در سفر به روسیه چه جاذبه هایی ببینیم؟ (قسمت اول)

آشنایی با جاذبه های روسیه

روسیه همیشه ما را یاد کوهستان، چهره هایی سنگی و آدم های جدی و کوشا می اندازد. اما طبیعت این کشور آنقدر مطبوع وم لایم است که وزش یک باد در این سرزمین به صورت شما، زیبایی و ملایمتی که پشت آن چهره های جدی پنهان است را حس می کند. روسیه سرزمین عجایب است و با  هفده میلیون کیلومتر مربع پهناور ترین کشور جهان به حساب می آید. آنقدر در این سرزمین مظاهر دیدنی وجود دارد که جدا کردن هفت مورد از جذاب ترین آن ها کار دشواری است. با الی گشت همراه باشید تا به معرفی برخی از جاذبه های دیدنی این سرزمین پهناور بپردازیم.

مطالب مرتبط:
از روسیه سوغات چی بخریم؟
شکم گردی خوشمزه در روسیه

۱٫ دریاچه بایکال

دریاچه بایکال دریاچه ‌ای در جنوب سیبری، میان استان ایرکوتسک و بوریاتیا است . این دریاچه در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است، بایکال قدیمی‌ ترین و عمیق‌ ترین دریاچه آب شیرین جهان محسوب می شود. از آنجایی که این دریاچه بسیار قدیمی است، جانورانی در آن زندگی می کنند که فقط در این دریاچه یافت می‌شوند. این جانوران شامل تعداد زیادی از بی‌ مهرگان، چندین گونه از ماهی ‌ها و فک آب شیرین می ‌باشند. فک آب شیرین بایکال تنها فک آب شیرین جهان است و همیشه در آب شیرین زندگی می ‌کند. دانشمندان بر این باورند که خوک‌ های آبی این دریاچه در زمان های قدیم از اقیانوس شمالی (شمالگان) آمده و بعد از سفر به سمت بالای رودخانه، به این دریاچه رسیده‌ اند. دریاچه بایکال بزرگ ترین منبع آب شیرین جهان به شمار می ‌آید. تقریباً ۲۰ درصد از آب شیرین روی کره زمین در این دریاچه قرار گرفته است چرا که این دریاچه وسعتی برابر با ۳۱۵۰۰ کیلومتر مربع دارد.

دریاچه بایکال

۲٫ دره آب فشان‌ ها

دره آب فشان‌ ها دره‌ای واقع در  شبه ‌جزیره کامچاتکا در خاور دور روسیه است که دارای آب ‌فشان ‌های متعدد است. این دره تنها دشت آب‌ فشانی در اوراسیا (در کنار دشت آب‌فشانی موتنوفسکی) و دومین آب ‌فشانستان بزرگ جهان است. حوزه آبخیز این دره ۶ کیلومتر طول دارد و حدود ۹۰ آب‌ فشان و تعداد زیادی چشمه آب گرم در این دره موجود است. دسترسی به این دره دشوار است و راه اصلی رسیدن به آن هلیکوپتر است. آب‌ فشان‌ های این دره در سال ۱۹۴۱ میلادی توسط یک دانشمند محلی به نام تاتیانا اوستینووا کشف شد.

دره آب فشان ها

۳٫ کلیسای جامع سنت باسیل

کلیسای جامع سنت باسیل یکی از برجسته ترین و قابل توجه ترین بناهای تاریخی روسیه به شمار می رود. از قرن شانزدهم تا به امروز زیبایی این کلیسا تحسین جهانگردان را برانگیخته و امروزه درواقع نماد فرهنگ و تاریخ روسیه می باشد. این بنا در میدان سرخ – مهم ترین میدان مسکو – واقع شده و نمایانگر موقعیت جغرافیایی بی نظیر روسیه مابین اروپا و آسیا می باشد. کلیسای جامع سنت باسیل بین سال های ۱۵۵۵ تا ۱۵۶۱ ساخته شده و نام آن برگرفته از یکی از قدیسان محبوب ارتدکس روسیه است. این کلیسا به دستور ایوان مخوف به منظور گرامیداشت و یادبود تصرف شهر قازان ساخته شد. گنبدهای این کلیسا از نوع پیازی شکل و با چوب ساخته شده‌ است. رنگ ‌آمیزی و طراحی این کلیسا در میان تمام کلیساهای سراسر دنیا منحصر به فرد است. شایان ذکر است که این کلیسا بارها طعمه آتش شده اما به سرعت مورد بازسازی قرار گرفته است.

کلیسای جامع سنت باسیل

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد