آنکارا یا استانبول! امسال به کدام‌ یک سفر کنیم؟

برای سفر به آنکارا برویم یا استانبول؟

آنکارا معمولاً به عنوان مرکز سیاسی ترکیه مورد توجه زیادی از سوی توریست ‌ها قرار می‌گیرد، امّا؛ واقعیت این است که استانبول به عنوان یکی از شهرهای هیجان ‌انگیز ترکیه، شور و نشاط بیشتری نسبت به آنکارا دارد. حتی اگر نگاه‌ های همگانی نسبت به آنکارا و استانبول صحیح باشد، باید گفت که این دو شهر جنبه‌ های مثبت و منفی خاص خودشان را دارند. مسافران می‌توانند به بررسی جوانب مثبت و منفی آنکارا به عنوان پایتخت سیاسی ترکیه و استانبول که مرکز فرهنگی ترکیه است، بپردازند و به جمع ‌بندی برسند که برای گذراندن تعطیلات خود به کدام یک از آنها سفر کنند. با الی گشت همراه باشید.

مطالب مرتبط:
جاذبه های گردشگری آنکارا
اگر عجله دارید، به این عکس ها از استانبول نگاه نکنید
شهر استانبول

استانبول

دلایلی برای انتخاب استانبول برای مسافرت

 • گزینه‌ های متعدد برای گشت و گذار

بر کسی پوشیده نیست که هر گوشه‌ای از استانبول روایت‌ کننده یک داستان تاریخی است و بقایای کلیساها و مساجد این شهر اهمیت ویژه‌ای دارند. علاوه بر منطقه سلطان احمد، مسجد بزرگ استانبول و کاخ عثمانی، بقایایی بازمانده از فرهنگ ‌های اروپایی، ارتدوکس یونانی، یهودیت، معماری و فرهنگ ارمنی در استانبول وجود دارد که مسافران و توریست‌ ها باید آنها را کشف کنند.

 • غذاهای عالی

آنچه در رستوران ‌های استانبول عرضه می‌شود، ترکیبی از غذا های سنتی و مدرن است. در این شهر رستوران‌ هایی با قدمت چند دهه‌ای وجود دارد و از سویی دیگر، سرآشپزهایی که به طبخ غذاهای مدرن می‌پردازند در این شهر فعالیت دارند. غذاهای بسیار خوشمزه در این رستوران‌ ها سرو می‌شود و طیف گسترده‌ای از غذاها اعم از کباب‌ ساده و غذاهایی که با دستورالعمل‌ های آناتولی طبخ می‌شوند، در رستوران ‌های استانبول طبخ می شوند.

غذاهای استانبول
 • تنگه بسفر

بسفر که تنگه ‌ای معروف است که دو قاره آسیا و اروپا را از یکدیگر جدا می‌کند، هر روز به رنگی در می‌آید و منظره ‌هایی زیبا را به وجود می‌آورد. مسافرانی که از این تنگه به سمت آسیا حرکت می‌کنند به سوی شهرهای زیبا رهنمون می‌شوند.

 • دو قاره آسیا و اروپا

در دو سوی تنگه بسفر دو قاره آسیا و اروپا وجود دارند و سمت آسیایی آن کاملا متفاوت از طرف اروپایی است. مسافران می‌توانند با قایقی به سمت آسیایی حرکت کنند و به منطقه پرجمعیت و بزرگ کادیکوی (KADIKOY)  در استانبول بروند. البته از جزایر پرنس  (Princes Islands)  در استانبول نیز نباید غافل شد که یقیناً جذابیت‌ های ویژه‌ای دارد.

بسفر

دلایلی برای نرفتن به استانبول

 • ترافیک

در استانبول ترافیک یک کابوس مطلق است. در برخی از ساعات شبانه ‌روز حرکت در خیابان‌ های استانبول به کلی متوقف می‌شود و وضعیتی دیوانه وار به وجود می‌آید. در استانبول، حرکت از جایی به جای دیگر بسیار سخت است و البته به دلیل وجود نداشتن جای پارک، استفاده از وسیله نقلیه شخصی نیز بسیار دشوار است.

 • جمعیت زیاد

استانبول شلوغ است و سر و صدای زیادی نیز در آن وجود دارد. به طوری که بوق ماشین‌ ها صداهای بلند و غیرقابل تحملی را در شهر ایجاد کرده است. وسایل حمل و نقل عمومی در استانبول هم بسیار شلوغ هستند و اغلب مردم نیز فرهنگ استفاده صحیح از این وسایل را ندارند و مثلاً؛ هل دادن به منظور یافتن جایی برای نشستن امری طبیعی است. از سویی دیگر لازم است که از قبل بلیط‌ های موردنیاز مسافران رزرو شود؛ چون که در تعطیلات آخر هفته، معمولاً تمامی خیابان ‌های استانبول شلوغ هستند.

استانبول
 • سنت ‌گرایی در استانبول

استانبول شهر اضداد است، به طوریکه در کنار محله‌ های مدرن و اروپایی، مناطقی در این شهر وجود دارد که مردم آن بسیار سنتی هستند و شاید گشت و گذار کردن در آن مکان‌ها برای مسافران آزاردهنده باشد.

آنکارا

دلایلی برای مسافرت به آنکارا

 • درختان و پارک ‌ها

اولین چیزی که مسافران پس از ورود به آنکارا متوجه آن می‌شوند و در مقایسه با استانبول نمود بیشتری دارد، فضای سبز آنکارا است. برخلاف استانبول که تمرکز املاک و مستغلات در آن به چشم می‌خورد، در آنکارا درختان سرسبز در خیابان‌ ها و پارک‌ ها وجود دارند. درختان سرسبز فضای آرامی را برای پیاده ‌روی در این شهر به وجود آورده‌اند و طبیعت در آنکارا اجازه رشد و شکوفایی یافته است.

 • ساکت و سازمان یافته

آنکارا یک شهر مسکونی و سیاسی است، به همین دلیل در مقایسه با استانبول ساکت ‌تر و سازمان‌یافته ‌تر است و هرج و مرجی که در استانبول مشاهده می‌شود در آن وجود ندارد. حتی اگر در آنکارا ترافیک و شلوغی نیز در برخی از ساعات شبانه ‌روز مشاهده شود، هرگز صدای آزاردهنده بوق ماشین‌ ها به گوش نمی‌رسد. خیابان‌ های آنکارا نیز مانند استانبول شلوغ نیست و اگرچه مردم آخر هفته‌ ها به بیرون از منازل‌شان می‌آیند، امّا، هرج و مرج و شلوغی استانبول در این شهر دیده نمی‌شود.

فضای سرسبز آنکارا
 • خرید و گشت و گذار در آنکارا

با توجه به مراکز خرید مدرنی که در آنکارا وجود دارد که نام ‌های تجاری گوناگون نیز در آنها به چشم می‌خورد، این شهر برای افرادی که اهل خرید هستند، مکان مناسبی به شمار می‌رود.

پایتخت ترکیه، گزینه ‌های متعددی برای گشت و گذار در اختیار مسافران قرار می‌دهد که از آن جمله می‌توان به آرامگاه مصطفی کمال آتاتورک، موزه فرهنگ شناسی، معبد آنکارا و بقایای تاریخی دیگر در این شهر اشاره کرد.

 • معماری زیبا

آثار خوش‌ ساختی مانند  ساختمان‌ های بانک زراعت که در سال  ۱۹۲۵ توسط جولیو مونگری (Giulio Mongeri) ساخته شده‌اند تا ساختمان ‌های اداری مدرن تر که در دهه ۱۹۶۰ در محله اولوس (Ulus) ساخته شده است، جذابیت ‌های زیادی به لحاظ معماری برای بازدیدکنندگان دارند. حتی ایستگاه قطار شهر آنکارا نیز که در سال ۱۹۳۷ ساخته شده است، یک مثال زرق و برق دار از هنر طراحی به شمار می‌رود. در عین حال برج ‌های ساعت قدیمی و چراغ ‌برق‌ ها آنکارا را در خور و شایسته پایتخت ترکیه، آراسته ‌اند.

شهر آنکارا

دلایلی برای نرفتن به آنکارا

 • رستوران ‌های اندک

رستوران‌ های آنکارا مانند استانبول متنوع نیستند و امکان پیدا کردن رستوران‌ های منحصر به فرد ترک در آنجا وجود ندارد. البته در رستوران ‌های این شهر انواع غذاها از کباب گرفته تا ماهی تازه طبخ می‌شوند و بهتر است که این غذاها را در رستوران آسپاوا Aspava)) میل کنید.

 • کمبود رویدادهای فرهنگی در آنکارا

بزرگترین ضعف آنکارا این است که بر خلاف استانبول در آن وقایع و رخدادهای فرهنگی به وقوع نمی‌پیوندد. مثلاً؛ در آنکارا نمایشگاه‌ های هنری و یا کنسرت‌ های موسیقی زیاد برگزار نمی‌شود. ویرانه شدن خانه اپرای این شهر نیز نشان دهنده میزان بی ‌توجهی به مسائل فرهنگی در آن است.

در مجموع برای رزرو هتل در آنکارا پیشنهاد می دهیم لیست هتل ها را در صفحه الی گشت نگاهی بیندازید.

چه تفریحاتی در آنکارا مجانی هستند؟
چه تفریحاتی در آنکارا مجانی هستند؟
خوشی های سفر به آنکارا
خوشی های سفر به آنکارا
قلعه آنکارا، یکی از مهمترین جاذبه های پایتخت ترکیه
قلعه آنکارا، یکی از مهمترین جاذبه های پایتخت ترکیه
۱۵ مورد از بهترین جاذبه های گردشگری آنکارا
۱۵ مورد از بهترین جاذبه های گردشگری آنکارا

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code