از روسیه سوغات چی بخریم؟

سوغات کشور روسیه

از جذابیت‌ها و خاطره‌های ماندگار از یک سفر، خرید سوغاتی و یادگاری از آن است. هر شهر و کشوری به تناسب فرهنگ و سنتی که دارد، نمادهایی منحصر به فرد خودش را به عنوان سوغاتی به گردشگران به فروش می‌رساند. با دانستن سوغاتی‌های هر کشور به راحتی می‌توانید آنها را در بیشتر مغازه‌ها و فروشگاه‌ها تهیه کنید و از سفر، برای عزیزانتان به عنوان یادگاری بیاورید. از آنجائیکه این روزها سفر به روسیه، مسکو و سنت پترزبورگ و…در بین ایرانی‌ها افزایش پیدا کرده است، پیشنهاد می‌کنیم با الی گشت همراه شوید تا با مطالعه این مقاله از سوغاتی‌های روسیه مطلع شوید؛ چراکه نزدیکان‌تان دوست دارند هدیه‌ای هر چند کوچک از دستان شما بگیرند.

مطالب مرتبط:
شکم‌گردی خوشمزه در روسیه
آشنایی با دیدنی‌های روسیه
سوغاتی‌های کشور روسیه

روسری و شال

در روسیه نوعی شال سر وجود دارد که استفاده از آن با ورود دین مسیحت به این کشور مرسوم شد. این روسری‌ها برای گرم نگه داشتن در سرما بسیار مناسب هستند. تولید شال و روسری در روسیه برای زمان زیادی به صورت سنتی انجام می‌شد تا اینکه تولید آن صنعتی شد. این روسری‌ها که طرح‌های زیبایی را نیز دارند به .عنوان سوغات روسیه در جهان شناخته شده‌اند

کهربا

روسیه بزرگ‌ترین معدن کهربا را در دنیا دارد. کهربا صمغ درخت‌هایی است که سال‌ها زیر آب مانده‌اند و کم‌کم به یک ماده‌ی سخت، شبیه یه سنگ تبدیل می‌شوند، در برخی از این کهرباها حشرات و گیاهان متعلق به زمان‌های دور دیده می‌شود. روس‌ها معتقدند کهربا علاوه بر زیبایی ظاهری و کاربرد آن در بدلیجات، طلا و تزئینات انرژی‌های بد را نیز دور می‌کند.

کهربای روسیه

ظروف خولخوم

ظروف خولخوم، ظرف‌های چوب و طلایی رنگی هستند که با طرح‌هایی مثل گل، شاخه و دانه‌های قرمز مزین شده‌اند. این ظرفها را به ترکیب خاصی آغشته می‌کنند و در کوره می‌پزند تا به رنگ طلایی در بیایند.

والنکی

سوغاتی به قدمت ۱۵۰۰ سال پیش! والنکی به نوعی یک چکمه از جنس نمد و یا پاپوش مرسوم بین روس‌هاست. از آنجائیکه روسیه کشور سردسیری است، از قدیم، این پاپوش‌ها را برای راه رفتن روی برف ساخته‌اند. گرچه این روزها این پاپوش‌ها را دیگر به صورت صنعتی تولید می‌کنند اما در بعضی از کارگاه‌های روسیه می‌توانید سبک تولید سنتی آنها را ببینید. با این پاپوش‌ها بایستی کفش هم پوشید؛ چرا که با اینکه بسیار گرم و مناسبند اما آب می ‌تواند به آنها نفوذ کند. یک موضوع جالب و مربوط به این پاپوش‌ها، ساخت کوچکترین آنها به اندازه یک میلی متر توسط لوشا، یک هنرمند روسی است!

والنکی روسیه

جعبه‌های نقاشی شده

در سفر به روسیه می‌توانید برای هدیه جعبه‌هایی بخرید که بسیار هنرمندانه و زیبا بر اساس داستان‌های قدیمی نقاشی شده‌اند.

عروسک ماتروشکا

روس‌ها به این عروسک‌ها بابوشکا می‌گویند. عروسک‌های ماتروشکا یا بابوشکا مجموعه‌ای از چند دختر لپ قرمز با شکلی یکسان و اندازه‌های متفاوت هستند. این دختران لباس‌های گلدار رنگارنگی پوشیده‌اند و به صورت تو در تو داخل هم قرار گرفته‌اند. عروسک‌ ماتروشکا در قرن ۱۹ میلادی به شهرت زیادی در روسیه رسید و از آن زمان به عنوان نماد و سوغات روسیه شناخت شد.

عروسک ماتروشکا

علاوه بر سوغاتی‌های معروفی که برایتان معرفی کردیم، می‌توانید از روسیه سماورهای زغالی و قدیمی، کلاه‌های پشمی و نمدی، شکلات، ظرف‌ها و کریستال‌های سنتی به یادگار بیاورید.

معرفی هتل هیلتون لنینگردسکیا مسکو | ۵ ستاره
معرفی هتل هیلتون لنینگردسکیا مسکو | ۵ ستاره
در این کوچه فقط استخوان های نهنگ می بینید
در این کوچه فقط استخوان های نهنگ می بینید
حقایقی درباره متروی مسکو
حقایقی درباره متروی مسکو
رنگارنگ ترین بنای جهان، کلیسای جامع سنت باسیل مسکو
رنگارنگ ترین بنای جهان، کلیسای جامع سنت باسیل مسکو

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code