آشنایی با آبشار گولفوس، زیباترین آبشار ایسلند

آبشار گولفوس | GULLFOSS WATERFALL

ایسلند یکی از کشورهای شمال اروپاست که طبیعت کم نظیر و عجیب و غریبش، همچون تشویق های ایسلندی شهرتی جهانی دارد! طبیعت بکر ایسلند، سالانه میلیون ها گردشگر را از نقاط مختلف دنیا به این کشور می کشاند. ایسلند، دارای آب و هوایی بسیار سرد است و شاید در طول مدت سفرتان به این کشور، هرگز رنگی از خورشید نبینید! امروز به یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری ایسلند سری خواهیم زد. آبشاری بسیار عظیم و با شکوه به نام آبشار گولفوس. در ادامه این مطلب با الی گشت همراه شوید.

آبشار گولفوس
مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به ایسلند
۱۶ مورد از جاذبه های ایسلند (بخش اول)
۱۶ مورد از جاذبه های دیدنی ایسلند (بخش دوم)

وقتی نام کشور ایسلند را می شنویم، نا خودآگاه با یاد تشویق های معروف ایسلندی در ورزش فوتبال، آب و هوایی بسیار سرد و قطبی و در نهایت طبیعت حیرت انگیز و بکر آن می افتیم. جمعیت این کشور از جمعیت شهرهای کوچک ایران هم کمتر است، بنابراین عجیب نیست که هیچکدام از مناطق طبیعی آن دچار آلودگی نشده اند و هنوز هم در بکر ترین حالت ممکن قرار دارند. آبشار گولفوس یکی از زیباترین آبشارهای موجود در اروپاست که به آبشار طلایی هم شهرت دارد.

گولفوس آبشاری زیبا در ایسلند

معرفی آبشار گولفوس

آبشار گولفوس یا همان آبشار طلایی (Golden Waterfall)، یکی از آبشارهای طبیعی و با شکوه کشور ایسلند است که چشم انداز حیرت انگیزی از طبیعت دست نخورده را در معرض دید گردشگران قرار می دهد. گولفوس قسمتی از دایره طلایی کشور ایسلند است که در جنوب این کشور و بر سر راه رودخانه خروشان سفید یا ویتا ( Hvita) قرار دارد. آب این آبشار، از دومین یخچال طبیعی ایسلند به نام لانجوکول (Langjokull) تامین می شود. گولفوس یکی از آبشارهای پلکانی ایسلند است که حدود ۳۲ متر ارتفاع دارد. گفتیم این آبشار پلکانی است، چرا که آب آن در دو مرحله و پس از برخورد با صخره ها، دوباره به سمت زمین سرازیر می شود. ارتفاع صخره های اطراف این آبشار به ۷۰ متر هم می رسد و چشم انداز بسیار حیرت انگیزی را پدید می آورد که مطمئنا فقط در عکس ها دیده اید. اگر شانس داشته باشید و هوا ابری نباشد، شاهد پدیده رنگین کمان در آسمان گولفوس خواهید بود.

آبشار زیبای گولفوس

چیزی بیش از یک آبشار معمولی

فقط با نگاهی به عکس های این آبشار، متوجه خواهید شد که گولفوس یک آبشار معمولی نیست و حرف های زیادی برای گفتن دارد. در اوایل قرن بیستم، سرمایه گذاران خارجی تصمیم گرفتند تا با مهار قدرت آب این این آبشار، برق تولید کنند. در سال ۱۹۰۷ میلادی، یک مرد انگلیسی تصمیم گرفت که این آبشار را از یک مزرعه دار ایسلندی به نام توماس تامسون که مالکیت آبشار در آن دوران را بر عهده داشت، بخرد! تامسون درخواست این مرد انگلیسی را رد کرد اما پس از مدتی آبشار گولفوس را به او اجاره داد.

