدون لندن

  • Croydon Airport

 

این فرودگاه قدیمی نیز در کنار فرودگاه تمپل هوف و فرودگاه لو بوژه پاریس، سه فرودگاه نمادین و مدرن دوران پیش از جنگ جهانی دوم به شمار می رفتند. این فرودگاه میزبان اولین پروازهای مسافربری تاریخ هواپیمایی است و چهره های مشهوری مثل وینستون چرچیل و چارلز لیندبرگ در این فرودگاه تردد می کردند. همچنین گفته می شود که اولین برج مراقبت پرواز در این فرودگاه ساخته شد. این فرودگاه در طول جنگ جهانی متروکه شد و از آن زمان بی استفاده مانده است.

فرودگاه متروکه فلوید بنت

۶- فرودگاه فلوید بنت در نیویورک

  • Floyd Bennett Field

 

این فرودگاه روزگاری یکی از اصلی ترین فرودگاه های نیویورک بود و محل تردد چهره های مشهور صنعت هوانوردی مثل املیا ارهارت و هوارد هیوز به شمار می رفت. اما دوران باشکوه این فرودگاه سپری شده و فرودگاه نیوآرک در نیوجرسی جایگزین این فرودگاه شد. محوطه وسیع این فرودگاه متروکه در حال حاضر تبدیل به پارک و فضای سبز شده است، اما بخشی از ساختمان تاریخی فرودگاه همچنان به عنوان یادگاری از دوران باشکوه این فرودگاه باقی مانده است.

فرودگاه متروکه کای تاک هنگ کنگ

۷- فرودگاه کای تاک در هنگ کنگ

  • Kai Tak International airport

 

این فرودگاه از سال ۱۹۲۵ تا ۱۹۹۸ به عنوان فرودگاه اصلی هنگ کنگ فعالیت می کرد. اما پس از ساخت فرودگاه بین المللی هنگ کنگ تمامی پروازهای این فرودگاه به فرودگاه هنگ کنگ منتقل شد و این فرودگاه متروکه ماند. فرودگاه کای تاک توسط کوه ها و ساختمان های مرتفع محصور شده است و فرود و پرواز در آن با خطراتی همراه بود. به ویژه در باند معروف شماره ۱۳ هواپیماها مجبور بودند هنگام فرود یا پرواز ۹۰ درجه یا حتی ۱۸۰ درجه بچرخند!

 

منبع: easyvoyage.co.uk

۴ مکانی که توسط گردشگران در حال نابود شدن است
۴ مکانی که توسط گردشگران در حال نابود شدن است
آشنایی با موزه تمدن های آسیایی در سنگاپور
آشنایی با موزه تمدن های آسیایی در سنگاپور
سفر به قبرس و پرسه زنی در تاریخ
سفر به قبرس و پرسه زنی در تاریخ
تزیینات و آثار هنری صنایع دستی ترکیه
تزیینات و آثار هنری صنایع دستی ترکیه