آشنایی با کاخ خدیو در استانبول

معرفی کاخ خدیو در استانبول

یکی از جذابیت های سفر به استانبول دیدن یکی کاخ خدیو است. کاخ خدیو که به کاخ چوبوکلو نیز مشهور است، در قسمت آسیایی استانبول قرار دارد و سابقا اقامتگاه عباس خدیو دوم مصر و سودان بوده است. این عمارت که در ۱۹۰۷ تکمیل شد، قبل از افتتاح آن در ۱۹۸۴ مدت زمانی طولانی رها شد. با الی گشت همراه باشید تا با هم نگاهی به تاریخ و معماری کاخ خدیو در استانبول بیاندازیم.

کاخ خدیو
مطالب مرتبط:
داستان جالب برج دختر در استانبول
همه چیز درباره منطقه سیسلی استانبول

عباس خدیو دوم که از ۱۹۸۲ تا ۱۹۱۴ بر مصر و سودان حکومت می کرد، درصدد همکاری با امپراتوری عثمانیان برای تضعیف بالقوه استعمار بریتانیا بود. همچنین وی از قسطنطنیه بازدید کرد و پس از آن معمار ایتالیایی به نام آنتونیو لاسیاک را مامور ساخت اقامتگاه تابستانی در ساحل بسفر نمود. این کاخ که طبق اصول زیبایی شناسی هنر نوین و با الهام گرفتن از سبک نئوکلاسیک عثمانی طراحی شد، از ویلاهای رنسانس تقلید کرده است. کاخ خدیو که بر فراز تپه ای در چوبوکلو واقع شده، مشرف به معبدی معروف در یک باغ بزرگ بوده، توسط تراس هایی مرمری احاطه شده و دارای برجی برافراشته می باشد که این یکی از برجسته ترین ویژگی های آن است.

این بنای سه طبقه همچنین دارای فواره ای معروف و یکی از بزرگ ترین باغ های گل سرخ در شهر است. شومینه ای بزرگ، آسانسور بخاری تاریخی، دو اتاق خواب بزرگ، و تراس تنها چند مورد از برجستگی های داخلی این کاخ هستند.

خدیو استانبول

این کاخ که با اجزا نئوکلاسیک، نئواسلامی و نئوعثمانی تزئین شده، دارای ستون ها، دیوارها و سقف مرمر است که با اشکالی مانند گل تا شکار حیوانات کنده کاری شده اند. عباس خدیو غیر از ساختمان مشابه این در نیل در مصر همچنین دارای همسر دوم مخفی بود که در خاطرات خود ادعا کرده مسئول تمام تصمیم گیری های مربوط به طراحی کاخ بوده است.

پس از بنیانگذاری جمهوری ترکیه، این عمارت توسط شهر استانبول در ۱۹۳۷ خریداری شد اما تا دهه ۱۹۸۰ نادیده گرفته شد. در این زمان بود که باشگاه تفریحی و خودروی ترکیه که قراردادی با شهرداری استانوبل برای مرمت و مدیریت مکان های تاریخی عثمانی امضا کرده بود، این کاخ را مرمت نمود. این کاخ در ۱۹۸۵ به عنوان رستوران، کافه و هتل در معرض دید عموم قرار گرفت. امروزه، این عمارت پذیرای بازدیدکنندگان در تالار مدور تزئین شده به طور باشکوه با ستون های مرمر و برنج و آسانسور کریستال است که تا تراس ادامه دارد. سالن ها و اتاق خواب های بزرگ مخصوص پادشاهان ارزش دیدن را دارند و از دیدن عکاسان مراسم ازدواج که زوج ها را برای ژست گرفتن در باغ یا یکی از سالن ها هدایت می کنند شگفت زده نشوید. غیر از اجازه به بازدیدکنندگان برای غرق شدن در فانتزی های رمانتیک امروزی، این کاخ را می توان برای مراسم ازدواج نیز اجاره نمود.

معرفی هتل تایتانیک سیتی تقسیم استانبول | ۴ ستاره
معرفی هتل کلاریون محموتبی استانبول | ۵ ستاره
معرفی هتل پوینت تکسیم استانبول | ۵ ستاره
راهنمای تردد بین دو بخش اروپایی و آسیایی استانبول

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code