Sigriður Tómasdóttir دختر تامسون بود که تمام عمرش را در مزرعه پدرش زندگی کرده بود. او به دنبال لغو اجاره نامه نوشته شده بین پدرش و این فرد انگلیسی بود و برای اینکار بارها به دادگاه رفت. محاکمه سال ها به طول انجامید و دختر تامسون حتی تهدید کرد که اگر پروژه ساخت نیروگاه در این آبشار را شروع کنند، خودش را در آن غرق خواهد کرد. تلاش های دختر تامسون در دادگاه ناکام بود، اما خوشبختانه قبل از آنکه پروژه آغاز شود و ساخت و سازها صورت بگیرد، قرارداد اجاره به دلیل عدم پرداخت به موقع مبلغ اجاره لغو شد. تلاش های تاثیر گذار دختر تامسون، باعث شد تا توجه مردم ایسلند به این آبشار بیش از پیش جلب شود. این دختر شجاع را اولین فعال محیط زیست در کشور ایسلند نامیدند و بارها از او تقدیر کردند.

در سال ۱۹۴۰ میلادی، پسر  Sigriður این آبشار را به دولت ایسلند فروخت. آبشار گولفوس و مناطق طبیعی اطرافش در سال ۱۹۷۰ به عنوان منطقه حفاظت شده برگزیده شد تا از آن به بهترین شکل محافظت شود و برای بازدید گردشگران و طبیعت دوستان آماده شود.

آبشار گولفوس ایسلند

با طی کردن مسیری باریک، به نزدیکی این آبشار خواهید رسید که چشم انداز بی نظیری از آن را در معرض دیدتان قرار می دهد. منظره این آبشار در فصل زمستان حیرت انگیز است. زمانی که بخش های گسترده ای از آن کاملا یخ می زند و آب از میان آن ها به پایین سرازیر می شود. به دلیل پخش شدن آب به فضای اطراف آبشار، در روزهای آفتابی رنگین کمان های بسیاری را در آسمان آبشار خواهید دید.

نمایی زیبا از آبشار گولفوس

مسیر دسترسی به آبشار گولفوس

آبشار گولفوس بخشی از معروف ترین مسیر گردشگری ایسلند به نام “دایره طلایی ایسلند” است. این آبشار در انتهای دره هوکادالور (Haukadalur Valley) و در مسیر رودخانه Hvita قرار دارد. از آنجایی که گولفوس یکی از معروف ترین آبشارهای اروپاست، مسیرهای دسترسی به آن کاملا مشخص هستند. فاصله این آبشار از شهر Reykjavik حدود ۱۱۳ کیلومتر است. به منظور دسترسی به آبشار گولفوس ابتدا باید جاده شرقی Ring را ۵۴ کیلومتر به سمت شرق بروید، سپس با دیدن جاده شماره ۳۵ وارد آن شوید. این جاده را ادامه دهید تا به پارکینگ بزرگ گردشگران در ابتدای مسیر پیاده روی آبشار برسید.

حقایقی درباره آبشار گولفوس

  • در زبان ایسلندی، گولفوس به معنای “آبشار طلائی” است. زیرا در روزهای آفتابی آب این آبشار به رنگ طلائی در می آید.
  • آبشار دو طبقه گولفوس حدود ۳۲ متر ارتفاع دارد.
  • آبشار گولفوس پر آب ترین آبشار اروپاست.
  • منطقه ای که آبشار در آن قرار دارد، ۲۰۰ متر از سطح دریا بالاتر است.
  • به منظور محافظت بهتر از این آبشار، گولفوس در سال ۱۹۷۹ به عنوان یکی از مناطق حفاظت شده ایسلند معرفی شد.
  • آبشار گولفوس به همراه Thingvellir و Geysir از جمله معروف ترین جاذبه های گردشگری ایسلند هستند که مسیر دایره طلایی ایسلند را تشکیل می دهند.
  • وبسایت مطرح دنیای آبشارها، آبشار گولفوس را به عنوان یکی از ۱۰ آبشار زیبا و برتر جهان معرفی کرده است.
  • در نزدیکی گولفوس، امکانات رفاهی بسیار مناسبی وجود دارد و دولت ایسلند این منطقه برای بازدید گردشگران به خوبی آماده کرده است.

منبع: icelandtravel.is

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد