آشنایی با معروف ترین پنیرهای دنیا و نحوه مصرف آن ها!

معروف ترین پنیرهای دنیا

اگر اهل آشپزی باشید حتما با اهمیت پنیرهای مختلف آشنا هستید. پنیز موتزارلا که در ایران به پنیر پیتزا شهرت دارد یکی از معروف ترین آن هاست. پنیر لذیذ گودا، پارمسان، چدار و صدها نوع پنیر دیگر در سرتاسر دنیا وجود دارند که حقیقتا آشپزی بدون آن ها چیزی کم داشت! امروز می خواهیم معروف ترین پنیرهای دنیا و همین طور طرز مصرف و استفاده آن ها را به شما معرفی کنیم. در این مطلب خوشمزه و لذیذ با الی گشت همراه باشید.

پنیر ریکوتا

پنیر موتزارلا | Mozzarella

مطالب مرتبط:
راهنمای پنیرهای معروف ایتالیایی
همه چیز در مورد «پنیر کممبر»، لذیذترین و خوشمزه ترین پنیر فرانسوی!
تاریخچه «پنیر گودا»، پنیر لذیذ و خوشرنگ هلندی!
 • کشور: ایتالیا

اولین مورد از معروف ترین پنیرهای دنیا پنیر موتزارلا یا موزارلا است که همان طور که گفتیم در ایران به پنیر پیتزا مشهور است. موتزارلا حقیقتا یکی از محبوب ترین پنیرها در سرتاسر جهان است و در انواع و اقسام غذاها از پیتزا گرفته تا پاستا و … استفاده می شود. موتزارلا اصالتا متعلق به جنوب ایتالیا است و در روش سنتی از شیر بوفالو تهیه می شود. این پنیر معمولا رنگی سفید دارد و به صورت گلوله های کوچک و بزرگ تهیه می شود؛ کوچکترین این گلوله ها حدود ۱ گرم و بزرگ ترین آن ها تا ۱۱۳ گرم هم وزن دارد. هرچند در روش های صنعتی قرص پنیر خیلی بزرگ تر و در حد چند کیلو هم تهیه می شود.

 • طرز استفاده: هرچند ما پنیر موتزارلا را بیشتر در تهیه پیتزا مصرف می کنیم اما ایتالیایی ها آن را به اشکال گوناگونی مصرف می کنند. شما می توانید روی کمی پنیر موتزارلا روغن زیتون، نمک و فلفل سیاه بریزید و به همین شکل و به عنوان میان وعده یا در کنار سایر غذاها سرو کنید. همچنین ترکیب این پنیر با گوجه و نان هم فوق العاده می شود. صد البته که در تهیه انواع پیتزا و پاستا هم این پنیر لذیذ استفاده می شود.
پنیر موتزارلا

پنیر پارمسان | Parmesan

 • کشور: ایتالیا

پنیر پارمسان هم یکی دیگر از معروف ترین پنیرهای دنیا و به اعتقاد پنیرشناسان حرفه ای، یکی از بهترین پنیرهاست. پارمسان نوعی پنیر سفت و بافت دار و زبر است که عطر و بو و طعمی زیاد دارد، به همین دلیل تنها مقدر کمی از آن در غذاها استفاده می شود.

 • طرز استفاده: پنیر پارمسان را اغلب روی پاستا رنده می کنند یا در تهیه انواع سوپ و خوراک استفاده می کنند. همچنین این پنیر را به عنوان اسنک و لای نان یا در تهیه انواع سس پنیری هم به کار مب رند. در حقیقت هیچ ممنوعیتی برای استفاده از این پنیر خوش طعم وجود ندارد و روی تمام غذاها می توانید کمی از آن را رنده کنید. سالاد، نیمرو، غذاهای سوخاری و سرخ شده و …مطمئنا با کمی پنیر رنده شده پارمسان تکمیل می شوند.
پنیر پارمسان

پنیر چدار | Cheddar

 • کشور: انگلیس

پنیر چدار پنیری سفت و خشک و شکننده با عطری شدید است و رنگ آن بسته به نحوه تهیه، از سفید عاجی تا طلایی و نارنجی متغیر است. خاستگاه اصلی این پنیر دهکده چِدار در سامرست انگلیس است اما امروزه به عنوان یکی از معروف ترین پنیرهای دنیا در کشورهای مختلف تهیه و استفاده می شود.

 • طرز استفاده: پنیر چدار را معمولا در تهیه انواع برگر و ساندویچ های دیگر استفاده می کنند. همچنین این پنیر خوش عطر و طعم را می توان به صورت رنده شده روی غذاهایی مثل کاسرول، گراتن و … استفاده کرد. در تهیه سس پنیری هم از این پنیر استفاده می شود و یکی از مواد اصلی غذای معروف مک اند چیز در حقیقت همین پنیر چدار است. در تهیه انواع پای های گیاهی و کیش لورن هم از این پنیر استفاده می شود.
پنیر چدار

پنیر گودا | Gouda

 • کشور: هلند

نوبتی هم باشد نوبت پنیر گوداست؛ یکی از لذیذترین و معروف ترین پنیرهای دنیا! این پنیر نیمه سفت از شیر گاو تهیه می شود و اصالتا در کشور هلند تهیه می شود. گودا از آن پنیرهایی است که به مرور عطر و طعمش قوی تر و بهتر می شود. به همین دلیل تاریخ تهیه گودا در قیمت و ارزشش تاثیرگذار است و گودای قدیمی طرفداران بیشتری دارد.

