آمازون؛ شگفت انگیز، مخوف، اما زیبا

amazone

جنگل های آمازون یکی از مخوف ترین و در عین حال زیباترین مناطق جهان است.

حتما شما هم خیلی وقت‌ها وقتی تصاویر هوایی یا تلویزیونی این منطقه از دنیا را دیده‌اید، هوس کرده‌اید که یک بار هم شده به این مناطق سفر کرده و حس کنجکاوی خود را در باره این منطقه که رمز و راز های زیادی را خود نهان کرده است ارضا کنید. این منطقه که پهناورترین جنگل های دنیا را در خود جای داده است در آمریکای جنوبی واقع شده است و تعداد زیادی از موجودات زنده دنیا در آن زندگی می کنند که برخی از آنها بسیار منحصر به فرد هستند. از جمله به طور تقریبی ۱۲۹۴ نوع پرنده، ۳۷۸ خزنده، ۴۲۷ نوع دوزیست و ۳ هزار نوع ماهی در آن زندگی می‌کنند.

از میان این منطقه انبوه و پوشیده از درخت که هنوز پای هیچ انسانی به برخی از نقاط آن نرسیده است و حتی مردمانی در آن زندگی می کنندکه هرگز با تمدن ما آشنا نیستند، رودخانه ای عظیم نیز عبور می کند که به رود آمازون مشهور است. این رودخانه بخش‌هایی از کشورهای برزیل، اکوادور، گویان، کلمبیا، ونزوئلا، بولیوی، پرو و سورینام را در برمی‌گیرد. به این ترتیب مشخص شد که برای حضور در منطقه آمازون می توانید به این کشورها سفر کنید. در این میان خاک برزیل با ۶۱٪ و پرو با ۲۹٪ مساحت کلی جای دارد. جنگل آمازون نامزد قرار گرفتن در فهرست عجایب هفتگانه جدید است. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

مطالب مرتبط:
چه چیزهایی برزیل را معروف کرده اند؟
برزیل، کشوری که مثل هیچ جا نیست

amazones

آب و هوای جنگل آمازون

این جنگل‌های بارانی که در تمام طول سال مرطوب هستند تقریبا درجه حرارتی معادل ۳۰ درجه سانتیگراد دارند. غربی‌ترین بخش این منطقه، حدود ۲۵ درجه سانتیگراد است و تقریبا هر روزه باران سنگینی در سرتاسر جنگل آمازون می‌بارد.

حیوانات عجیب جنگل آمازون

یکی از شگفتی های منطقه جنگلی آمازون وجود هزاران نوع حیوانات مختلف در آن است که آن را به یکی از بزرگترین زیستگاه های طبیعی در آورده است. به طور تقریبی ۱۲۹۴ نوع پرنده، ۳۷۸ خزنده، ۴۲۷ نوع دوزیست و ۳ هزار نوع ماهی در آن زندگی می‌کنند که اغلب این حیوانات شکارچیان بسیار ماهری هستند و جان سالم به در بردن از دستشان تقریباً غیرممکن است. بنابر این ناگفته پیداست که سفر به این منطقه مخاطراتی هم به همراه دارد که بدون راهنما و بدون تدارک های لازم کار بسیارخطرناکی است.

دلفین صورتی که به زبان محلی بوتو نامیده می‌شود، یکی از نادرترین دلفین‌ها در سراسر دنیاست که در میان آب‌های رودخانه پهناور آمازون زندگی می‌کند.

این دلفین می‌تواند تا ۱۵ دقیقه روی آب بماند ولی به طور کلی این دلفین‌ها معمولا زیر آب هستند و تنها برای نفس کشیدن روی آب می‌آیند. همچنین با وجود شباهتی که با دلفین‌های خاکستری دارند از نظر اندازه از آنها کوچک‌تر هستند و همین دلیل باعث شده تا بتوانند به راحتی در آب‌های رودخانه شنا کنند؛ وزن آنها به ۹۰ کیلوگرم می‌رسد. دلفین‌های صورتی قادر هستند در آب به صورت درجا ۱۸۰ درجه بچرخند

 رودخانه آمازون

همان طور که گفته شد؛ رودخانه‌ای به همین نام در منطقه آمازون جاری که است نه تنها پر آب ترین رودخانه دنیاست بلکه یکی ازطولانی‌ترین آنها و در عین مخوف ترین و رازآلود ترین رود جهان هم هست. این رودخانه بیش از هزار انشعاب دارد و نزدیک به هفت هزار کیلومتر طول دارد. همچنین از کوههایی از آمریکای جنوبی شروع می شود که به گفته دانشمندان دوازد میلیون سال قدمت دارند.  این رود با گذر از یک مسیر بسیار پر پیچ و خم وعبور از کشورهای متعدد به سمت شرق و اقیانس اطلس می‌رود.

از آن جا که دهانه این رود خیلی عریض است در برخی از نقاط آن قابل کشتیرانی است. آب گرم و نسبت راکد این رودخانه باعث شده است محلی مناسب برای زندگی برخی از حیوانات بسیار عجیب کره زمین باشد. برای مثال نوعی از گربه ماهی در این رود زندگی می کند که بسیار نادر است. این گربه ماهی به دلیل این که در یکی از بکرترین مناطق دنیا زندگی می کند بیش از معمول بزرگ است.

درباره دلیل نام گذاری این رودخانه گفته‌اند که چون این رود بسیار خطرناک است و در زبان محلی به معنای «شکننده قایق» است این رود به زبان محلی به این صورت نامگذاری شده است. براساس گفته‌های دانشمندان رودخانه آمازون قریب یه یازده میلیول سال که همچنان جاری است.

قبیله‌های جنگل آمازون

همان طور که گفته شد در منطقه آمازون قبیله‌هایی زندگی می کنند که بسیار دور از هیاهوی تمدن امروزی هستند حتی برخی از آن ها هنوز با پدیده‌های تمدن امروزی اصلا آشنا نیستند و مثل بشر اولیه زندگی می‌کنند که گاه گاهی خبری از کشف یکی از این قبلیه را در رسانه‌های دنیا شنیده می شود.

البته قریب به بیست میلیون نفر هم در قلب قبیله های مختلف در اطراف زندگی می کنندکه به بشر امروزی نزدیک تر هستند.

نیمی از جمعیت قبایل جنگل آمازون طی سالیان متمادی بر اثر بیماری، گرسنگی و جنگ جان خود را از دست داده‌اند. این قبایل در تمام جنگل آمازون با یکدیگر متفاوت هستند یعنی تقریبا ۲۰۰ قبیله با فرهنگ‌های مختلف هستند که حتی زبان آنها با هم متفاوت است. آنها به ۱۸۰ زبان مختلف صحبت می‌کنند.

هر سال در ماه‌های ژوئن و آگوست، قبایل مستقر در جنگل آمازون و شهرهای اطراف جشنی به نام کوارپ برگزار می‌کنند. در این جشن که در واقع برای بزرگداشت رفتگانشان برپا می‌شود، هر قبیله رقص، غذاهای بومی و آیین‌های خود را به نمایش می‌گذارد. ورود غریبه‌ها به این جشن برای تماشا تنها با اجازه روسای قبایل امکان‌پذیر است. اما این جشن مربوط به قبایلی می‌شود که با وجود زندگی در جنگل آمازون، با یکدیگر و حتی گاهی با دنیای بیرون در ارتباط هستند.

تحقیقات نشان می دهند که در حال حاضر نزدیک به ۵۰ قبیله در آمازون زندگی می کند که هنوز هم کاملا با دنیای بیرون بیگانه هستند و هیچ ارتباطی با خارج ندارند. دانشمندان ترجیح می دهند که این قبایل را به حال خود رها کنند تا مجبور نشوند به اعمال جنگل پناه ببرند تا حریم خصوصی شان از دست بیگانگاه در امان باشد. چون دراین صورت دیگر نمی‌توان در باره آن ها اطلاعاتی به است آورد.

جاذبه های دیدنی پرو
سفر به بزرگترین جزیره دریای کاراییب، کوبا + ویدیو
این جاذبه های کوبا را حتما باید ببینید
شهر عجایب، ریودوژانیرو

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code