بلیط هواپیما

بازدید از معماری های چشمگیر مساجد استانبول (بخش اول)

استانبول به جز جاذبه های مدرنی چون فروشگاه های صاحب نام و رستوران های شیک و مجلل، روی دیگری نیز برای گردشگران دارد

تاریخ کهن این شهر، سلاطین متعدی که بر این شهر حکمرانی کرده اند و همچنین پیشینه های مذهبی آن باعث شده است این شهر مزین به بناهای مذهبی و آثار معماری چشمگیری شود. گردشگر باید خیلی خوش شانس باشد که بتواند در یک شهر توریستی با هر دو جنبه روبرو شده و از هر کدام بهره شایسته را ببرد. این شهر به طور خاص مساجد زیادی در خود دارد که هر یک از یک فرهنگ، تاریخ و یک سبک معماری در تاریخ سرزمین خبر می دهند. پس اگر به این شهر سفر کردید حتما برنامه بازدید از چند مسجد را در برنامه تان قرار دهید و قبل از آن مطلب حاضر را برای آشنایی بیشتر با این بخش از سفر مطالعه نمایید.

مطالب مرتبط:
بازدید از معماری های چشمگیر مساجد استانبول (بخش دوم)
بازدید از معماری های چشمگیر مساجد استانبول (بخش سوم)

مسجد ایا صوفیه Hagia Sophia

بناهای تاریخی بسیاری در شهر استانبول وجود دارد، ولی ساختمان باشکوه ایّا صوفیه به دلیل معماری نوآورانه خود در بخش خارجی و داخلی، اهمیت مذهبی، تاریخی و زیبایی فوق العاده‌ا‌ش بی‌شک یک سر و گردان بالاتر از سایر بناها می باشد. دستور ساخت این مسجد در سال ۵۳۷ توسط امپراتور بزرگ بیزانس، یوستینیانوس صادر شد و در ابتدا به عنوان کلیسا مورد استفاده قرار گرفت. اما بعدتر و در سال ۱۴۵۳، زمانی که محمد فاتح، سلطان عثمانی استانبول را فتح کرد، ایاصوفیه به مسجد تبدیل شد. اما داستان این تغییر کاربری به همین جا ختم نشد و در سال ۱۹۳۵ نیز آتاتورک، رئیس جمهور ترکیه این ساختمان را به موزه تبدیل نمود. مسجد ایاصوفیه بیش از همه به سبب گنبد منحصر به فردش شهرت دارد که ۴ مناره از اطراف آن را احاطه کرده اند. این مناره ها در دوران امپراتوری عثمانی به ساختمان مسجد اضافه شدند.

سبک معماری: معماری بیزانتین
کارکرد: موزه
هزینه ورودی: ۴۰ لیر برای بزرگسالان و برای کودکان زیر ۱۲ سال رایگان

مسجد ایا صوفیه Hagia Sophia

مسجد سلیمانیه  Süleymaniye Mosque

مسجد زیبای سیلیمانیه چهارمین مسجد مجللی ا‌ست که در استانبول ساخته شده است. مسجد سلیمانیه به مسجد «شکوه‌ مند» نیز معروف است و در حال حاضر بزرگ ترین مسجد استانبول و یکی از مشهورترین جاذبه های این شهر به حساب می آید. مسجد و بناهای اطراف آن توسط معمار سنان، یکی از معروف ترین معمارهای زمان، در سال های ۱۵۵۰ تا ۱۵۵۷ ساخته شده است. ساخت این مسجد در امپراتوری عثمانی و به سبک معماری عثمانی انجام شد. در مجموعه مسجد سلیمانیه ایوانی سه طرفه، یک گنبد مرکزی، باغ های چشم نواز و چهار مناره به همراه ده بالکن زیبا دیده می ‌شود. تعداد بالکن ها نماد سلطان سلیمان، دهمین سلطان امپراتوری عثمانی است و از این جهت که سلطان سلیمان عثمانی فرمان ساخت مسجد را داد، این مسجد به مسجید سلیمانیه شهرت یافت.

سبک معماری: عثمانی
هزینه ورودی: ندارد

مسجد سلیمانیه Süleymaniye Mosque

مسجد سلطان احمد، مسجد آبی  Sultan Ahmed Mosque

بی شک یکی از باشکوه ترین و خوش عکس ترین بناهای ترکیه، مسجد سلطان احمد است. این مسجد به دستور سلطان احمد اول ساخته شد و مقبره‌ خود وی نیز در قسمت شمالی آن و رو به روی پارک سلطان احمد قرار گرفته است. نمای خارجی و فوق العاده‌ مسجد شامل گنبدی با یک منحنی آبشارگونه و شش مناره‌ی باریک و بلند می‌شود. کاشی کاری و معماری زیبا درون مسجد از ویژگی های چشمگیر این مسجد است. در کاشی کاری ها عمدتا از کاشی‌ آبی استفاده شده  به همین دلیل این بنا به مسجد آبی نیز معروف است.

سبک معماری: معماری اسلامی و عثمانی
کارکرد: مسجد
هزینه ورودی: ندارد

معرفی هتل بلو مارماری استانبول | ۴ ستاره
معرفی هتل بلو مارماری استانبول | ۴ ستاره
مسجد شاهزاده، شاهکاری از هنر معماری عثمانی و بیزانس
مسجد شاهزاده، شاهکاری از هنر معماری عثمانی و بیزانس
مرکز خرید آک‌ مرکز، سومین مرکز خرید مجلل استانبول
مرکز خرید آک‌ مرکز، سومین مرکز خرید مجلل استانبول
همه چیز درباره منطقه سیسلی استانبول
همه چیز درباره منطقه سیسلی استانبول