 • طرز استفاده: با برخی از مصارف گودا آشنا هستیم. گودای آب شده باعث لذیذتر شدن هر ساندویچی می شود. همچنین این پنیر را به صورت رنده شده روی انواع غذاهایی که داخل فر می گذارند هم می توان ریخت. حتی در بسیاری از کشورها گودا را به صورت تکه های کوچک و همراه با نوشیدنی های مختلف مثل آب سیب یا پرتقال، چای معطر و نوشیدنی های دیگر سرو می کنند.
پنیر گودا

پنیر سوئیسی | Swiss Cheese

 • کشور: سوئیس

پنیر سوئیسی با ظاهر متخلخل و سوراخدارش یکی از معروف ترین پنیرهای دنیا است. این پنیر رنگی زرد و بافتی نیمه سفت دارد و داخلش حفره های توخالی وجود دارد که به «چشم» پنیر شهرت دارند. پنیر سوئیسی یکی از محبوب ترین پنیرها در آمریکا به شمار می رود.

 • طرز استفاده: پنیر سوئیسی با عطر آجیلی و طعم بی نظیرش در اکثر ساندویچ ها قابل استفاده است. اما اغلب این پنیر را در غذاهایی مثل پای، غذای ایتالیایی فریتاتا، انواع سوفله، املت، روی استیک در انواع سس پنیر و فوندو هم استفاده می شود.
پنیر سوئیسی

پنیر اِمنتال | Emmentaler

 • کشور: سوئیس

پنیر امنتال هم از نظر ظاهری شبیه به پنیر سوئیسی است و بسیاری از مردم در واقع آن ها را با هم اشتباه می گیرند. اما این پنیر تفاوت های زیادی با پنیر سوئیسی دارد. امنتال یا امنتالر پنیری زرد رنگ، نیمه سخت است که اصالتا در منطقه امنتال در کانتون برن سوئیس تهیه شده است. این پنیر بافتی تقریبا نرم دارد و طعمی شیرین و آجیلی دارد که در انتها کمی تند می شود.

 • طرز استفاده: پنیر امنتال را مثل سایر پنیرها در اکثر غذاها می توان استفاده کرد و این امر تا حد زیادی بستگی به سلیقه و ذائقه شما دارد. غذاهایی مثل کوردون بلو، سس فوندو، پنیر کبابی و کاسرول از جمله غذاهایی هستند که عمدتا با پنیر امنتال تهیه می شوند.
پنیر امنتال

پنیر بری | Brie

 • کشور: فرانسه

پنیر بری پنیری نرم است که از شیر گاو تهیه می شود و اصالتا متعلق به شمال شرقی کشور فرانسه است. رنگ این پنیر سفید و در برخی موارد مایل به خاکستری است. این پنیر طعمی آجیلی، میوه ای و حتی قارچ مانند دارد و از این نظر شبیه به پنیر کممبرت است. پنیر بری جزء پنیرهای خاص است و ممکن است به نظر بسیاری از افراد طعمی اسیدی و نامطبوع داشته باشند. اما تعداد کسانی که عاشق این پنیر هستند آنقدر زیاد بوده که آن را به یکی از معروف ترین پنیرهای دنیا تبدیل کرده است.

 • طرز استفاده: پنیر بری و گوشت ترکیبی فوق العاده خوشمزه است، اما می توانید آن را مثل پنیر سفید روی تکه ای نان مالید و به همین صورت خورد. همچنین پنیر بری کبابی و پخته با عسل و سیب و میوه های دیگر هم یک غذای پنیری شیرین و خوشمزه را به وجود می آورد.
پنیر بری

پنیر فتا | Feta

 • کشور: یونان

پنیر فتا در واقع پنیری یونانی است که از شیر بز و گوسفند تهیه می شود و امروزه در کشورهای مختلفی مثل ایران هم کاربرد دارد. این پنیر سفید، نمکی و نرم با بافت کرمی مانندش طرفداران زیادی دارد و یکی از معروف ترین پنیرهای دنیا به حساب می آید.

 • طرز استفاده: پنیر فتا خرد شده را می توان در تهیه انواع سالاد و در ترکیب با سبزیجات مختلف استفاده کرد. همچنین داخل انواع ساندویچ، در ترکیب با تاکو و غذاهای مکزیکی و همراه با نان، زیتون، روغن زیتون و فلفل و سبزی هم مصرف می شود.
پنیر فتا

پنیر ریکوتا | Ricotta

 • کشور: ایتالیا

یکی دیگر از معروف ترین پنیرهای دنیا پنیر ریکوتاست که از شیر گوسفند تهیه می شود. این پنیر نرم و خوشمزه و کرمی با طعم شیرین و ملایمش طرفداران زیادی در سرتاسر جهان دارد. به علاوه  این پنیر میزان چربی کمی دارد و به همین دلیل در غذاهای رژیمی هم می توان از آن استفاده کرد. پنیر ریکوتا طعمی شیرین دارد و از نمک کمی هم در تهیه آن استفاده شده است و در انواع غذاهای شور و شیرین می توان آن را استفاده کرد. انواع غذاها، از لازانیا گرفته تا پاستا، پای و چیزکیک با پنیر ریوتا تکمیل می شوند. حتی می توانید آن را روی نان بمالید و همراه با سبزیجات مختلف، در کنار نیمرو و املت و همراه با میوه های مختلف نوش جان کنید. در هر صورت این پنیر با طعم فوق العاده اش شما را عاشق و شیفته خود می کند.

منبع: sodelicious.recipes

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد