alexaa

آموخته های سفر به جنوب شرق آسیا

درسهای سفری ۸ ماهه به جنوب شرق آسیا را بخاطر بسپارید

با وجود تمامی فراز و فرودهای این سفر، در هر لحظه از این ۸ ماه سفر به منطقه جنوب شرق آسیا اوقات فراغت خوبی داشتیم و لذت می ‌بردیم، البته لذت بردن از این سفر باعث نشد که درس ‌هایی از آن نیاموزیم، بلکه حاصل این سفر ۸ ماهه دو درس زندگی بود.

مطالب مرتبط:
چکیده ۱۰سال تجربه سفر در ۲۵ نکته
۶ توصیه مهم برای داشتن سفری لذت بخش
luang-prabang-laos-8-months-of-travelling

از بی خیالی در سفر اجتناب کنید

بی خیالی در سفر بسیار خطرناک است. ما تجربه این کار را در مرز کامبوج – تایلند داریم و به همین دلیل بین دو مرز گیر کرده بودیم و اصلاً تجربه جالب و سرگرم کننده ‌ای نبود. در آن جا ما با خوشحالی در حال صحبت کردن درباره بانکوک بودیم و اینکه چقدر طی دو ماه اقامت در آنجا به ما خوش گذشته بود، در همین زمان کریستینا به مأموران گفت که ما اصلا ً به تایلند نرفته ‌ایم.

به این ترتیب، بر اثر آگاهی نداشتن درباره قوانین و مقررات دچار دردسر شدیم. در شرایطی که چارلی که شهروند بریتانیا بود به راحتی به تایلند وارد شد، کریستینا را که شهروند لیتوانیا بود، برای بررسی ‌های بیشتر در آنجا نگه داشتند.

ما را به سادگی در مورد قوانین از خود راضی شد و مقررات قبل از ساخت راه ما را به مرز بررسی کنید. در حالی که چارلی، به عنوان یک شهروند بریتانیا، به راحتی به تایلند، کریستینا، یک شهروند لیتوانیایی مهر، بدون تشریفات به یک طرف برای تحقیقات بیشتر کشیده شد. بر اساس قوانین نه تنها اتباع لیتوانیا باید مدرکی را در مورد سفرهوایی ‌شان در هنگام عبور از مرز زمینی به مأموران ارائه دهند، بلکه لازم است که برای ویزای ۱۵ روزه مبلغ ۳۰ دلار پرداخت کنند. خوش شانسی آوردیم که مأمور مرزبانی فرد مهربانی بود و با ما مدارا کرد. یک بلیط را گیر آوردیم و عکس کریستینا را روی آن الصاق کردیم و سپس از آن پرینت گرفتیم.  در نهایت،  بعد از ۵ ساعت به ما اجازه ورود به تایلند داده شد.

با توجه به تجربه ‌ای که گفته شد، لازم است که همواره به بررسی قوانین کشورهای مختلف بپردازید، حتی اگر در گذشته به آن مکان رفته ‌اید، باز هم مجدداً قوانین را بررسی کنید، چرا که امکان تغییر مقررات وجود دارد. اگر بدون آگاهی به مکانی رفتید و با مشکلی برخورد کردید، فقط و فقط باید خودتان را سرزنش کنید.

تجربه ‌ای که می‌توانید از آن استفاده کنید این است که اگر نیاز دارید که از مرز کرنگ پیپت/آرانیاپ راتت (Krong Poipet/Aranyaprathet) در تایلند عبور کنید، بعدازظهر این کار را انجام دهید، چرا که در این موقع از روز تردد آسان‌ تر است. اگر در مرز مشکلی برایتان پیش آمد و از ورود شما جلوگیری شد، سعی کنید که با وجود شرایط بد، خونسردی خودتان را حفظ کنید تا مشکل حل شود.

battambang-cambodia-8-months-of-travelling

انعطاف پذیری در سفر

سفر هشت ماهه به ما آموخت که باید در سفر انعطاف داشته باشیم. گاهی اوقات، مهم نیست که چقدر برای سفرتان برنامه ریزی کرده ‌اید و لازم است کارهایی را انجام دهید که پیش بینی نکرده‌اید. مثلاً؛ در طول همین سفر چندین بار مجبور شدیم که برنامه‌ هایمان را تغییر دهیم و یکی از دلایل تغییر برنامه ‌های پیش بینی شده مسائلی مانند آب و هوا است.

مثلاً، وقتی که ما در وینتیان Vientiane)) بودیم و برنامه‌ ریزی کرده بودیم که از جزایر توزند فور  (Four Thousand Islands) در جنوب لائوس دیدن کنیم، دما به ۴۰ درجه سلسیوس رسید و همین موضوع باعث شد که ما بازدید از این جزایر را کنسل کنیم و تمام روز را در محلی باشیم که از آفتاب در امان بمانیم.

به زودی مشخص شد که رفتن ما به این جزایر فقط اتلاف وقت و پول است، به این دلیل که دمای هوا در این جزایر حتی از ۴۰ سیلسیوس هم بیشتر بود. به این ترتیب، ما یک تصمیم منطقی گرفتیم و به سمت هانوی در ویتنام پرواز کردیم. به راستی که این تصمیم یکی از بهترین تصمیمات ما در طول این سفر هشت ماهه بود.

به یاد داشته باشید که همیشه باید شرایطی را به وجود بیاورید که امکان تغییر برنامه ‌ها برای تان وجود داشته باشد. همواره سعی کنید که بهترین برنامه ریزی را داشته باشید و به جای مبارزه برای عمل بی قید و شرط به هر آنچه که پیش بینی کرده ‌اید، به تغییر برنامه ‌ها بپردازید. اگر تمایل دارید که از سفر لذت ببرید، امکان تغییر برنامه‌ ها را برای خودتان به وجود بیاورید، در غیر این صورت از کل سفر متنفر خواهید شد.

آنچه در سفر باید به آن دست یابید، گشت و گذار در مکان ‌های جدید، کاوش دوباره در جاهایی که قبلاً رفته ‌اید، یادگیری، بهبود روش ‌های قدیمی و یافتن راه‌ های جدید برای سفر است.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد