چطور در سفرهای ساحلی دچار آفتاب سوختگی نشویم؟

آفتاب سوختگی | Sunburn

مسافران در سفرهای ساحلی که زمان زیادی را در زیر آفتاب می گذرانند، هیچوقت دلشان نمی خواهد که دچار آفتاب سوختگی شوند. این اتفاق یکی از رایجترین مسائلی است که در سفرهای نه تنها ساحلی بلکه هر سفری که در آن با آفتاب زیادی مواجه داشته باشید، اتفاق می افتد. آفتاب واقعا یک دوست عجیب و غریب است که اگر خیال دشمنی به سرش بزند، حتما شما را حسابی اذیت خواهد کرد. حالا الی گشت می خواهد روش هایی را معرفی کند که از آفتاب سوختگی در امان بمانید؛ با ما همراه باشید.

آفتاب سوختگی
مطالب مرتبط:
جت لگ یا پرواز زدگی: علل، نشانه ها و درمان
در صورت مسمومیت در سفر چه کنیم؟
همه چیز در مورد گرمازدگی در سفر: علائم، درمان و پیشگیری

در حالی که اکثر مردم تمایل به آفتاب گرفتن دارند، هیچ کس آفتاب سوختگی را دوست ندارد و این بزرگترین پدیده است در زمانی که شما در معرض نور خورشید قرار دارید. اول کمی احساس سوختگی می کنید، بعد پوست شما قرمز می شود و کم کم احساس سوزش خواهید کرد. اما در کل لازم نیست خیلی هم نگران این قضیه باشید. اگر دلتان می خواهد از سفر ساحلی خود یا هر سفر دیگری که دارید نهایت لذت را ببرید، کافی است چند نکته خیلی ساده را رعایت کرده و به این ترتیب دچار آفتاب سوختگی نشوید. مواردی که در ادامه آمده اند، همان های هستند که باید آن ها را به کار بگیرید:

ساحل شنی

۱- از زمان های حداکثر تابش خورشید، اجتناب کنید.

یکی از بهترین راه های جلوگیری از آفتاب سوختگی و البته لذت بردن از سفر این است که به ساحل یا استخر صبح زود قبل از ساعت ۱۰ و یا بعد از ساعت ۲ بروید، بین این دو ساعت، دقیقا موقعی است که آفتاب شدت زیادی دارد. البته بسته به اینکه در آن شما در کجای جهان هستید، به جز این ساعت اشعه ها هنوز هم می توانند شدید باشند. اما خب باید بگوییم که این اولین روشی است که شما را در این باره کمک خواهد کرد.

ساحل در صبح

۲- به تدریج خود را در معرض آفتاب قرار دهید.

وقتی روز اول سفرتان است، بهتر است که ساعات محدودی را صرف استراحت در ساحل و در معرض نور بودن، بگذرانید، سخت است… می دانیم. شما دلتان می خواهد که تمام وقتتان را از آفتاب لذت ببرید اما اگر می توانید کمی عقب نشینی کنید و اجازه دهید کم کم با این ستاره غول پیکر دوست شوید. به این صورت، شما نیازی نیست که به خاطر یک روز تمام در آفتاب بودن، باقی روزهایتان را در اتاق مانده و تنها همدمتان بشود تلویزیون هتل و البته کِرم هایی که مجبورید برای بهبود روی پوستتان بزنید. باور کنید همه این ها به خاطر خود شماست تا همه روزهای سفرتان به شما خوش بگذرد.

۳- کرم ضد آفتاب، همیشه، همه جا و به مقدار فراوان!

کرم ضد آفتاب همان چیزی است که پوست شما محافظت خواهد کرد، با او دوست باشید! واقعا مهم نیست که پوست شما چه نوعی است و چه رنگی دارد، مهم این است که اشعه های آفتاب در شهرهای ساحلی شدید هستند و به پوست شما آسیب می زنند. پس زمانی که می خواهید به ساحل بروید، پیاده روی کنید و یا هر فعالیت دیگری در آفتاب داشته باشید، باید کرم ضد آفتاب بزنید و آن را با خود برده که وقتی حس کردید اثر آن رفته، کرم را تجدید کنید.

ضد آفتاب

۴- وقتی خیس شدید، دوباره ضد آفتاب بزنید.

شاید با خودتان بگویید که این کار سختی است اما آب همان کاری را می کند که باید بکند، هرچقدر هم که کرم ضد آفتاب شما جنس مرغوبی داشته باشید. وقتی در استخر شنا کردید یا از دریا برمی گردید حتما باید مججدا ضد آفتاب بزنید، بعدها از این توصیه ما متشکر خواهید شد!

۵- همه نقاط را ضد آفتاب بزنید.

این مورد به این معنی است که تنها صورت شما نیاز به ضد آفتاب ندارد، بلکه هرجایی که در معرض آفتاب است را باید با ضد آفتاب بپوشانید. مثلا دست ها و شانه ها از جمله نقاطی هستند که به سرعت دچار آفتاب سوختگی شده و انقدر می سوزند که دلتان می خواهد دیگر رنگ آفتاب را نبینید!

زدن کرم ضد آفتاب

۶- پوست سرتان را فراموش نکنید.

بله… با اینکه ما خیال می کنیم که به خاطر موهایمان پوس سر در معرض خطر نیست، اما باید بدانید که سر هم در مقابل آفتاب توانی ندارد. می توانید کمی روغن یا ضد آفتاب به بالی سرتان بزنید و سعی کنید که آن را روی پوستتان بمالید. این کار برای ریشه موهایتان نیز خوب است که در اثر آفتاب شدید، آسیب نبینند.

۷- سایه را فراموش نکنید.

منظورمان این نیست که در ساحل به دنبال درخت بگردید، بلکه منظورمان سایه های ساختگی مانند کلاه، چترهای ساحلی و عینک است. با اینکه احتمالا می گویید که ما می خواهیم به ساحل برویم تا آفتاب را لمس کنیم اما آیا این اتفاق تمام روز باید بیوفتد؟ می توانید یکی دو ساعت را با ضد آفتاب سر کرده و باقی روزتان را از کلاه، عینک آفتابی و حتی لباس های آستین بلند تابستانی استفاده کنید که آفتاب سوختگی را به حداقل برسانید.

چتر آفتابگیر

۸- پوستتان را بشناسید.

اگر پوست تیره ای دارید احتمالا پیش خودتان باور دارید که هرگز دچار آفتاب سوختگی نمی شوید، اما این مسئله درست نیست. شاید شما دیرتر از شخصی که پوست سفیدی دارد، آفتاب سوخته شوید اما بعد از او، این دفعه نوبت شماست. اگر هم پوستتان سفیدتر است که خیلی بیشتر باید مراقب خود باشید و راهکارهای بالا را به کار بگیرید، شما بیشتر در معرض خطر هستید.

سعی کنید که با شناخت پوست خود، هم ضد آفتاب بهتری را انتخاب کنید و هم روش های کارآمدتری را برای لذت بردن از این سفر ساحلی هیجان انگیز. مثلا آن هایی که پوست سفیدی دارند می توانند چترهای آفتابگیر را اجاره کرده و زیر آن دراز بکشند، اگر هم که هتل شما یک ریزورت ساحلی با امکانات رایگان است که دیگر چه بهتر. می توانید تا دلتان می خواهد به ساحل رفته و از امکانات خوب آن استفاده کنید. چترهای آفتابگیر معمولا در هتل ها هم در کنار ساحل و هم در استخر وجود دارند که با استفاده از آن ها دیگر نیازی به نگرانی در مورد آفتاب سوختگی نخواهید داشت.

منبع: stories.cheapcaribbean.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد