آتن را جور دیگری نیز می توان دید (بخش دوم)

دیدنی ها در آتن کم نیست

هر چه قدر در این شهر رویایی بچرخی و بگردی می بینی از حیث جاذبه و زیبایی تمامی ندارد. در این مطلب می خواهیم دیدنی های دیگر آتن را که شاید کمتر به آن پرداخته می شود، شرح دهیم. با الی گشت همراه باشید تا بیشتر از جاذبه های این شهر بدانیم.

مطالب مرتبط:
آتن را جور دیگری نیز می توان دید (بخش اول)
راهنمای سفر به آتن
آثار باستانی یونان

پارتنون

پارتنوننیایش‌گاهی باستانی در آکروپولیس آتن است که ۲۵۰۰ سال پیش پریکلس آن را بنا نمود. این بنا، جای نیایش‌ گاه قدیمی‌ تری که از بین رفته بود گرفت. ساخت معبد جدید ۴۴۷ سال پیش از میلاد آغاز شد و تا سال ۴۳۲ قبل از میلاد به طول انجامید. این پرستشگاه ویژه خدای آتنا است. در سال ۱۶۸۷ هنگامی که در حدود ۲۰۰۰ سال از ساخت آن می‌ گذشت گلوله توپ بی هدفی به پارتنون اصابت کرد و مقداری از سقف آن را از بین برد و آسیب های سختی به ستون های آن وارد آورد. در سال ۱۸۸۰ بدون کسب رضایت از کشور یونان، سنگ مرمرهای باارزش آکروپولیس به موزه لندن برده داده شد که پس از چندی، به دلیل آلودگی هوا دچار فرسایش و خرابی شدند. از نظر معماری، پارتنون به سبک دورستونی ساخته شده‌ است.
پارتنون، این ساختمان سفید و با شکوه، قرن‌هاست که بر فراز تپه‌ای در آکروپلیس در برابر آسمان آبی به درخشش مشغول است و زیبایی‌اش را به رخ جهانیان می‌کشد. با وجود باد، باران، تابش آفتاب و اتفاقاتی که در گذر زمان باعث فرسایش می شوند، هنوز بخش‌هایی از آن باقی مانده و همین باقی مانده‌ها، آن‌قدر جذابیت و زیبایی دارند که هر سال عده زیادی برای تماشای این ساختمان به یونان و شهر آتن سفر می کنند. یونانی‌ها این ساختمان را تقریبا در قرن پنجم قبل از میلاد برای الهه‌ خود با نام آتِنا ساختند. به اعتقاد آنها آتنا نگه ‌دارنده مردم شهر آتن بود. پارتنون در حقیقت جایگزین ساختمانی قدیمی‌تری شده بود که حالا ما به آن “پارتنون قدیمی‌تر” می‌گوییم. پارتنون قدیمی‌تر مهم‌ترین اثر معماری دوره هنر کلاسیک یونان در زمان جنگ ایران و یونان از بین رفته بود. آنچه امروزه از پارتنون قدیمی تر باقی مانده و همچنین مجسمه‌های سردر آن یکی از نقاط اوج هنر یونانی به حساب می‌‌‌آیند. ساختمان پارتنون نشانه‌ دموکراسی در شهر آتن می باشد.

پارتنون جدید در پارک سده شهر نشویل

پارتنون نه تنها از زیباترین و باشکوه ترین ساختمان‌ های جهان، بلکه از مهم‌ ترین و بی‌ نظیرترین آثار فرهنگی جهان نیز به شمار می ‌رود در بسیاری از نقاط جهان سعی کرده اند چیزی شبیه به این بنا بسازند. نمونه آن، ساختمان پارتنون در پارک “سده” شهر نَشویل آمریکا است. در ساخت این ساختمان، حتی در کوچک‌ترین جزئیات هم از نمونه اصلی کپی برداری شده است. سازندگان این ساختمان با تهیه قالب‌ هایی از روی ساختمان اصلی، ساختمان جدید را به همراه جزییات دقیق و مفصلش بنا نموده اند. مجسمه سیزده متری «آتِنا» نیز بازسازی و در این بنا کار گذاشته شده است. این مجسمه از هر نظر همانند نمونه اصلی بوده و در حال حاضر در موزه بریتانیا در شهر لندن نگه‌داری می ‌شود.

مجسمه سیزده متری آتنا، پارتنون، آتن

ساختمان پارتنون پارک سده، در اصل برای برگزاری نمایشگاهی در سال ۱۸۹۷ میلادی ساخته شد و حالا به عنوان موزه در شهر نِشویل کاربرد دارد. در این موزه، مجموعه‌ ای از آثار هنری به طور ثابت نگه‌ داری شده و گاهی نمایشگاه‌ های دوره ‌ای در آن برگزار می ‌شود.

معرفی هتل ۵ ستاره هیلتون در آتن
ویدیو از آتن، شهر جادویی خدایان
معرفی هتل ۵ ستاره اینترنشنال آتنیوم در آتن
معرفی هتل پرزیدنت آتن | ۴ ستاره

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code